Ramazanda Hurma Yemenin Faydaları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Ramazanda Hurma Yemenin Faydaları
Ramazanda Hurma Yemenin Faydaları

Ramazan ayının gelişi ile birlikte iftar sofralarının vazgeçilmesi olan hurmaya olan ilgide artmış bulunmakta. Hepimizin severek tükettiği bu gıdanın faydalarını öğrendiğinizde daha fazla seveceksiniz.

Vücudu arındırır ve kalbi korur

Hurma tam bir kalp dostudur. Çok güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olduğundan dolayı vücudun temizlenmesinde çok büyük katkısı vardır. Bu açıdan da kalp ve damar tıkanıklıklarını önlemeye yardımcı olur. Vücudu arındırması sadece iç organlarınıza değil cildinize de yansıyor. Hurma sayesinde cildiniz daha canlı görünecektir.

Zihni güçlendirir

Hurma akıl sağlığının korunması ve daha zeki olunması konusunda büyük fayda sağlar. Oruç tutarken bedenin ve zihnin güçsüzleşmesini önler. Zihin açıklığı verir. Beyni güçlendirir ve hafızayı da geliştirir. Alzheimer gibi hafıza ile alakalı rahatsızlıkları önler.

Kanseri önler

Lif açısından çok zengin olan hurma sayesinde kanserden korunmak mümkün. Özellikle rahim, kolon ve göğüs kanseri konusunda çok faydalıdır. Bu kanser türlerinin oluşmasını engeller. Bunun yanı sıra sindirim sisteminin düzenlenmesinde de fayda sağlar.

Şeker seviyesini dengeler

Hurma şekerli bir gıda olmasına rağmen glikoz içermez. Bu nedenle de tatlı ihtiyacınızı karşılarken sizi glikozun zararlarından da korumuş olur. Böylece vücudun şeker seviyesini dengelemiş olur. Ayrıca diyet yapılan dönemlerde ya da ramazan aylarında vücuda enerji verir.

Göz sağlığını korur

İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığımızı da korumaya yardımcı olur. A vitamini gözde bulunan sinirleri koruma görevini üstlenir. Düzenli olarak tüketildiğinde göz tansiyonunu da önler.

Demir kaynağıdır

Anemi hastalığının sebebi, vücuttaki demir eksikliğidir. Demirin görevi ise kan hücrelerindeki hemoglobin seviyesini dengelemektir. O nedenle demir vücudumuz için çok önemlidir. Hurma içeriğinde yüksek oranda demir bulundurduğu için vücudunuzun günlük demir ihtiyacını karşılayacaktır. Kan değerlerini ideal seviyede tutmaya yarayan hurma ile oruç tutarken çok daha dinç ve sağlıklı olabilirsiniz.

Ruh sağlığını kontrol altında tutar

Günlük yaşamın getirdiği stres bir süre sonra ne yazık ki ruh sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.
Hurmanın içeriğinde bulunan bazı vitaminler sinir sisteminize büyük fayda sağlayacaktır. Magnezyum ve B6 vitamini bakımından da zengin olması sebebi ile hurma sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.