Rock Sever Köpekler

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Rock Sever Köpekler
Rock Sever Köpekler

Köpeğinizin müziğe karşı nasıl bir tepki verdiğini hiç gözlemlediniz mi? Yapılan araştırmalarda uzmanlar köpeklerin en çok rock müzik sevdiğini tespit etmişler desek bu durum sizi biraz şaşırtabilir. Ama köpeklerin stres seviyelerinin düşürülmesinde rock müziğin oldukça etkili olduğu tespit edilmiş.

Bu bilgiyi öğrendiğinize göre artık evinizde rock ağırlıklı müzik dinlemeye başlayabilirsiniz. Köpeğiniz ile bu melodiler eşliğinde çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Müzik birçok insanın yaşamında önemli rol oynar. Hatta arka planda müzik olmadan yaşayamaz ya da motive olamazlar. Bu durum bazı köpekler içinde geçerlidir aslında. Ve onlarda tıpkı insanlar gibi her türlü müziği dinlemez ve belirli bir tarzları vardır. Yapılan araştırmalarda ise köpeklerin en çok rock müzikten hoşlandığı ortaya çıkmıştır.

Köpeğinize müzik dinletmek onun davranışlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Rock müzik dinlerken köpeklerin stres seviyelerinde düşüş olduğu ortaya çıkmıştır. Ve bu sayede rahatlamış ve daha mutlu hisseden bir köpeğiniz olur.

Köpeğinize müzik ile yardımcı olabileceğiniz durumlar:

  • Köpeğinizi uzun bir süre yalnız bırakmanız gerekiyorsa ve bu durum onu strese sokuyorsa siz geri gelene kadar müzik dinleyebilir. Bu sayede daha sakin bir şekilde sizin geri dönüşünüzü bekleyebilir.
  • Köpeğinizi veterinere götüreceğiniz zaman ona müzik dinletmek rahatlamasını ve kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.
  • Gök gürültüsü ya da havai fişek gibi köpeğinizi korkutacak sesler söz konusu ise köpeğinize bu esnada müzik dinletebilir ve gerginliğini azaltabilirsiniz. Dikkatini müziğe verdiği zaman köpeğiniz sakinleşmeye başlayacaktır.
  • Yeni insanlar ile tanışırken köpeğiniz gergin ya da heyecanlı olabilir. Hatta bazı köpekler yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilirler. Bu gibi durumlarda müzik dinleterek köpeğinizi sakinleştirebilir ve yeni karşılaştığı kişiye daha kolay alışmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizin hoşlandığı müziklerden oluşan bir müzik listesi oluşturabilir ve bu sayede onun keyifli zamanlar geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerin en çok sevdiği tarz rock müzik olarak tespit edilmiş diye sizin köpeğinizde mutlaka rock müzik sevecek diye bir kural yok. Köpeğinizin sevdiği müzik tarzını bulabilmek için çeşitli tarzlarda müzikler dinletip bu müziklere karşı nasıl tepkiler verdiğini gözlemleyerek müzik zevkini tespit edebilirsiniz.

Özellikle klasik müzik köpeklerin sevdiği tarzlardan biridir. Sakinleşip rahatlamalarını sağladığı için bol bol klasik müzik dinletebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.