Rüyalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa / Psikoloji / Rüyalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Rüyalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gördüğümüz rüyaların yaklaşık yüzde 90’ında uyandıktan 5 dakika sonra rüyanın yarısını unutmuş oluruz. 10 dakika geçtikten sonra ise rüyanın neredeyse tamamını hatırlamayız.

Eğer doğuştan değil de sonradan görme engelli olunmuşsa bu kişiler rüyalarında görsel görüntüler görebilmeye devam ederler. Eğer görme engeli doğuştan ise bu kişiler rüyalarını duyuların şeklinde görürler. Yani koklama, dokunma, duyma gibi duyular şeklinde rüya görürler.

Çok ciddi bir psikolojik bozukluk olmadığı sürece herkes rüya görmektedir. Hiç rüya görmediğinizi düşünüyorsanız bu unutma hızınızın başkalarına oranla daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Rüyamızda gördüğümüz kişiler gerçek hayatta tanıdığımız yüzlerdir. Çünkü zihin yüz hayal edemez. Eğer rüyanızda tanımadığınız birini gördüğünüzü düşünüyorsanız bu sadece sokakta görüp geçtiğiniz ama zihniniz tarafından kaydedilmiş bir yüzde olabilir. Bazen zihin bu gibi hiçbir alakanız olmayan ama beyninize eklenmiş bir karakteri de rüyanıza dahil edebilir.

Siyah beyaz televizyondan renkli televizyona geçiş dönemlerinde kişiler bazen rüyalarını siyah beyaz şekilde de görebilmekteydi. Ancak günümüzde bu gibi rüyalar artık pek görülmemektedir.

Rüyalarda daha çok olumsuz duygulara yer verilmektedir. Bunun sebebi de gün içerisinde kendinize itiraf etmekten kaçındığınız bilinçaltı duygularınızın rüyalarda ortaya çıkmasıdır

Rüyanızda gördüğünüz objeler ya da yaşanan olaylar size çok anlamsız ve mantık dışı gelse de aslında her birinin sembolik bir rüya diline ait olduğu gerçeğini unutmamanız gerekmektedir.

Her gece ortalama 1-2 saatinizi rüya görmekteniz. Tabi bunun birçoğunu hatta bazen hiçbirini hatırlamamaktayız.

Sadece insanlar değil hayvanlarda çok sık rüya görmektedir. Hatta uyuyan hayvanınızı gözlemlerseniz bazen uykusunda gülümsediğini, hareketler yaptığını ya da uykusundan korkarak uyandığını görebilirsiniz.

REM uykusu süresince rüyanızda hareket ederken gerçekte de aynı hareketleri yapmamanız için beyniniz vücudunuzu geçici bir süre felç eder. Böylece siz sabit bir şekilde yatarken rüyanızda çok çeşitli hareketler sergileyebilirsiniz.

Bazen rüya görürken dışarıdan gelen bir ses ya da bir koku nedeni ile duygu karışıklığı yaşanabilir. Bu ses ve kokuları bilinciniz rüyanıza dahil edebilir. Ve sizde rüyanızda olanları çok daha gerçekçi gibi hissedebilirsiniz.

Erkekler rüyasında genellikle başka erkekleri görür. Yani ortalama olarak erkeklerin %70’inin rüyasındaki karakterler erkektir. Kadınlarda ise rüyada görülen erkek ve kadın oranı eşittir.

Henüz net olarak bilimsel bir tanı konulmasa da horluyorsanız rüya görmüyorsunuz gibi bir tespit söz konusudur. Bu tamamen kişilerin kendi gözlemlerinin sonucunda elde edilmiş bir bilgidir.

Rüyanızda yaşadıklarınız sayesinde gerçekte orgazm olmanız mümkün. Bu erkeklerde daha sık rastlanan bir durumdur. Eğer cinsel içerikli bir rüya görüyorlarsa boşalma durumu söz konusu olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.