Regl Sancısına İyi Gelen Yöntemler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Regl Sancısına İyi Gelen Yöntemler
Regl Sancısına İyi Gelen Yöntemler

Regl dönemleri birçok kadın için zorlu geçen bir süreçtir. Şiddetli regl ağrıları ve hormonal değişimler sıkıntılı bir dönem geçirilmesine yol açmaktadır.

Ancak bu ağrıyla başa çıkmanın bazı doğal çözümleri mevcut. Ve bu çözümler sayesinde regl döneminizi daha rahat geçirebilirsiniz.

İşte regl sancınızı azaltacak yöntemler:

Sıcaklık

Regl ağrısını gidermenin en etkili yollarından biri ısıdır. Karnınızın alt kısmına elektrikli ısıtma yastığı koyabilir sıcak bir duş alabilirsiniz. Vücut ısınızın bu etkenler ile yükselmesi ağrınızı azaltacaktır.

Bitkisel çözümler

Çuha çiçeği, papatya ve sarı kantaron gibi bitkilerin çayları regl ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Regl döneminden birkaç gün önce ve regl süresince içebilirsiniz.

Fetal pozisyon

Fetal pozisyonda yani cenin pozisyonunda yatmanız regl sancısını hafifletmenin bir diğer yoludur. Tıpkı küçük bir bebek nasıl karnı ağrıdığı zaman bacaklarını karnına doğru çekiyorsa sizde regl döneminizde aynısını yapın. İşe yaradığını göreceksiniz. Cenin pozisyonunda iken karın kasları gevşeyeceği için ağrınız azalacaktır.

Seks

Regl döneminde seks yapma konusuna çok sıcak bakmasak da regl ağrısının azalmasına büyük katkısı olduğunu da unutmamalısınız. Orgazm olmanız rahim duvarınızı gevşetir ve basıncın serbest kalmasına yardımcı olur. Buda ağrınızın azalmasını sağlar. Cinsel birleşme çok hijyenik olmayabilir ama orgazm olmanızın farklı yollarını deneyebilirsiniz.

Aromaterapi

Sakinleştirici, yatıştırıcı ve canlandırıcı etkilere sahip olduğundan dolayı aromaterapi regl döneminde çok etkilidir. Ilık bir duş esnasında banyo suyunuza aromaterapi yağları koymanız ve bu havayı solumanız ağrınızı azaltacaktır.

Egzersiz

Egzersiz yapmanız kaslarınızın gevşemesini sağlar. Bunun yanı sıra beyninize endorfin salgılanır. Bu sayede regl ağrılarınız hafifler. Regl gününüzden önce ve regl süresince hafif egzersizler yaparak bu ağrıları en aza indirebilirsiniz.

Vitamin takviyesi

Regl döneminizde çinko, kalsiyum ve B vitamini ağırlıklı besinler tüketmeniz ya da takviye ilaçlar kullanmanız regl döneminden kaynaklı şişkinlik ve krampların azalmasını sağlar. Tuz tüketimini ise mümkün olduğunca azaltmalısınız.

Masaj

Midenize masaj yapmanız regl ağrınızın azalmasına yardımcı olur. Çok hafif baskı uygulayarak yapılan masajlar kaslarınızın gevşemesini sağlar ve ağrınız azalır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.