Regl Döneminde Pedinizi Ne Sıklıkla Değiştiriyorsunuz?

Anasayfa / Cinsellik / Regl Döneminde Pedinizi Ne Sıklıkla Değiştiriyorsunuz?
Regl Döneminde Pedinizi Ne Sıklıkla Değiştiriyorsunuz?

Kadın sağlığının korunması için kişisel hijyene çok dikkat edilmeli. Özelliklede regl döneminde bu dikkat kat kat fazla olmalı. Çünkü genital bölgeniz bu dönemlerde her zamankinden daha fazla hijyene ihtiyaç duymaktadır.

Genital Bölge Hijyen Temizliği Nasıl Olmalı?

Tuvalet öncesinde ve sonrasında elleriniz çok iyi ve doğru bir şekilde temizlemelisiniz. Tuvalet ihtiyacınız sonrasında da genital bölgenizi doğru bir şekilde iyice temizlemelisiniz. Genital bölge temizliği önden arkaya doğru yani vajinadan anüse doğru yapılmalıdır. Genital bölge temizliği yaparken anüsten vajinaya doğru olacak şekilde yaptığınızda dışkıda bulunan kalınbağırsak bakterileri vajinanıza ve buradan da idrar borusu yoluyla mesaneye kadar ulaşmış olur. Buda çeşitli genital bölge ve idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olur.

Vajinal duş çok sık yapılmamalıdır. Bu hijyenik bir olaymış gibi görünse de vajina sağlığınız açısından vajinanın çok fazla yıkanması iyi değildir.

Genital bölge temizliğinde genital bölge için özel olarak üretilen sabun ve duş jelleri dışında hiçbir temizlik ürününü kullanmamalısınız.

İç çamaşırı seçiminizde pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz. Çok dar iç çamaşırı ve pantolonlar giymemelisiniz.

Cinsel ilişki sonrası idrarınızı yaparak mesanenize ulaşmaya çalışan bakterilerin vücudunuzdan çıkıp gitmesini sağlamalısınız.

Regl döneminde cinsel ilişkiden uzak durmalısınız. Çünkü regl döneminde genital bölgeniz daha kolay mikrop kapabilir ve hastalıklar oluşabilir.

Günlük ped kullanırken nemli hissettiğiniz an yenisi ile değiştirmelisiniz. Aynı günlük ped ile tüm günü geçirmeniz hiç günlük ped kullanmadan tüm günü iç çamaşırınız ile geçirmiş olmanızla aynı şey anlamına gelir ve ped kullanmanızın bir mantığı olmaz. Günlük ped kullanılmasındaki amaç nemlilik hissi oluştuğunda değiştirip kuruluğu ve hijyeni sağlamanızdır.

Regl döneminde mümkün olduğunca sık pedinizi değiştirmeli. Regl kanınızın genital bölgenize temasını en aza indirmelisiniz. Yoğun regl günlerinde 3-4 saatte bir ped değişimi yapılmalıdır. Daha hafif akıntı olduğu günlerde bu aralık 4-8 olarak değişebilir.

Gece uyurken kullanacağınız pedler daha yüksek emilim gücüne sahip olmalıdır. Gece boyunca ped değiştirme durumu söz konusu olamayabileceği için daha güçlü bir emicilik ile uzun saatler dayanabilmesi gerekmektedir.

Günlük pedler yada regl döneminde kullanılan pedler yeterli aralıklarda değiştirilmediğinde bakteriyel enfeksiyonların oluşmasına neden olmaktadır. Buda genital bölgenin tahriş olmasına yada genital rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.