Rahim Kalınlaşması Neden Olur?

Anasayfa / Sağlık / Rahim Kalınlaşması Neden Olur?
Rahim Kalınlaşması Neden Olur?

Rahim kalınlaşması rahmin iç dokusunda meydana gelen kalınlaşma durumudur. Rahmin iç dokusunun kalınlığı kadınlarda regl döngüsüne ya da düzenli bir şekilde regl olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Hatta reglinin kaçıncı gününde olduğu ya da menopoz sürecinde olup olmadığı da bu kalınlığı belirleyen etkenlerdir.

Normal Rahim İçi Kalınlaşması

Rahim içi endometrium, regl süresinin başlamasıyla birlikte yani yumurtaların çalışmaya başlaması ile kalınlaşmaya başlar. Regl döngüsünde her ay yumurtalıklardan bir yumurta hücresi büyümeye başlamaktadır. Bu süreçte yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonu sayesinde rahmin içi kalınlaşmaktadır. Bunun nedeni yumurtlama olduğunda eğer döllenme olursa bebeğin yerleşmesi için uygun bir ortam hazırlanmış olmasıdır.

Bu süreçte meydana gelen kalınlaşma, normaldir ve olması gereken bir durumdur. Gebelik durumu söz konusu değilse yumurtlamadan yaklaşık 14 gün sonra hormonlar azalır ve rahim içi dökülüp kanamaya başlar. Yani kadın regl olur. Ve bu sayede vücuttan dışarı atılır. Rahim içi yeniden incelmiş olur.

Normal Olmayan Rahim İçi Kalınlaşması Nedir?

Rahim içi kalınlaşmasının normal olup olmadığını tespit edebilmek için regl ve menopoz döngüsü hesaba katılarak değerlendirilmesi gerekir. .

Rahimde oluşan kalınlaşma incelendiğinde rahim içi polip ve miyomlar mevcutsa konu ile ilgili doktorunuzun teşhisine göre bir tedavi şekli uygulanacaktır

Örneğin menopoz döneminde olan bir kadının rahim içi incedir ve normal şartlarda ince olması gerekir. Eğer doktorunuz muayene esnasında rahim içinin belli bir kalınlığın üzerinde olduğunu tespit ederse sizin bir şikayetiniz olmasa bile bir parça alıp patolojiye göndermek isteyebilir. Tehlikeli bir durum söz konusu olup olmadığından emin olmak için bu inceleme gereklidir.

Rahim içi kalınlaşmasında tedavi şekli patoloji raporuna göre hastanın yaşı, var olan hastalıkları, kanser riski göz önünde bulundurularak belirlenir.

Rahim duvarı kalınlaşmasının belirtileri

  • Adet kanamasının normalden uzun sürmesi
  • Adet kanaması miktarında artış olması
  • Adet kanamalarının düzensiz olması
  • Adet dönemlerinin eskiye oranla daha ağrılı geçmesi
  • Adet döngüsünün 21 günden kısa olması
  • Adet döngüsü arasında kanama veya kahverengi lekelenmelerin olması

Rahim duvarı kalınlaşmasının tedavisi

En yaygın uygulanan tedavi şekli  dilatasyon ve küretajdır. Bunun yanı sıra rahmin alınması ve progesteron tedavisi de uygulanabilir.  Progesteron rahim kalınlaşması probleminde uygulanan bir ilaç tedavisi yöntemidir.  Hint yağı, kil uygulama, omega3 gibi doğal yöntemlerde rahim kalınlaşmasına iyi gelebilmektedir. Fakat bu yöntemleri asla doktorunuza danışmadan uygulamamalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.