Saç Dökülmesi İçin Maskeler

Anasayfa / Güzellik / Saç Dökülmesi İçin Maskeler
Saç Dökülmesi İçin Maskeler

Saç dökülmeleri ne yazık ki hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen ortak bir problemdir. Saçlarımızın sürekli sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi oldukça zor bir iştir. Ve zaman zaman dökülmelerde artış yaşanabilir. Bu artışın sebebi yaşınızın ilerlemesi, düzensiz beslenmeniz, kullandığınız ilaçlar, mevsim değişikliği ya da yaşadığınız stres olabilir.

Piyasada saç dökülmesine karşı birçok farklı ürün satılmaktadır. Ancak evde doğal maskeleri hem daha sağlıklı hem de daha hesaplı olarak yapabilmeniz mümkün.

Bal ve Zeytinyağı Maskesi

Malzemeler:

2 yemek kaşığı bal
3 yemek kaşığı zeytinyağı
Saçlarınızı sarabilmeniz için bone

Hazırlanışı:

3 yemek kaşığı zeytinyağı ile 2 yemek kaşığı balı birbirine karıştırın. Daha sonra saçlarınıza hafifçe dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Bu karışımı saçınıza uygularken saç diplerinizden başlayıp ve saç uçlarına doğru devam etmelisiniz. Yaklaşık 15 dakika saçınızda bu maskeyi beklettikten sonra şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Yaş Maya Maskesi

Malzemeler:

Yarım paket yaş maya
1 tatlı kaşığı ılık süt
1 yemek kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı avokado yağı
Saçınızı sarabilmek için Streç film

Hazırlanışı:

İlk önce yaş mayayı sütle ezin. Daha sonra bu karışıma tüm yağları ekleyerek iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı saçınıza uygulayarak yaklaşık 1 saat kadar streç filme sarın. Bekleme sürecinden sonra saçlarınızı şampuanla değil de saç tipinize uygun bir saç sabunu ile yıkayın.

Yumurta Maskesi

Malzemeler:

1 adet yumurta
1 fincan süt
2 yemek kaşığı limon suyu
2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

İlk önce yumurtayı çırpıyoruz. Daha sonra tüm malzemeleri ilave edip karıştırıyoruz. Saç derisinden başlayarak tüm saça uyguluyoruz. 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ve şampuan ile yıkıyoruz.

Saç Dökülmesi İçin Vitaminler

Zaman zaman saç dökülmesi yaşıyor olanız normal bir durumdur. Ancak bu dökülmeler problem yaratacak derecede yoğunsa saçınız için vitaminler kullanabilirsiniz.

Biotin, Omega-3, Çinko, Demir, D-vitamini ve L-karnitin bu vitaminlerdendir. Fakat saç dökülmeniz konusunda hangisini kullanmanız gerekebileceğini doktorunuz belirlemelidir. Gerekli testler yapılarak hangi vitamine ihtiyacınızın olduğunu belirleyip o şekilde bir vitamin tedavisi uygulanmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle bu vitaminleri kullanmanız saçlarınıza yarar sağlamak yerine daha fazla olumsuz etkiye neden olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.