Propolis Koronavirüsten Korunmamıza Yardımcı Olur mu?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Propolis Koronavirüsten Korunmamıza Yardımcı Olur mu?
Propolis Koronavirüsten Korunmamıza Yardımcı Olur mu?

Hala devam etmekte olan pandemi döneminde hepimiz kişisel bakım ve sağlık önlemlerimize normalde olduğundan daha fazla önem vermekteyiz. Bağışıklık sistemimizin güçlü olmasını sağlamak bu süreçte çok dikkat ettiğimiz bir konu haline geldi. Ve buda propolise olan ilgiyi arttırmış oldu. Bağışıklığa olumlu etkisinden dolayı çok fazla tüketilmeye başladı.

Sadece bağışıklık sistemi üzerinde değil aynı zamanda iyileşme sürecinde de propolisin çok fayda sağladığı uzman doktorlar tarafından onaylanmıştır. Propolis akciğer enfeksiyonlarının iyileşmesi içinde çok yarar sağlamaktadır.

Geçmiş yıllarda da birçok salgın hastalık yaşandı. SARS, H1N1, MERS-COV gibi büyük salgınlarla baş etmek zorunda kaldık. Ve son olarak yaşadığımız ve hala devam etmekte olan Covid-19 tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkilemekte ve ölümlere yol açmakta.

Bu gibi salgınlardan korunmanın en önemli çözüm yollarından biride bağışıklık sistemimize olabildiğince güçlü tutmaya çalışmak. Peki, propolis söylenildiği gibi gerçekten bağışıklık sistemine fayda sağlıyor mu?

Propolis içeriğinde bulunan yüksek antioksidan nedeni ile gıda takviyesi olarak tüketilen besinler arasında çok popüler olmuş durumda. Antioksidan aktivitesi, iltihap giderici etkisi ve virüslere karşı direnç sağlamamıza fayda ettiği için çok sık tüketilmekte. Uzmanların yapmış olduğu bilimsel çalışmalarda propolisin aktif bileşenlerinin HIV, Parainfluenza, Herpes simplex virüs gibi birçok virüs çeşidine karşı çok etkili olduğunu tespit etmiş bulunmaktalar.

Ayrıca uzmanlar, bu gibi virüslerin neden olduğu semptomlarında iyileşmesine fayda sağladığını belirtmişlerdir. Fareler üzerinde yapılan deneylerde bu açıkça ortaya çıkmaktadır. İnfluenza enfekte edilen farelere daha sonra propolis verildiğinde bronşlarındaki sıvıda bulunan viral yük azalmış ve semptomlarında iyileşme görülmüştür. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına olan faydası da yapılan klinik testler ile onaylanmıştır.


Koronavirüs bilindiği üzere en çok akciğerlerde hasara yol açmakta. Ve propolisin akciğerlerdeki sorunların iyileşmesine sağladığı faydayı dikkate almakta yarar var. İltihap giderici etkisi ile propolis bu süreçte sağlığımıza kavuşmamızda büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Propolisin trombosit kümeleşmesini önlemesi de ilaçların etkisini artırmada yardımcı olmaktadır.
Fakat propolis satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Alkol ve glikol gibi kimyasalları içermediğinden ya da etken maddesi yüksek ve doğal olan çözücüler kullanılarak üretilmiş olmasına çok dikkat etmeliyiz. Güvenilir ve kaliteli markaların ürünlerini satın almaya özen göstermeliyiz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.