Pozitif Bir Ebeveyn Olabilmek İçin Öneriler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Pozitif Bir Ebeveyn Olabilmek İçin Öneriler
Pozitif Bir Ebeveyn Olabilmek İçin Öneriler

Ebeveynlik konusunda pozitif ve anlayışlı olmanız çocuğunuzla aranızdaki iletişimin daha yapıcı ve verimli olmasını sağlar. Peki, bunu nasıl başaracaksınız?

Çocuklarınız sizin söylediklerinizden çok yaptıklarınızı dikkate alırlar. O yüzden ona nasıl davranması gerektiğini öğretirken kendi davranışlarınıza da çok dikkat etmelisiniz. Onun rol modeli olduğunuzu unutmamalı ve ona uygun davranışlar sergilemelisiniz.

Çocuğunuz davranışları konusunda ne hissettiğinizi onunla açıkça paylaşın. Yaptığı bir yanlışın sizi nasıl hayal kırıklığına uğrattığını ya da üzdüğünü onunla açıkça paylaşın. Ve bunun sebeplerini de açıkça belirtin. Bu sayede benzer davranışlar sergilemeden önce sizin neler hissedebileceğinizi göz önünde bulundurarak hatalardan korunabilir. Yada bir başarı sağladığında bunun sizi nasıl mutlu ettiğini ve onunla anasıl gurur duyduğunuzu ona anlatın. Böylece kendini daha değerli hissedecek ve başarıları konusunda daha azimli olacaktır.

Ayrıca empati kurabilmeyi öğrenmesi açısından bu şekilde onunla duygu ve düşüncelerinizi paylaşmanız çok etkilidir.

Çocuklarınızla konuşurken daha sağlıklı bir iletişim kurabilmek için onların seviyesine inmeniz çok önemlidir. Çocuklarınızla konuşurken karşınıza alıp oturtabilir ya da onların göz hizasına eğilebilirsiniz. Böylece sizi dinlerken daha kolay odaklanıp algılayabilirler.

Çocuklarınız anlık duygu geçişleri yaşayabilir. Canları sıkıldığında ya da kızgınlık ve üzüntü duyduklarında onlara “Şu an neden böyle hissettiğini anlayabiliyorum”, “Bundan dolayı üzüldüğünü biliyorum”, “Bunun seni kızdırdığının farkındayım” şeklinde onu anladığınız gösterecek yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Duygularının anlaşılıyor olması onları sakinleştirecektir.

Çocuklarınıza herhangi bir konuda söz vermişseniz bunu mutlaka yerine getirmelisiniz. Bu size güvenmesini ve saygı duymasını sağlayacaktır. Sırf durumu geçiştirmek adına sonrasında yerine getiremeyeceğiniz sözler vermemelisiniz. Siz o an söylediğiniz yalanı unutmuş olabilirsiniz ancak çocuğunuz bunu unutmayacaktır. Ve siz verdiğiniz sözü yerine getirmediğinizde size olan güveni zedelenecektir.

Çocuklarınızın zarar vermesini istemediğiniz eşyalarınızı onların görüş açılardan uzak tutmanız daha doğrudur. Sürekli yapma etme diyerek çatışma yaşamaktansa ilgilerini çekmemesini sağlayacak şekilde başka bir yerde tutabilirsiniz. Çünkü sizin sürekli kısıtlayıp yasaklar koyduğunuz şey onun için daha cazip hale gelecektir.

Çocuğunuza her konuda müdahalede bulunmayın. Ona yaptığı herhangi bir şey konusunda tepki göstermeden önce bu tepkiye gerçekten gerek var mı diye önce kendinize bir sorun. Her konuda çocuğunuza tepki göstermeniz ya da her yaptığı şeye müdahale etmeniz çocuğunuzu asi ya da içe kapanık biri haline getirebilir.

Çocuklarınıza bir konuda hayır dedikten sonra onların agresif tavırları ya da sızlanmaları sizi yıldırmamalı. Pes edip hayır’ı evet’e dönüştürürseniz bir sonrakinde istediği şeyi nasıl elde etmesi gerektiğini öğrenmiş olur. Daha fazla sızlanarak ya da agresifleşerek her istediğini elde edebileceğini bilir. Eğer cevabınız hayır ise asla pes etmemelisiniz. Böylece siz bir karar aldığınızda bunun hiçbir şekilde değişmeyeceğini anlamış olur.

Çocuklarınızla konuşurken onların anlayabileceği şekilde basit ve net ifadeler kullanın. Bu sayede anlatmak istediğiniz şeyi daha kolay kavrayabilirler. Ve mümkün olduğunca olumlu cümleler kurmaya dikkat etmelisiniz. Örneğin “şeker yersen dişlerin çürür ve dökülür” demek yerine “ şeker yemezsen daha güçlü, sağlıklı ve güzel görünen dişlerin olur” gibi durumu olumlu yönden görmesini sağlayacak cümleler kurabilirsiniz.

Yada “buradan atlama şimdi düşüp bir yerini kıracaksın” diyerek kızmak yerine “ eğer buradan düşersen canın çok acıyabilir ve senin canın acırsa ben çok üzülürüm” diyebilirsiniz.

Çocuğunuza yaşına göre sorumluluklar vermelisiniz. Ve bu sorumlulukların sonucunda ne gibi tecrübeler edinebileceğini öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Her sorumluluğu siz üstlenmeye ve çocuğunuz sanki hep bebekmiş gibi davranmaya devam etmemelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.