Retro Dekorasyon Nedir?

Anasayfa / Dekorasyon / Retro Dekorasyon Nedir?
Retro Dekorasyon Nedir?

Retro dekorasyon bir nevi geçmişe dönüştür. Geçmişi andıran canlı ve parlak renklerin bir arada kullanılması ile oluşan dekorasyondur. Özellikle de 1950 ile 1980 yılları arasını baz alır.

Retro Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Retro dekorasyon demek nostaljik hava taşıyan tüm eski eşyaların bir arada kullanılması demek değildir. Daha çok aksesuarların retro dekorasyona uygun kullanılmasıdır. Bütün evde retro esintileri hakim olursa bu sıkılmanıza sebep olabilir. Bunun yerine sadece aksesuarlarda bu akımı kullanmak daha mantıklıdır. Üstelik sıkıldığınızda değiştirme şansınız mobilyalara oranla daha yüksektir.

Ama dilerseniz mobilyalarınıza da retro havası verebilirsiniz. Mobilyacılar zımparalama yöntemi ile eskitilmiş hava verebilirler. Yada eğer bu konulara eliniz yatkın ise bunu kendinizde yapabilirsiniz. Aynı zamanda retro ürünlerin satıldığı mağazalardan da yeni bir ürün satın alabilirsiniz. .

Pembe, mavi, yeşil ve turuncu renkleri en parlak ve en canlı haliyle retro dekorasyonda en çok kullanılan renkler arasındadır.

Halı ve perdelerde çok canlı renkler kullanılırken zigon ya da orta sehpalarda koyu kahve veya ahşap rengi kullanılmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli detay kullanılan renklerin birbiri içinde uyumlu olması ve göz yormamasıdır.

Retro Salon Dekorasyonu

Salon dekorasyonunda renkli halı ve perdeler kullanılabilir. Ayrıca canlı renklerde koltuk minderleri, bol taşlı avizeler ve gümüşlük ürünleri kullanılabilir. Pop-art duvar ürünleri retro dekorasyonda en çok kullanılan ürünlerdir. Aynı zamanda eski radyolarda retro dekorasyonu için çok uygundur.

Retro Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odası dekorasyonunda ise ince ayaklı olan ahşap yataklar ya da metal yataklar kullanılabilir. Canlı renkler halı, perde ve avizelerde uygulanır. Büyük ebatlı hatta abartılı rengarenk aksesuarlar retro dekorasyonu için uygun parçalardır.

Retro Dekorasyon Önerileri

Anneannelerinizden kalmış olan bir koltuğa yeni bir döşeme kaplatıp retro dekorasyonunuzun bir parçası haline getirebilirsiniz. Hem evinizde yeni bir stil hakim olmuş olur hem de anneannenize ait anılarınız sizinle birlikte yaşamaya devam ederler.

Eskicilerden kolaylıkla bulabileceğiniz bir dolabı yada sehpayı cilalatarak işe yarar hale getirebilirsiniz.

Patchwork kanepe modelleri retro dekorasyonda oldukça sık tercih edilen modellerdendir.

Retro dekorasyonu için fikir edinmek istiyorsanız geçmiş dönemlerde çekilen filmleri izleyebilirsiniz. Filmlerde gördüğünüz herhangi bir dekorasyon şekli siz ilham kaynağı olabilir.

Koltuk ve perde kumaşı olarak kadifeyi tercih edebilirsiniz. Geçmiş yıllarda kadife kumaş oldukça modaydı.

Duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Bu ortama oldukça retro bir hava katacaktır. Hatırlarsanız eski Türk filmlerinde duvarlarda hep duvar kağıdı kullanılmaktaydı.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.