Ramazanda Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Ramazanda Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?
Ramazanda Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Ramazan ayında oruç tutarken uzun süre aç kalındığı için metabolizma yavaşlamaya başlar. Ve buda kilo almanızı kolaylaştırır. Bu nedenle Ramazan ayında beslenmenize her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz

Sahurda Nasıl Beslenmelisiniz?

Daha sağlıklı ve rahat bir şekilde oruç tutabilmek için mutlaka sahur yapmalısınız. Sahur sofranızda protein, lif, sağlıklı yağ, sağlıklı karbonhidrat içeren besinler yer almalıdır. Bunun yanı sıra tuz ve yağ oranı mümkün olduğunca düşük olmalıdır. . Sahurda kahvaltılık gıdaları ya da zeytinyağlı sebze yemeklerini tercih edilebilirsiniz.

Ramazan boyu beslenme şekliniz, yediklerinizin düzgün bir şekilde sindirilmesi ve kilo alımının önlenmesi dikkat etmeniz gereken konulardır. Ramazan boyu hızlı çalışmamış bir metabolizma nedeni ile ramazan sonrası tartıya çıktığınızda çok yükselen rakamlarla karşılaşabilirsiniz.

Sahurda tüketilebilecek gıdalar:

Yumurta: Sahur sofralarının favori besinidir. Çünkü anne sütünden sonra protein kalitesi açısından en iyi olan besindir. İçerdiği yüksek protein sayesinde gün boyunca sizi tok tutacaktır. Ayrıca metabolizmanızı da hızlandıracaktır.

Ekmek: Sahurda beyaz ekmek değil de tam buğday ekmeği tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Tam buğday ekmeği lif içerdiği için uzun süre tokluk hissi oluşmasını sağlayacaktır. Ayrıca metabolizmanızı da düzenleyecektir.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri protein içerdiği için yine tok tutucu özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra içeriğindeki kalsiyum sayesinde yağ yakımını arttıracaktır.

Salata ve taze sebze: Lif oranı yüksek olduğu için salata veya taze sebzeler gibi tokluk hissi sağlayacaktır. Ayrıca bağırsakların çalışmasına da olumlu yönde katkıda bulunurlar.

Su: sağlıklı bir yaşam için günde en az 2-2,5 litre su içilmesi gerekmektedir. Çay, kahve ve bitki çayları bu miktara ne yazık ki dahil değildir. Hatta bu içecekler vücuttaki suyun atılmasına neden olacağı için ödem oluşmasını sağlarlar. Sahurda yeterince su içerek gün içerisinde vücudun susuz kalmasını önlemelisiniz.

Sağlıklı sahur menüsü:

• 2 adet yumurta
• 1 dilim az tuzlu beyaz peynir ya da 3 yemek kaşığı lor peyniri
• 3 adet ceviz -10 adet badem -10 adet fındık (bu seçeneklerden biri)
• Salatalık, domates ve bol yeşillik
• 2 dilim tam buğday ekmeği ya da çavdarlı ekmek

İftarda Nasıl Beslenmeliyiz?

• İftarda orucunuzu 1 kase çorba ya da sadece hurma ile açtıktan sonra 10-15 dakika dinlenmeli ve o şekilde ana yemeğe geçilmelisiniz.

• Ana yemeğiniz çok yağlı, hamur işi ya da kızartma türü yemekler olmamalı. Bunun yerine zeytinyağlı sebze yemeği, ızgara köfte ya da tavuk tercih edilebilir. Bu sayede daha az kalori almış olursunuz.

• Ana yemeklerin yanında sofranızda mutlaka salata olmalıdır. Böylece çok yemek yemenizi önler ve içeriğindeki lif sayesinde metabolizmanızı hızlandırır.

• Tabağımız mümkün olduğunca küçük ebatlarda olmalı. Bu sayede tüketilen yiyecekler gözünüze çok görünür.

• Oruç tutulan süre boyunca metabolizma oldukça yavaşlar. Bunun için iftardan 1,5 saat sonra kısa bir yürüyüş yapmak hem midenizi rahatlatacaktır hem de metabolizmanızı hızlandıracaktır. Yürüyüşten yarım saat önce kafein tüketmek yağ yakımını hızlandırmaya yarayacaktır.

• Eğer yürüyüş yapma imkanınız yoksa evde basit egzersizler yapabilirsiniz.

• Tatlı olarak çok kalorili şerbetli ve hamur tatlıları yerine sütlü tatlıları tercih etmelisiniz. Tatlınızı iftardan 1-1,5 saat sonra tüketebilirsiniz. Yemeğin hemen ardından tatlı yemek çok doğru değildir. Ramazan süresince her gün 1 şişe sade maden suyu içmek mineral ve vitamin takviyesi için oldukça faydalıdır. Tercihe göre içine limon da sıkabilirsiniz. Maden suyunun içeriğindeki vitamin ve mineraller, metabolizmanızın daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

• Kilo vermek istiyorsanız iftardan sonra metabolizmanızı daha fazla hızlandırmak için hızlandırmak için 2 fincan yeşil çay tüketilebilirsiniz.

• Ramazan ayında pide hepimizin dayanamadığı bir lezzettir. 1 avuç pide kalori açısından 1 dilim ekmeğe eş değerdir. Bunu göz önünde bulundurarak ekmek yerine zaman zaman pide de tüketebilirsiniz. Pide çok sıcak bir şekilde tüketildiğinde kan şekerinin ani yükselmesine neden olur. Ve buda sizi daha çabuk acıktırır. O nedenle dikkatli ve ölçülü tüketmenizde fayda vardır.

• İftar sonrası çok fazla miktarda meyve tüketmek göbek de yağlanmaya neden olacağı için miktarınıza çok dikkat etmelisiniz.

• İftarı ev dışında yapacaksanız haşlanarak, ızgarada ya da fırında pişmiş yemekleri tercih etmelisiniz. Çok fazla yağ içeren yemeklerden uzak durmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.