Rutubeti Önlemek İçin Ne Yapabiliriz?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Rutubeti Önlemek İçin Ne Yapabiliriz?
Rutubeti Önlemek İçin Ne Yapabiliriz?

Rutubet Nedir?

Rutubet ile ilgili önlemler alabilmek için öncelikle onun ne olduğunu biliyor olmalıyız. Kelime olarak rutubet su buharının neme dönüşmesi olayıdır aslında. Ama bu durum insan sağlığını, kıyafetleri, mobilya ve ev ortamını olumsuz etkiler. Pis bir kokuya ve kötü bir görüntüye de yol açabilir.

Rutubetin Oluşma Nedenleri?

Rutubet su buharının oluşabildiği her yerde olur. Duş almanız, yemek yapmanız, çamaşır yıkamanız hatta nefes almanız ve terlemeniz bile ortamdaki bir su buharının neme dönüşmesini sağlar. Evinizin ya da bulunduğunuz ortamın yalıtımı iyi yapılmamışsa bu gibi etkenler rutubet oluşumuna neden olurlar. Bulunduğunuz yapının iyi yalıtılmaması yağmur ve doğa olaylarında da fazlasıyla etkilenmesine sebep olur. Yani yağmur yağdığında duvar suyu içine çeker daha sonra evin içerisindeki ısıdan etkilenir oluşan su buharı da rutubete yol açar. Rutubet oluşumunu etkileyen etkenler arasında ısıtma kaynağının da etkisi büyüktür.

Rutubet oluşumunu önlemek için pencerelerinizi sık sık kontrol etmelisiniz. Pencerenizin silikonu iyi çekilmemişse pencere ve duvar arasında rutubet oluşabilir. Pencereleriniz buharlaşır ve sonra buda küfe neden olur. Pencereleriniz çok iyi yapılmışsa bile içeride oluşan nemin dışarı atılmamasından kaynaklıda rutubet oluşabilir. Bu yüzden pencerelerinizi sık sık açıp evinizi havalandırmalısınız. Eğer pencereleriniz rutubet oluşmasını sağlıyorsa perdeleriniz çok kalın olmamasına ve pencerelerinizin çok fazla kapatılmamasına dikkat etmelisiniz.

Rutubeti Önlemenin Yolları

Rutubeti önlemenin en iyi çözümü binanızın dış cephe izolasyonun çok iyi yapılmış olmasıdır. Binanızın dış duvarları suyu ve soğuk havayı geçirmeyecek şekilde yalıtım yapılası gerekmektedir. Rutubet ile mücadele evin dış kısmından başlar.

Yaşadığınız yer bir apartmansa eğer sadece kendi dairenizin dış cephesini yalıtım yaptırmanız yeterli değildir. Dış cephe izolasyonu tüm binaya yapılmalıdır. Çatıda bu izolasyona dahil edilmelidir. Çünkü rutubet çatıdan da kaynaklanıyor olabilir. Çatıda su birikmemesi ve bu suların toprağa aktarılması için gerekli tesisat kurulmalıdır.

Evde Rutubet Olduğu Nasıl Anlarsınız?

Evinizde rutubet olduğunu anlamanız çokta zor değil. Zaten ortamda çürümüş meyve ya da küf gibi kötü bir koku hakim olur. Bu kokular dolap içlerinde daha net anlaşılır. Duvarlarda ya da pencere diplerinde veya tavanınızda küfler oluşur. Bunlar rutubet olduğunun kanıtıdır.

Yağmur yağdığı zaman pencere altından duvardan su damlaları akar. Buda zamanla küflenmeye sebep olur.

Yeni bir eve taşınırken dikkat edilmesi gereken konulardan biride evde rutubet sorunun olup olmadığıdır.

Rutubet yazın ortaya çıkmaz ve küflenmiş hasarlı kısımlar boya yapılarak yok edilebilir. Genellikle eski binalarda rutubet çok daha fazla görülür.

Evlerin kuzey cepheleri daha fazla rutubet görülen alanlarıdır. Bu nedenle yeni bir eve taşınırken evin hangi cepheye baktığını öğrenmenizde yarar var.

Dış Cepheye İzolasyon Yapılamıyorsa Diğer Çözüm Önerileri Nelerdir?

Yaşadığınız binadakilerle anlaşmaya varamadığınız için dış cephe izolasyonu yaptıramıyor olabilirsiniz. Yada buna bütçeniz yeterli olmayabilir. Bu durumda rutubeti önlemenin diğer yollarına başvurmak durumundasınızdır. Geçici çözümlerle rutubet oluşumunu az da olsa engelleyebilirsiniz. Yada rutubetin vereceği hasarları daha aza indirebilirsiniz.

Evinizi mümkün olduğunca sık havalandırmalısınız. Pencereleri elinizden geldiğince açık tutmaya çalışmalısınız.

Dış cephe izolasyonu yapamasanız da iç cephe izolasyonu ile de bu durma çözüm sağlayabilirsiniz. Bunun için satılan levhalar ile iç cephe yalıtımı yapabilirisiniz.

İçerideki nemi alan nem alıcı aletlerden yararlanabilirsiniz. Evinizin büyüklüğüne göre birçok çeşidi bulunmaktadır.

Evinizi boyarken seçeceğiniz boyanın rutubet önleyici özelliğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz.
Evin içerisinde çok fazla bitki beslememelisiniz.

Çamaşırlarınızı evin içerisinde kurutmanızda rutubete neden olacağı için mümkün olduğunca balkon gibi açık alanları tercih etmelisiniz. Eğer balkonunuz yoksa ya da balkonda kurutmak istemiyorsanız çamaşır kurutulan alanı çok iyi havalandırmalısınız.

Petek ve ısıtma sistemlerinizin bakımını düzenli bir şekilde yaptırmalısınız. Isıtma sistemlerindeki bozuklukta rutubete sebep olabilir.

Küflenmiş duvarlar çamaşır suyu ile silinmelidir. Rutubet olan odanın temizliği de çamaşır suyu ile yapılmalı ve sonrasında çok iyi havalandırılmalıdır.

Petek ya da diğer ısıtma sistemlerinin önü mutlaka açık olmalı mobilya ile kapatılmamalıdır.

Rutubet olan odada dolap varsa kapaklarını açık tutmalısınız.

Alacağınız bu gibi önlemler ile rutubet oluşumunu en aza indirmiş olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.