Prematüre Bebek Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Prematüre Bebek Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Prematüre Bebek Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prematüre Bebek Nedir?

Bir bebeğin anne karnında gelişimini tamamlayıp normal bir doğum ile dünyaya gelmesi 38. ile en geç 42. haftalar arasında gerçekleşir. 42. Haftanın sonrasındaki doğumlar geç doğum sayıldığı gibi 38. haftanın öncesinde gerçekleşen doğumlarda erken doğum sayılır. Ve erken bir süreçte dünyaya gelen bebeklere prematüre bebek denir.

Prematüre doğan bebeklerin tedavisi yoğun bakımda gerçekleştiriliyor ve normalde anne karnında olması gereken gelişimlerinin burada devam edebilmesi için çok yakın bir takip sağlanıyor.

 

Prematüre Doğumun Nedenleri Nelerdir?

Prematüre olarak gerçekleşen doğumların nedenleri birçok sebebe bağlı olabiliyor. Annenin çok erken ya da geç yaşta hamile kalmış olması, annenin sahip olduğu kronik rahatsızlıklar, hamilelikte yetersiz beslenme, yaşanılan coğrafi bölgenin özellikleri, çok fazla sigara tüketimi, rahimdeki problemler gibi birçok etken erken doğuma neden olabilmektedir.

Prematüre Bebeklerin Tedavi Süreci Nasıl Olur?

Prematüre bebekler normal süreçte doğmuş olan bebeklere kıyasla hastalıklara karşı risklere daha açıktır. Bu nedenle belirli bir süre hastanede kalmaları ve doktor gözetiminde bakılmaları gerekmektedir.

Prematüre Bebekler de Ne Gibi Problemler Görülür?

Zamanından önce doğdukları için bağışıklık sistemi, antikor geçişi ve organ gelişimi tam anlamıyla tamamlanmadığı için bu bebeklerde bir takım rahatsızlık ve problemlerin ortaya çıkması yüksek ihtimal taşımaktadır.

Beslenme konusunda problem yaşaması, enfeksiyon kapması, beyinde kanamalar ve oksijen düşüklüğüne bağlı olarak kalıcı hasarlar oluşması, kemik erimesi ve solunum sıkıntısı gibi sorunlar oluşabilir.

Prematüre bebeklerde doğum esnasında ya da sonrasında ortaya çıkan problemler bazen zamanla tamamen ortadan kalkarken bazen de kalıcı hale gelebiliyor. Gelişim sürecini olması gereken şekilde tamamlayamadıkları için çok riskli bir süreç geçirmek zorunda oluyorlar. Hatta prematüre bebek bazen bu mücadeleyi kazanamayıp bu riskli süreç ne yazık ki ölümle sonuçlanabiliyor.

Prematüre Bebek Aileleri Nelere Dikkat Etmeli?

Prematüre bebekler yoğun bakımdan taburcu olduktan sonra gerekli olan tüm kontrollerinin aksatılmadan yapılması çok önemlidir. Ve bu konunun takibinde hastane ve doktor seçiminiz çok önemlidir.

Bebeğin özellikle nörolojik gelişimi yakın takibe alınmalı ve risk içiren belirtiler var ise erken müdahale edilmeli ve kalıcı hasarlar önlenmelidir.

Prematüre bebeğin göz ve işitme taramaları zamanında yapılmalı ve gerekli durumlarda tedaviye başlanmalıdır.

Prematüre bebeklerin enfeksiyon kapma olasılığı normla doğan bebeklere göre daha yüksek olduğu için kalabalık ve hijyenik olmayan ortamlarda bulunmamalıdır.

Bebeğin aşıları erken doğduğu için kesinlikle doz azaltılması ya da zamanını erteleme şeklinde olmamalı normal bir bebeğin gelişim sürecine göre yapılmalıdır.

Bebeğin beslenmesine çok dikkat edilmeli, kilo ve boy artışı çok yakın takibe alınmalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.