Rengini Seç ve Psikolojini Yönlendir

Anasayfa / Dekorasyon / Rengini Seç ve Psikolojini Yönlendir
Rengini Seç ve Psikolojini Yönlendir

Uzakdoğu’da bir terapi yöntemi olarak kullanılan renkler aslında tüm dünyada hayatın birçok alanına etki etmektedir. İnsan psikolojisini etki etmesi, enerjiyi etkilemesi, kamusal alanlarda dikkat çekici özelliği gibi daha birçok konuda büyük rol oynamaktadır.

Peki, hangi renk ruh halimize nasıl etki etmektedir?

Mavi

Mavi genellikle üzüntü, depresyon, yalnızlık ve bunun yanı sıra güven ve sadakati simgelemektedir. Bu nedenle sinir hastalıkları bölümlerinin dekorasyonunda asla tercih edilmemesi gereken bir renktir. Psikologlarda hastaları ile görüşürken bu renkte giyinmekten kaçınmalıdır.

İş görüşmesine mavi giysilerle gitmek ise sizin kararlı ve işine bağlı bir kişi olduğunuzu ifade etmenize yardımcı olur. Bu işe kabul edilmenizi kolaylaştırabilir.

Beslenme konusunda ise mavi iştah kapatıcı olduğu için kilo vermek isteyenlere yardımcı bir renktir. Kilo probleminiz var ise evinizi maviye boyayabilir, mavi tabaklar kullanabilir ya da mavi giysiler giyebilirsiniz. Bu yeme isteğinizi azaltacaktır.

Mavi renge boyanmış ortamlarda iş verimliliği ve performansı büyük ölçüde artmaktadır. Örneğin mavi renkli duvar boyalı öğrenci odalarında yaşayan öğrenciler daha yüksek notlar almaktadırlar.
Ayrıca insanlar mavi renk kalemle yazılmış yazılar daha fazla akılda kalabilmektedir. Ders çalışırken mavi kalemler kullanmak etkili olabilir. Tükenmez kalem konusunda neden mavi rengin en çok kullanıldığını daha iyi anlamış olmalısınız.

Mavi rengi seven kişiler toleranslı, hoşgörülü ve huzur arayışı içerisindedirler. Çevresindeki kişilerle ve kendileri ile barışıktırlar. Az ile yetinmeyi bilirler. Oldukça sabırlıdırlar. Ve çok fedakardırlar. Mavi renge düşkün kişilerle iyi bir dostluk kurulabilir.

Kırmızı

Kırmızı renk sıcaklık, kan, şehvet, aşk, güç, heyecan ve agresif duyguları temsil eder. Kırmızı renk kan basıncınızı ve solunumunuzu hızlandırabilir. Hızlı karar alma ve beklenti artırma gibi etkilere yol açar.

Kırmızı oldukça dikkat çekici bir renktir. Fark edilmesini istediğiniz bir nesnede kırmızı rengi tercih edebilirsiniz.

Kırmızının çekici oluşu araba hırsızlığı açısından olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalarda en fazla kırmızı renkli arabaların çalındığını ortaya çıkmıştır.

Kırmızı enerji veren ve coşturan bir renktir. O yüzden kendini kontrol etmekte zorluk çeken biriyseniz kırmızı renk giyinmekten kaçınmalısınız.

Kırmızı rengin zaman kavramını unutturan bir özelliği de vardır. Eğlence mekanlarında bu nedenle kırmızı renge ağırlık verilir.

Kırmızı renk aynı zamanda kan rengini temsil eder. Tehlike ve uyarı rengi olarak kırmızı renk kullanılmaktadır. Örneğin trafik ışıklarında ‘dur’ sinyalinin kırmızı olması, uyarı tabelalarında kırmızı renk kullanılması gibi..

Kırmızı rengi seven kişiler güç ve iktidara düşkündürler. Çok aktif ve girişken oldukları için sürekli kazanmak ya da istedikleri şeyi elde etmek isterler. Arzulu ve hırslıdırlar. Duygularını ifade ederken tepkiseldirler. Liderlik özellikleri sayesinde toplum içerisinde hemen fark edilir.

Sarı

Sarı renk metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Ancak sarı en çok göz yoran renktir. Örneğin sarıya boyanmış bir odada gözler ve beyin çok çabuk yorulur. Az miktarlarda kullanıldığı zaman sıcaklık hissi verir. Sarı tıpkı güneş ışığı gibi bir etki yaratır. Yani kendinizi iyi hissettirir ama sürekli bu renge maruz kalmak istemezsiniz. Tıpkı güneşli havaları sevmemize rağmen güneş ışığının gözünüze girmesini önlemek istemeniz gibi.

Soluk sarı hastalığı, kıskançlığı ve hilekârlığı temsil eder. O nedenle sarı renk konusunda tonlar çok önemlidir.

Sarı rengi seven kişiler özgür ve bağımsız olmayı severler. Değişikliklerden hoşlanırlar. Anı yaşamayı tercih ederler. Hayat dolu ve enerjiktirler. İkna kabiliyetleri yüksektir. Özgürlük anlayışları toplumda uçuk bir yaşantı olarak görülebilir.

Yeşil

Yeşil renk gençliği, yenilenmeyi ve ümitleri simgeler. Sakinleştirici etkisi sayesinde sinir sistemine çok fayda sağlar.

Yeşil renk tonlarına göre farklı mesajlar verir.

Koyu Yeşil: Soğukluk, tutuculuk ve zenginliği temsil eder.
Zümrüt Yeşili: Ölümsüzlük anlamına gelir.
Zeytin yeşili: Barışı temsil eder.

Yeşil rengi seven kişiler kendilerine çok değer verirler. Fikirlerinden asla ödün vermezler. Otoriter ve güvenilir yapıları sayesinde çevresindekileri etkilerler.

Siyah

Siyah tartışmaya açık bir renktir. Kimi görüşlere göre dayanıklılık, güç, bilgelik gibi anlamalara gelirken, kimi görüşlere göre suç ve kötülük anlamına gelir. Yönetim ve güç anlamı taşıyan siyah renk diğer tarafta keder ve yas anlamı taşır.

Bu yüzdende bazı kişiler siyah giyerek kendini daha ciddi ve güçlü göstermeye çalışırken, bazı kişilerde kusurlarını örtüp siyahın arkasına saklanmayı tercih ederler.

Beyaz

Beyaz renk saflığı, temizliği ve masumiyeti temsil eder. O nedenle birçok kültürde gelinler beyaz renk giyerler. Temizlik ve hijyeni temsil ettiği için doktorlar ve hemşirelerde beyaz renk giyerler. Beyaz renk ortama serin ve canlı bir hava katar.

Mor

Mor renk asalet, lüks, zenginlik ve zarafeti temsil eder. Bunun yanı sıra romantizm ve tutkunun rengidir. Mor renk seven kişiler genellikle gösterişe meraklıdırlar. Kendilerini daha havalı ve ihtişamlı göstermek isterler.

Kahverengi

Kahverengi toprağın ve ahşabın rengidir. Bu nedenle sağlamlık ve güvenilirlik hissi verir. Kahverengi doğal ve rahat bir ortam oluşmasını sağlar. Kahverengi erkeklerin favori renklerinden biridir.

Pembe

Pembe renk romantikliği ve narinliği temsil eder. Ayrıca sakinleştirici bir etkisi de vardır. Pembe renk insanların sakinleşmesini ve kalplerinin yumuşamasını sağlar.

Pembe renkli bir odada isteseniz de sinirlenmekte başarılı olamazsınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.