Prezervatifi Doğru Kullanıyor muyuz?

Anasayfa / Cinsellik / Prezervatifi Doğru Kullanıyor muyuz?
Prezervatifi Doğru Kullanıyor muyuz?

Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinin en güvenilir ve en fazla tercih edilen yöntemidir prezervatif kullanmak. Peki, bu bilgi dışında prezervatif hakkında başka ne gibi bilgilere hakimsiniz?

Büyük çoğunluğumuz kullanmış olduğu fakat kullanırken yaptığı birçok hata söz konusu aslında. Şimdi bu hataların ne olduğuna bakalım ve daha bilinçli bir şekilde kullanmaya dikkat edelim.

  • Prezervatif kullanırken yapılan hataların başında prezervatifi kontrol etmeden kullanmaktır. Yırtık olup olmadığını incelemeden kullanmanız istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. O yüzden prezervatifi kullanmadan önce mutlaka sağlamlığını kontrol etmelisiniz.
  • Yapılan bir diğer hatada daha güvenilir olası açısından 2 tane üst üste prezervatif takmaktır. Prezervatifler yırtık ya da delik olmadığı sürece tek başına yeterince güvenlidir zaten. Bu şekilde 2 kat prezervatif kullanıyor olmak ilişkiden zevk almanızı engelleyecektir. Ayrıca rahatsızlık durumu sağladığı için yırtılmaya yol açabilir ve bu durumda çok korunmak yerine hiç korunmamış olursunuz.

  • Yapılan yanlışlardan biride prezervatif satın alınırken uygun bedeni almamış olmanızdır. Erkekler genelde bu konuda penis boyu takıntısına sahip olduklarından dolayı prezervatif satın alma işlemini onlar yapıyorsa eğer en büyük boyu almayı tercih ederler. Bu erkeklerin alışveriş esnasında kendilerini iyi hissetmelerini sağlasa da ilişki esnasında hiç de iyi hissettirmeyecektir. Çünkü büyük beden bir prezervatif penise tam oturmayacağı için sürekli çıkacak ve rahat bir birliktelik yaşamanıza engel olacaktır. Yada birliktelik sırasında çıkacağı için sizi korumayacaktır.
  • Birçok ürünün olduğu gibi prezervatiflerinde bir son kullanma tarihi vardır. Maalesef birçoğumuz bunu bilmediğimiz ya da dikkat etmediğimiz için bazen tarihi geçmiş prezervatifler kullanılabiliyor. Tarihi geçen prezervatif etkisini büyük ölçüde kaybetmiş olduğundan dolayı daha kuru ve zayıf bir hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı da kullanım esnasında yırtılıp parçalanma olasılığı çok yüksektir. Genellikle prezervatiflerin kullanım süreleri 5 yıldır. Prezervatif satın alırken üretim ve son kullanma tarihi kısımlarına da çok dikkat etmelisiniz.

  • Prezervatifi takarken doğru kullanmakta ilişkiden zevk almanız açısından çok önemlidir. Prezervatifi yanlış taraftan takmak yapılan en yaygın hatalardan biridir.
  • En sık yapılan hatalardan bir diğeri de prezervatifi bir kereden fazla kullanmaya kalkışmaktır. Bu hem hijyen açısından doğru değildir hem de prezervatif aşındığı için ikinci kullanımda yırtılma ihtimali çok yüksektir. Buda korunmanızı engeller.
  • Paketi hızla açmaya çalışırken içindeki prezervatifi yırtma sorunu da en sık karşılaşılan hatalardan biridir. Paketi orta kısmından değil de u. Kısmından açmayı denerseniz yırtılmasını önlemiş olursunuz.

  • Prezervatifler zaten daha rahat kullanılabilmesi için kendi içeriğinde kayganlaştırıcı özelliğe sahiptir. Prezervatif kullanırken aynı anda ilave kayganlaştırıcı krem ya da jel kullanmanız prezervatifin kullanımını zorlaştırabilir ya da çıkmasını sağlayabilir
  • Ve son olarak yapılan bir diğer yanlışta birlikteliğin sonunda boşalma olduktan sonra erkeğin hala vajinanın içerisinde kalmak istemesidir. Bu gibi bir durumda prezervatifin sızıntı yapabilme ihtimalini göz önünde bulundurmalı ve boşalma sonrası vajinadan çekilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.