Saçınızı Toplamadan Uyumanın Zararları

Anasayfa / Güzellik / Saçınızı Toplamadan Uyumanın Zararları
Saçınızı Toplamadan Uyumanın Zararları

Tıpkı cildiniz gibi saçınızın da uyumaya ve dinlenmeye ihtiyacı vardır. Yatmadan önce cildinize bakım yaptığınız gibi saçınız içinde bakım yapmanız oldukça önemlidir. Saçlarınız açık bir şekilde iken uyursanız bu birçok açıdan zarara neden olacaktır.

Peki, saçlarınızı toplamadan uyursanız ne olur?

Saçlarınız düğümlenir

Uyku esnasında eğer saçlarınız açık olursa gece boyunca yastığa sürtünmesi ve uyku sırasındaki hareketlerinizden dolayı saçlarınızda düğümler oluşmasına sebep olur. Ayrıca saç telleriniz bu sürtünme ve karmaşadan dolayı zayıflayıp zarar görecektir.

Sivilceye neden olur

Eğer hassas bir cilt yapınız var ise saçınızın gece boyunca yüzünüze ve boynunuza değmesinden dolayı sivilce ve akne oluşmasına neden olacaktır. Saç kremi ya da saç bakım ürünlerinin etkileri cildinize bulaşacağı için gözeneklerinizin tıkanmasına yol açacaktır. Bu yüzden saçınızın yüzünüze temas etmemesini sağlayacak şekilde toplayarak uyumanız daha doğrudur.

Saçlarınızın sağlıklı uzamasına engel olur

Saçlarınızı açık bırakarak uyuduğunuzda zarar göreceği için saçlarınız daha yavaş ve sağlıksız bir şekilde uzamaya başlayacaktır.

Saçlarınız daha çok kabarır ve kıvırcıklaşır

Saçlarınızı açık bırakarak uyursanız saçınız nem içeriğini kaybeder. Buda daha fazla kabarmasına ve kıvırcık görünmesine yol açar. Saçlarınızın sürtünmesini engellerseniz daha düz ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Çok çabuk kırıklar oluşur

Saçlarınızdaki kırıklar saçınızın sağlıksız ve dağınık görünmesine neden olmaktadır. Ve bu kırıkların oluşma nedenlerinden biride saçınız açık bir şekilde uyumanızdır. Gece boyunca oluşan hareketler saçınıza zarar verip kırılmasına neden olmaktadır. Bunu nen aza indirmek için saçlarını toplamalı ve ipek bir yastık kılıfı tercih etmelisiniz. Böylece kırık oluşumunu azaltabilirsiniz.

Uyku kalitenizi olumsuz etkiler

Gece boyunca yüzünüze ve boynunuza sürtünen saçlar uykunuzu sık sık bölünmesine yol açacaktır. O yüzden saçınızı toplayarak yatarsanız daha rahat ve kaliteli bir uyku elde edebilirsiniz.

Saçlarınızı nasıl toplamalısınız?

Saçlarınız çok sıkı bir şekilde at kuyruğu yapmak da doğru bir tercih değildir. Bunun yerine bir fular ile ya da çok sıkı olmayan bir saç lastiği ile toplamanız daha sağlıklıdır. Yada sabah uyandığınızda doğal dalgalar elde etmek istiyorsanız çok sıkı olmayacak bir şekilde örerek yatabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.