Saç Gribi Neden Olur ve Çözümü Nedir ?

Anasayfa / Güzellik / Saç Gribi Neden Olur ve Çözümü Nedir ?
Saç Gribi  Neden Olur ve Çözümü Nedir ?

Eğer saç derinizde kaşıntı yanma yada batma gibi problemler varsa yüksek ihtimalle saç gribi yada diğer adıyla saç nezlesine yakalanmışsınız demektir. Bu aslında birçoğumuzun yaşadığı fakat ismini bilemediği bir rahatsızlıktır. Yoğun saç dökülmelerinin ardından ortaya çıkan saç gribi saçların kökten kopması gibi nedenlere sebep olur.

Peki bu saç gribi neden olur ?

Erkeklerde de görülebileceği gibi daha çok kadınların yaşadığı bir sorundur aslında. Saç diplerinde kızarıklık ve kaşıntı yada bazen batma gibi sorunlarla ortaya çıkıp şiddetli baş ağrılarına kadar ilerleyebilir. Özellikle soğuk havalarda daha çok ortaya çıkmakta.

Duş sonrasından tam olarak kurutmadığınızda saç derinizin soğuk algınlığı misali bu durumdan etkilenmesi mümkün. Kadınlarda daha çok görülmesinin sebebi de erkeklere oranla daha sık ve uzun saçlara sahip olmaları ve saç derilerinin bu nedenle daha geç kurumasıdır. Bundan dolayı Rapunzel hastalığı olarak da bilinmekte saç gribi.

Kullandığımız şampuanlardan her ne kadar reklamlarda mükemmel ötesi yada sihirli iksirlermiş gibi bizlere sunulsa da aslında içinde çok fazla kimyasal barındırmakta. Ve bu kimyasallarda ne yazık ki saçlarımıza zarar vermekte. Gerçek ve sağlıklı bir saç bakımı için televizyon reklamlarına yada market reyonlarını süsleyen renkli ambalajlara değil de doğada bulunan faydalı bitkilere yönelmeliyiz. Yada sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.

Saç gribine neden olan etkenler arasında saçınızı çok yüksek ısıda kurutmanız yada fön çekmeniz yer almakta. Yada saçlarınız çok sıkı toplamanız saç derisiniz ve saç köklerinin yeterli hava almamasını sağlar buda saç gribine yol açan nedenlerden biridir.

Düzenli beslenmenin de sağlıklı saçlara sahip olmanız açısından çok büyük etkisi vardır. Vitamin ve proteinin dengeli bir şekilde alınması ile saçlarınızdaki değişimi görmeniz mümkün. Özellikle de vitamini saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Saç gribi saç derisinde aşırı hassasiyete sebep olur. Saç derisine dokunmak bile canınızı çok yakabilir bu durumda. Batma, yanma gibi etkiler yaralar oluşmasına bile sebep olabilir.

Sağlıklı beslenmek, duş sonrası saç derisinin kuruduğundan emin olmak daha doğal şampuan ve saç kremlerini kullanmaya dikkat etmek saçları çok sıkı toplamamak alınacak önemler ve tedavi yöntemleridir diyebiliriz. Fakat tüm bunlara rağmen şikayetlerinizde azalma yoksa ve ciddi bir saç kaybı yaşıyorsanız mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız.

Saç Gribi için Kür Tarifi

  • 1 çorba kaşığı taze üzüm suyu
  • 1 çorba kaşığı haşlanmış pirinç suyu
  • 1 çorba kaşığı buğday suyu
  • 1 çorba kaşığı yulaf suyu
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Bu malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımı ile saç diplerinize aynen saçınızı boyarken olduğu gibi tek tek masaj yaparak sürün. Eğer saç kuruluğu probleminiz varsa bu karışıma 1 çorba kaşığı bal ekleyebilirisiniz. Bu daha yumuşak ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayda bir bu kürü saçınıza uygulayarak aradaki farkı görebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.