Saç Yıkarken Yapılan Hatalar

Anasayfa / Güzellik / Saç Yıkarken Yapılan Hatalar
Saç Yıkarken Yapılan Hatalar

Saç yıkamak hepimizin yaptığı rutinlerden biri. Peki bunu doğru yapıyor muyuz? Yada nasıl hatalar yapıyoruz?

Eğer saçlarınızın kötü göründüğünden şikayetçiyseniz bunun nedeni belki de saçınızı yıkarken yaptığınız hatalardır. Bu hatalar neler?

Saç yıkarken yapılan hatalar

Saçlarınız eğer birbirine dolaşmışsa tararken olduğu gibi yıkarken de size zorluk çıkarır. Yıkama esnasında daha fazla birbirine dolaşır ve çözmek zorlaşır. Eğer saçınızı yıkamadan önce tararsanız duştan sonra daha kolay tarayabilirsiniz.
Saçınızı çok sıcak su ile yıkamak saçınıza zarar verecektir. Eğer saçlarınızın yıpranmasını istemiyorsanız sıcak yerine daha ılık su kullanmalısınız.
Kullanmış olduğunuz şampuanın içeriğine sülfat olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü sülfat içerikli bileşenler hem saça hem saç derisine çok fazla zarar verir.
Saçınızı sürekli çok gergin şekilde atkuyruğu yada topuz yapıyor olmanız saçlarınızı gererek kopmalarına ve dökülmelerine neden olacaktır. Mümkün olduğunca uzun süreli bu tarz modelleri tercih etmemelisiniz.
Saçınız ıslakken çok savunmasız ve güçsüzdür. Eğer duştan çıkar çıkmaz kurutmadan saçınızı tararsanız bu çok fazla saçınızın kopup dökülmesine neden olur. Havlu ile saçınızın fazla suyunu almasını bekleyip çok az kuruttuktan sonra tarama işlemine geçmelisiniz.
Perma yada brezilya fönü denilen saçta uzun vadeli kalıcı işlemler yaptırmak kimyasal içeriğinden dolayı saça çok zarar verecektir. Bu gibi işlemler yerine normal fön yada maşa gibi geçici ve kimyasal madde kullanmayı gerektirmeyen modelleri tercih etmenizde fayda var.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.