Sabah Egzersizlerinin Faydaları

Anasayfa / Sağlık / Sabah Egzersizlerinin Faydaları
Sabah Egzersizlerinin Faydaları

Egzersiz yapmak için günün hangi saatlerinin daha uygun olduğu konusunda hep bir karmaşa söz konusudur. Uygun zamanı belirlemek için siz günün hangi saatlerinde egzersiz için uygunsunuz öncelikle bunu belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü egzersiz konusunda düzenli bir programa uyum sağlamak daha önemlidir. O nedenle egzersiz için doğru zaman dilimi kişiden kişiye değişmektedir.

Ancak sabah saatlerini tercih etmenizde çok büyük fayda vardır. Çünkü sabah saatlerinde yapılan egzersizler birçok açıdan daha etkili ve faydalıdır.

İşte sabah egzersizlerinin faydaları:

Dikkatiniz dağılmaz

Sabah yeni uyandığınızda henüz günün karmaşası ile uğraşmaya başlamamışsınız demektir. Yapmanız gereken günlük işlere başlamadan önce egzersiz yaparsanız dikkatiniz daha az dağılır ve egzersize adapte olabilirsiniz. Çünkü gün ortasında gelen telefonlar, mesajlar, ev işleri ya da yapmanız gereken diğer işler dikkatinizi egzersize vermenizi güçleştirecektir.

Sıcaklık daha düşüktür

Özellikle yaz aylarında gün ortasında egzersiz yapmak oldukça zorlayıcı olur. Egzersiz nedeni ile ısınan vücut birde havanın etkisi ile tahammül edilemez hale gelir. Ve buda egzersiz yapma isteğinizi azaltır. Oysaki sabah saatlerinde hava sıcaklığı daha düşük olduğu için egzersiz esnasında daha az rahatsız olursunuz.

Beslenme şekliniz daha sağlıklı olur

Güne egzersiz yaparak başlarsanız sağlıklı bir yaşam fikrini daha fazla benimsemiş olursunuz. Gün içerisinde yiyeceğiniz besinlerin daha sağlıklı ve zararsız şeyler olmasına özen gösterirsiniz.

Uyanmanızı sağlar

Uyanmak vücudunuzun yataktan kalkması değildir. Bazen uyku hali gün ortasına kadar devam etmektedir. Ve bu durumda motivasyonunuzu olumsuz etkilemektedir.

Güne egzersiz yaparak başladığınızda ise kortizol hormonunuzu harekete geçirir ve daha çabuk uyanmanızı sağlar.

Enerjinizi yükseltir

Güne egzersiz ile başladığınızda kendinizi çok daha enerjik ve dinç hissedeceksinizdir. Vücudunuz ve zihniniz daha canlı bir hale gelecektir.

Odaklanmanıza katkı sağlar

Egzersiz sayesinde canlanan zihniniz ile günün ilerleyen saatlerinde yapmanız gereken işlere daha kolay odaklanabilirsiniz.

Ruh halinizi olumlu etkiler

Egzersiz esnasında beyniniz normalden daha fazla endorfin üretmektedir. Buda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaktadır. Bu sayede kendinizi daha iyi ve pozitif hissedeceksiniz. Güne egzersiz yaparak başlarsanız gün içersinde kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Kilo vermenize yardımcı olur

Sabah egzersizleri günün diğer saatlerine oranla yağ yakımı açısından çok daha etkilidir. Eğer kilo vermek istiyorsanız egzersizlerinizi sabah saatlerinde yapmanızda fayda vardır.

İştah kontrolü sağlar

Egzersiz yaptığınızda ghrelin denilen açlık hormonu azalacağı için buda iştahınızı daha kolay kontrol etmenizi sağlamaktadır.

Daha aktif olursunuz

Güne egzersiz ile başladığınızda günün kalan kısımlarında da oldukça enerjik ve aktif olabilirsiniz. Eğer gün içerisinde yoğun bir temponuz olacaksa gereken enerjiyi sabah egzersizi ile elde edebilirsiniz.

Kan şekerinizi dengeler

Kortizol hormonu sadece sabahları uyanmanıza yardımcı olmaz aynı zamanda kan şekerini de kontrol eder. Egzersiz esnasında kortizol seviyenizde hareketlenme olduğundan dolayı kan şekerinizin de dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Kan basıncınızı kontrol eder

Sabah egzersizleri kan basıncınızın en iyi seviyede olmasını sağlayan nedenlerin başında yer almaktadır.

Uyku kalitenizi artırır

Düzenli olarak sabahlar yapılan egzersizler geceleri daha kaliteli bir uyku almanıza yardımcı olmaktadır. Geceleri daha az uyanır ve daha kısa sürede uykuya dalabilirsiniz.

Kas gelişimi sağlar

Kaslarınız geliştirmek ve kas yapmak istiyorsanız sabah egzersizleri yapmalısınız. Çünkü kas yapma ve kas geliştirmede etkili olan testosteron hormonu sabah egzersizleri sayesinde daha da yükselmektedir.

Daha kolay alışkanlık edinirsiniz

Her sabah düzenli olarak egzersiz yapmaya başladığınızda yaşamınızdaki diğer alışkanlıkları da daha kolay edinmenize katkı sağlayacaktır.

Cildiniz güzelleşir

Sabahları yapılan egzersizler sayesinde kan damarlarınız genişler, vücudunuza daha fazla kan pompalanır ve kalp atış hızınız artar. Buda cildinize büyük bir etki eder. Bu sayede cildiniz daha sağlıklı ve ışıl ışıl olur.

Özgüveniniz ve başarınız artar

Düzenli olarak güne egzersiz ile başlamak kendinize karşı bir özsaygı ve güven oluşmasını sağlar. Buda gün içindeki çalışmanıza ve başarılarınıza olumlu bir şekilde yansır.

Erteleme alışkanlıklarınız engeller

Egzersiz yapmayı sürekli günün diğer saatlerine ertelemek yaşamınızdaki birçok konuda da aynı davranışı sergilemenize neden olmaktadır. Oysaki güne egzersiz ile başladığınızda bir rutin oluşturmuş olursunuz ve gün içindeki diğer yapılması gereken işler konusunda da aynı tavrı sergileyebilirsiniz. Böylece erteleme alışkanlığınızdan kurtulmuş olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.