Ruh Sağlığınızı Olumsuz Etkileyen Düşünceler

Anasayfa / Psikoloji / Ruh Sağlığınızı Olumsuz Etkileyen Düşünceler
Ruh Sağlığınızı Olumsuz Etkileyen Düşünceler

Düşüncelerinizin doğru ya da yanlış bir yolda ilerlemesi hem yaşamınızın gidişatı hem de ruh sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bazı düşünceler sizi olduğunuzdan daha iyi bir noktaya taşırken bazı düşünceler ise daha fazla problem yaşamanıza yol açabilir. Bu şekilde düşüncelere kapılamaya başladığınızda kendinize engel olmayı başarırsanız ruh sağlığınız daha iyi olacak ve daha mutlu olacaksınızdır.

İşte ruh sağlığınızı olumsuz etkileyen düşünce türleri:

Ya Hep Ya Hiç

Ya hep ya hiç mantığı kendinize çok net bir şekilde sınırlar çizmenize yarayan bir düşünce sistemidir. Yani aldığınız kararları ya da yaptığınız şeyleri sürekli siyah ve beyaz olarak görmenizi gri tonlarını asla kabul etmemenizi sağlar. Oysaki yaşamda her şey siyah ve beyaz değildir. Renkler kişiye, zamana ve olaya göre değişkenlik gösterir. Kendinize bu şekilde baskı uygulamanız başarısızlık anlarında kendinizi suçlayıp kötü hissetmenize ve mutsuz olmanıza yol açacaktır.

Genelleme

Karşılaştığınız herhangi bir durum ya da aldığınız bir karar konusunda genelleme yapıp bunun hayatınız boyunca o şekilde olacağını düşünmek büyük bir yanlıştır. Örneğin size o an birisi kötü davranmış olabilir. Ama bu her zaman bu şekilde davranacağı anlamına gelmez. Mutlaka ona bir şans daha vermeniz gerekmektedir. Yada herhangi bir konuda başarısız olduğunuzda ben bunu yapamıyorum asla başaramam demek yerine o anı geride bırakıp yeniden adapte olabilmelisiniz.

Zihinsel Filtre

Zihinsel filtre herhangi bir olay hakkında düşünürken sadece olumlu ya da sadece olumsuz taraflarını ele alarak diğer açıdan bakmayı reddetme biçimidir. Durumun sadece negatif noktalarına odaklanıp pozitif noktalarını filtreleyip zihninizde engellerseniz doğru bir sonuç elde edemezsiniz. Buda sizin doğru ve başarılı kararlar almanıza engel olur.

Pozitifleri Elemek

Zihinsel filtre yönteminin bir benzeridir. Bu düşünce sisteminde pozitifleri filtreleyip eleme yapmazsınız ancak pozitif durumların aslında sadece şans eseri olduğunu düşünür ve kendinizin dışında tutarsınız. Bir başarı elde etseniz bile şans eseri oldu işte yoksa ben başaramazdım düşüncesi mevcuttur. Buda kendinizle gurur duymanızı ya da başarılar sonucunda mutlu olmanızı engeller.

Felaketleştirme

Aslında negatif olmayan bir şeyi bile öyle düşünüp göstermeye çalışmaktır. Sürekli felaket senaryoları kurmaya ve olayların olumsuz taraflarını ve sonuçlarını düşünmeye neden olur. Örneğin bir arkadaşınızla buluşacaksınızdır ve o biraz geç kalmıştır. Siz hemen ‘ya trafik kazası geçirdiyse ya kaçırıldıysa’ gibi olabilecek en kötü felaket senaryosunuz düşünüp stres ve üzüntü yaşamaya başlarsınız.

Duygusal Sebeplendirme

Bir olaya neden olan şeyleri düşünürken sürekli duyguları kanıt olarak kullanmaktır. Yaptığınız şeyleri ya da karşılaştığınız durumları hep duygularınızdan kaynaklı olduğunu düşünürsünüz. Yada bir başarı sağlasanız bile o an duygusal olarak mutlu değilseniz onu bir başarı gibi göremezsiniz.

Fişleme

Fişleme durumu kendinizi ya da karşınızdaki kişiyi herhangi bir olaya bakarak yargılamak ve sadece bir olayı etiket gibi yapıştırmak ve daha sonrasında hep o etikete göre değerlendirme yapmaktır. Buda sürekli negatif bir yaklaşıma sebep olur ve doğru bir davranış biçimi değildir.

Hızlı Karar Vermek

Henüz elinizde yeterince kanıt yokken ya da olay hakkında yeterli bir şekilde değerlendirme yapmamışken hemen karar vermeniz yanlış bir sonuca varmanıza neden olabilir. Yada karşınızdaki kişi bir şeyi söylemeden ya da yapmadan önce ben zaten bunu yapacağını yada söyleyeceğini biliyorum diyerek ona direkt tepki göstermek yanlış bir tepkidir. Belki bizim düşündüğümüz şeyi söylemeyecek ya da yapmayacaktır ve verdiğiniz tepki sizi çok kötü bir noktaya getirebilir.

Kişiselleştirme

Herhangi bir konuda yapılmış bir hata ya da yaşanmış bir olayda tüm suç sizin olmamasına rağmen sorumluluğu üzerinize almanız ve durumu kişiselleştirmeniz yanlış düşünce tarzlarından biridir. Yada tam tersi kendi hatanız olduğu durumda yine kişiselleştirme yaparak suçu başkasına atmanızdır. Her iki durumda da yanlış bir davranış biçimi sergilemiş olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.