Saçınızı Doğru Şekilde Tarıyor musunuz?

Anasayfa / Güzellik / Saçınızı Doğru Şekilde Tarıyor musunuz?
Saçınızı Doğru Şekilde Tarıyor musunuz?

Saç taramak çok basit ve önemsiz bir konu gibi görünse de aslında sağlıklı bir saça sahip olabilmeniz için bu çok önemli bir konudur. Farkında olmadan yaptığınız hatalar nedeni ile saçınıza zarar veriyor olabilirsiniz. Bu nedenle saç tarama konusunda doğru bilgileri edinmeniz çok önemlidir.

İşte saç tarama konusunda yapılan hatalar:

Saçınızı yanlış yöne taramanız

Tarağı sürekli yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirmeniz saçınızın hasar görüp kırılmasına sebep olabilir. Bunun yerine öncelikle uçlardan birkaç cm yukardan başlayarak ilerlemeniz daha doğrudur. Karışıklıklar ve düğümler açıldıkça daha üst kısımlardan kademeli olarak taramaya devam edebilirsiniz.

Sadece saç uçlarını taramanız

Saçınızı tararken sadece saç uçlarındaki karışıklığı çözmeniz saç sağlığınız açısından yeterli değildir. Çünkü saç derinizde bulunan doğal yağlar saçınızın sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu besin kaynağıdır. Saç köklerinizi de tarayarak buradaki yağları saçın diğer kısımlarına ulaştırabilirsiniz. Böylece saçlarınızı daha sağlıklı ve parlak hale gelecektir. Ayrıca bu saçlarınızın daha hızlı uzamasına da yardımcı olacaktır.

Yanlış tarak seçimi

Doğru tarağı kullanmamanız saçlarınızın kırılmasına sebep olabilir. Eğer saçlarınız dalgalı ya da kıvırcık ise kürek tarak denilen türde tarakları tercih etmelisiniz. Saçlarınız ince telli ve hacimsiz ise yaban domuzu kılından yapılmış tarakları tercih etmelisiniz. Tarak satın alırken doğal kıllardan üretilmiş olmasına çok dikkat etmelisiniz. Bu sayede saç derinizdeki sağlıklı yağların doğru şekilde saçınıza dağılımını sağlamış olursunuz.

Çok sık taramanız

Saçlarınızı çok sık ve sert bir şekilde taramanız kırılmasına sebep olabilir. Ayrıca tarağınızın her zaman temiz olmasına da çok dikkat etmelisiniz.

Her zaman aynı tarağı kullanmanız

Saçınız ıslak iken kullandığınız tarağı kuru iken de kullanmanız saçınıza zarar verebilir.
Saçınız ıslakken daha kolay kırılır. O yüzden saçınızı ıslak iken taramak isterseniz geniş dişli tarakları tercih etmelisiniz.

Saçınızı taramadan yıkamanız

Saçınızı yıkamadan önce taramanız daha az dolaşmasını sağlar. Ayrıca şampuanlarken çok fazla ovuşturmak yerine nazikçe masaj yapar biçimde yıkamalısınız. Saçınızdaki suyu bir havlu ile nazikçe almalısınız. Saçı büküp sıkmanız kırılmasına neden olacaktır.

Saçı çok fazla zorlamak

Karışmış saç tellerini açabilmek için saçı çok fazla zorlamamalısınız. Bu işlemi kolaylaştırmak için saçı kolay tarayabilmek için üretilmiş sprey veya kremlerden yardım alabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.