Rahat Uyumanıza Yardımcı Olacak Besinler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Rahat Uyumanıza Yardımcı Olacak Besinler
Rahat Uyumanıza Yardımcı Olacak Besinler

Uyumakta zorluk çektiğiniz dönemler illaki oluyordur. Fakat bazılarınızda bu durum kronik hale gelmiş olabilir. Uykuya dalmakta güçlük çekebilir ya da gece sürekli uyanırsınız.

Uykusuz kalıyor oluşunuz günlük hayatınızı ve sağlığınızı olumsuz şekilde etkilemeye başlar. Çünkü kaliteli bir uyku mutlu olmanıza, daha iyi düşünmenize ve konsantre olmanıza fayda sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve cildinizin genç görünmesine yardımcı olur.

Uyumakta zorluk çekiyor ya da kaliteli bir uykuya sahip değilseniz bu durumu bazı besinleri tüketerek aşabilirsiniz.

Süzme peynir

Triptofan ve melatonin hormonu geceleri daha rahat bir uyku çekmenizde fayda sağlayan aminoasit ve hormonlardandır. Özellikle de melatonin gün boyu vücutta kendiliğinden üretilse de süzme peynir yiyerek faydasınız artırmanız daha iyi uyumanızı sağlar.

Badem

Ara öğünlerinizde badem tüketmeniz uyku kalitenize büyük fayda sağlayacaktır. Magnezyum eksikliği rahat uyumanıza engel olur. Bu eksikliği badem yiyerek kapatabilirsiniz.

Balık

Özellikle somon ve tuna gibi yağlı balıklarda B6 vitamini ihtiyacını karşılamada çok etkilidir. B6 vitamini uykuya rahatça dalmanıza yardımcı olan melatonin hormonunun salgılanmasında büyük rol oynar.

Yasemin pirinci

Akşam yemeklerinde yüksek GI içeren yasemin pirinci ile yapılmış pilav yenildiğinde daha çabuk uykuya dalarsınız. Nedeni ise yüksek GI içerek yiyeceklerin kanda daha yüksek miktarda insülin salgılanmasına neden olmalarıdır. insülinin de uyku getiren hormonları tetikleyen amino asit miktarını artırır ve böylece daha kolay bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Vişne suyu

Melatonin içeren konsantre vişne suyu kronik uykusuzluğa yardımcı olur. Günde 2 bardak kadar içilebilir.

Yoğurt

Yoğurt gibi süt ürünleri sayesinde günlük kalsiyum ihtiyacınız karşılanmış olur kalsiyum eksikliği uyku problemine yol açtığı için bunu önlemiş olursunuz.

Tam tahıl ürünleri

Bulgur ve arpa gibi tahıl ürünleri içeriğinde bol miktarda magnezyum bulundururlar. Magnezyum eksikliği geceleri sık sık uyanmanıza neden olduğu için bunu engellemiş olur.

Muz

Potasyum ve B6 vitamini açısından muz çok zengin bir meyvedir. Bu nedenle de daha rahat uyumanıza fayda sağlar.

Nohut

Nohut B6 vitamini açısından çok zengin bir besindir. B6 vitamini sayesinde uykuya rahatça dalabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.