Renklerin İştahımız Üzerindeki Etkisi

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Renklerin İştahımız Üzerindeki Etkisi
Renklerin İştahımız Üzerindeki Etkisi

Sağlıklı beslenme konusunda renklerinde ne kadar önemli bir etki oluşturduğunu hiç düşündünüz mü? Yada restaurant ve kafelerde sizi etkilemek için hangi renkleri kullanıyorlar? En çok hangi renk sizi cezbediyor ya da daha çok yemenizi sağlıyor?

Görsellik hayatımızın her alanında olduğu gibi soframızda da çok etkili bir rol oynamaktadır. Yemeğin lezzeti kadar sunumu da çok önemlidir. Ve bu sunumda kullanılan tabakların iştahımızı ciddi anlamda etkilediği tespit edilmektedir.

Kırmızı

Kırmızı renge en çok restaurant ve kafelerde rastlarız. Bunun sebebi de iştah açıcı bir renk olmasıdır. İştah açmasının yanı sıra yanınızdaki kişiler ile muhabbet artırıcı bir psikolojik durum oluşturmaya yarıyor. Muhabbet ne kadar çok uzarsa kafede geçirilen zaman uzar buda daha çok yenilip içileceği anlamına gelir. Bu sebeple özellikle fast food restaurantların logolarında kırmızı renk hakimdir. Kırmızı renk sayesinde heyecanlı ve düşüncesiz bir şekilde yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Eğer amacınız kilo almak ise kırmızı renk tabaklarda yemek yiyebilirsiniz.

Turuncu

Turuncu rengi kişide enerji ve heyecanı çağrıştırır. Buda kırmızı renkte olduğu gibi açlık hissine yol açar. Enerjik ve canlı bir renk olmasına rağmen aynı zamanda rahatlatıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Buda insanların çok rahatça aşırı yemek yemelerini sağlar.

Sarı

Sarı renk sosyalleşmeyi temsil eder. İnsanların yediklerinden çok konuştuğu konulara odaklanmasına neden olur. Sarı renk ayrıca seratonin hormonu salgıladığı için daha keyifli ve mutlu hissetmenizi sağlar. Buda iştahınızın artmasına yol açar.

Kahve tonları

Kahverengi ve toprak tonlarının sakinleştirici bir etkisi vardır. Buda iştahınızı yatıştırır ve ölçülü yemenizi sağlar.

Yeşil

Yeşil renk sağlıklı beslenmeyi çağrıştırdığı için daha dikkatli ve sağlıklı besinler tüketmenizi sağlar. Özellikle sağlıklı besinlerin sunulduğu restaurantlarda yeşil tabaklar kullanılıp bu sağlık konusunu daha da vurgularlar. Yeşil renk huzur ve rahatlık verir ama yeme isteğini artırmaz.

Mavi

Mavi renk yeme konusunda favoriniz olmalı. Çünkü rahatlatıcı ve iştahı baskılayıcı bir etkisi vardır. Eğer az yemek yemek istiyorsanız mavi tabaklarda yemek yemelisiniz. Hatta lacivert gibi mavinin en koyu tonları ile yemek yediğinizde iştahınız iyice azalacaktır.

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için hem yiyeceklerinizde hem de tabaklarınızda her renge yer vermelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.