Saçınızı Tararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anasayfa / Güzellik / Saçınızı Tararken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Saçınızı Tararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç taramak çok basit ve zahmetsiz bir şeymiş gibi görünebilir. Fakat saçınızı tararken yaptığınız hatalar saçlarınıza büyük ölçüde zarar veriyor olabilir. O nedenle saçlarınızı tararken yıpranmasına ve gereksiz yere dökülmese sebep olacak hatalar yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Saçlarınızı mümkün olduğunca kur iken taramaya dikkat edin. Böylece daha az zarar görmelerini sağlamış olursunuz.

Saçlarınızı daha kolay tarayabilmek için yıkama esnasında da dikkatli davranmanız gerekmektedir. Saçınızı çok fazla karıştırmadan yıkamanız sonrasında tarama işlemini kolaylaştıracaktır.

Fırça seçimi

Islak ve kuru saç içinde sürekli aynı fırçayı kullanıyor olmak saçınıza zarar verecektir. Çünkü ıslak saç kırılmaya daha yatkındır ve eğilimlidir geniş dişli bir tarak ile taramanız daha doğru olacaktır. Saçınızı kur iken fırçaladığınız saç fırçası ile ıslak iken de fırçalarsanız saçınız çok fazla zarar görecektir.
Saçınız dalgalı ya da kıvırcık ise geniş bir saç fırçası tercih etmelisiniz.

Saçlarınız çok hacimsiz ise sert kıllı ve geniş aralıklı bir fırça ile taramak saçınızın kabarık ve hacimli görünmesini sağlayacaktır.

Saç tarama yönünüz

Saç fırçasını yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirerek saçınızı taramak saçınızı köklerinden çekerek hasar görmesine ve kırılmasına sebep olur. Saçınızda oluşan karışıklığı ya da düğümlerini çözmenin en sağlıklı yolu saç uçlardan birkaç cm yukarıdan başlayarak aşağı doğru taranmasıdır. Ayrıca saçınızı bölümlere ayırarak taramak daha doğrudur. Böylece gereksiz yere saçın tamamına zarar vermezsiniz.

Sadece saç uçlarını fırçalamak

Saç fırçalarken sadece uç kısımları fırçalamanız doğru bir yöntem değildir. Çünkü saç deriniz saçınızın sağlığı için gerekli olan besini yani yağı üretir. Tarama işlemini saç diplerinden başlayarak yaparsanız bu sağlıklı yağları saçın diğer kısımlarına da ulaştırmış olursunuz. Böylece daha sağlıklı ve güçlü saçlarınız olur.

Çok sık fırçalamak

Saçınızı gün içinde çok fazla fırçalamak saçınızı zayıflatarak kırılmasına sebep olabilir. Ayrıca saç fırçanızı düzenli olarak temizlemelisiniz. Kirli bir saç fırçası ile saçı tararken eski ölü deri hücrelerini yeniden saçınıza yaymış olursunuz. Buda saçınızın pis görünmesine ve sağlıksız olmasına yol açacaktır.

Kıvırcık saçlar

Saçlarınız eğer kıvırcık ise kuruyken fırçalamaktan kaçınmalısınız. Ve taramadan önce mutlaka kolay saç taramaya yardımcı olan spreylerden kullanmalısınız. Bu şekilde saçınızın kırılmasını önlemiş olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.