Saçınızın İncelmesine Neden Olan Zararlı Alışkanlıklar

Anasayfa / Güzellik / Saçınızın İncelmesine Neden Olan Zararlı Alışkanlıklar
Saçınızın İncelmesine Neden Olan Zararlı Alışkanlıklar

Normal şartlarda saçlar günde 50-100 tel arası dökülebilir. Ancak bu oran artıyor ve saçlarınızda belirgin bir incelme yaşanıyorsa nedenini tespit edip önlem almanızın zamanı gelmiş demektir.
Siz farkında olmasanız da günlük yaşamdaki bazı alışkanlıklarınız saçlarınız için olumsuz etkilere sebep olabilmektedir.

İşte o zararlı alışkanlıklardan bazıları:

Öğün atlayarak beslenmek

Günlük almanız kalori miktarının altında besleniyor olmak vücudunuzun işleyişi konusunda aksaklıklara yol açar. Besinlerden aldığınız enerji öncelikle kalbiniz ve beyniniz gibi temel işlevler için harcandığı için saçlarınız geri planda kalabilir. O nedenle yetersiz beslenme gibi alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Aşırı güneş ışınına maruz kalmak

Özellikle yaz mevsiminde dışarı çıkıldığında güneşin UV ışınlarına çok uzun süre maruz kalmanız saçlarınızın elastikiyetini ve gücünü azaltmaya neden olur. Güneşin ısı ve ışığı nedeni ile saçlarınız ve saç deriniz kuruyup daha fazla dökülmeye başlar. Özelliklede ince telli ve açık renk saçlara sahip kişilerde bu durum daha fazla görülmektedir.

Çok sıkı toplamak

Çok sıkı saç örgüleri, topuzlar ya da at kuyruğu saç köklerine gerilim sağladığı için incelip kopmasına neden olmaktadır. Hatta bu alışkanlık zamanla saç derisinde boşluklar oluşmasına ve yaralara bile sebep olabilir.

Saçları yeterince yıkamamak

Saçları uzun süre yıkamamak saç derisinde birikmekte olan kir ve yağların saç köklerini tıkamasına neden olmaktadır. Buda sürekli tekrarlanan bir durum olduğunda saçların incelip daha fazla dökülmesine ve uzamamasına yol açmaktadır.

Düzenli kestirmemek

Saçlarınızı düzenli olarak kestirip kırıklarından arındırmanız daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlamaktadır. Ancak uzun süre saçlarınızı kestirmemeniz kuru ve kırılgan saçların oluşmasına neden olmaktadır. Buda saçlarınızın daha fazla dökülmesi demektir.

Aşırı sıcak suyla yıkamak

Çok sıcak su ile saçları yıkıyor olmak saç tellerinin gerilip kurumasına sebep olmaktadır. Bu durumda saçların daha fazla dökülmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca sıcak su saç derinizdeki mikrop ve bakteri popülasyonunu da artırmaya neden olmaktadır.

Sürekli kafanızı kaşımak

Saç derinizi sürekli kaşıyor olmanız saç köklerine zarar vermekte ve saç dökülmesinin artmasına neden olmaktadır. O nedenle çok fazla saçınızla ve saç derinizle temas halinde olmamanızda fayda vardır.

Çok sık saç şekillendirici aletleri kullanmak

Saç düzleştiricisi ve saç maşaları aşırı kullanıldığında saçınıza büyük ölçüde zarar vermektedir. Yüksek ısıya sahip oldukları ve saçınızla birebir temasta bulunduklarından dolayı saçınızdaki yağları ve proteinlerin yanı sıra saçınızdaki koruyucu kütikülünü yok ettiği için saçın nem dengesini bozmaktadır. Bu da saçınızın kırılıp incelmesine ve dökülmesine neden olmaktadır.

Islakken taramak

Su saçınızdaki koruyucu kütikülü yükselttiğinden dolayı saç telleriniz ıslakken daha zayıftır. O nedenle saçınızı ıslakken taramanız ya da sert bir havlu ile ovalamanız saçınızın yıpranmasına yol açmaktadır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.