Sağlığınız İçin Bu Beşliden Uzak Durun

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Sağlığınız İçin Bu Beşliden Uzak Durun
Sağlığınız İçin Bu Beşliden Uzak Durun

Uluslararası Gıda Araştırmaları Fonu tarafından yürütülen ” Gıda ve Sağlık ” konulu araştırma sonuçlarına göre; dünya çapında yaygınlaşan obezitenin en önemli nedeni, insanların, tükettikleri gıdaların kaynağını, üretim süreçlerini, güvenilirliğini ve sağlıklı olup olmadığını sorgulamadan temin etmeleri olarak ortaya çıkıyor.

Bazen farkında olmadan, bazen de sırf nefsimize yenilerek bu gıdaları tüketiyoruz, ancak özellikle aşağıda listelediğimiz gruplarda yer alan gıda maddeleri en çok dikkat edilmesi ve uzak durulması gerekenlerdir.

İşte listemizin bir numarasını fazlasıyla hak eden hainler: gazlı ve tatlandırılmış içecekler. Kola, buzlu çay ve enerji içecekleri gibi bazı tatlandırılmış içeceklerin  500 mililitrelik bir şişesinde ortalama 50 grama kadar şeker bulunmaktadır. Uluslararası yetkin kuruluşların açıklamalarına göre; yetişkin bir erkeğin günlük şeker ihtiyacı 37.5 gram/9 çay kaşığı ve 150 kaloridir. Kadınlar için ise günlük şeker ihtiyacı 25 gram/6 çay kaşığı ve yüz kaloridir.

1. Gazlı ve şekerli içecekler


Evet bu grup oldukça lezzetlidir ve her zaman bizlere cazip gelmiştir. Ancak bu lezzetin altında yatan gerçek sebep içeriğinde bulunan rafine un, şeker, trans yağlar ve doymuş yağlardır. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkede yasaklanan trans-yağlar pastalara keklere şekil vermek, lezzeti artırmak ve dayanıklılıklarını artırarak tüketim sürelerini uzatmak için kullanılmaktadır.

2. Kek, pasta ve kurabiyeler

Ancak trans-yağ tüketimi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi artırmaktadır. Bir gıda maddesi içeriğinde 0.5 gramdan daha az trans-yağ var ise etiketine bunu sıfır olarak yazabilme hakkına sahiptir LÜTFEN DİKKAT!

3. Kahvaltıda tükettiğimiz sandviçler

Eğer sandviçinizi evde kendiniz kendi satın aldığınız organik ürünlerle yapıyorsanız sorun yok. Ancak sandviçinizi hazırlarken hazır donmuş gıdaları kullanıyorsanız risk altındasınız. Bu tip dondurulmuş gıdalar en az 1 gram trans-yağ içermekte, içeriğinde sodyum kullanılmakta, lif açısından düşük yağ açısından yüksek değerlere sahip olmaktadır. Yani sadece dışarıdan satın aldığımız hazır sandviçler değil evde kendi hazırladığımız sandviçlerde bile ciddi risk altındayız.

Sinemaların vazgeçilmezi patlamış mısırı düşman ilan edeceğim hayatta aklıma gelmezdi. Aslında patlamış mısırla ilgili bir sıkıntımız yok. Sonuçta mısır iyi bir lif kaynağı ve antioksidandır ancak patlamış mısır var patlamış mısır var. Mısırınızı evde kendiniz sağlıklı koşullarda az ve rafine olmayan tuzla ve az yağlı olarak patlatıyorsanız sorun yok.

4. Sinemada patlamış mısır keyfi

Ancak dışarıda satın aldığınız mısırlılarda yer alan yağ oranları, yağ çeşitleri ve koruyucu maddelerle ilgili endişelerimiz var. Patlamış mısırlara eklenen yağ ve aromatik tatlandırıcılar ortalama kaloriyi 200 kalori kadar artırmaktadır.

5. Hazır çorbalar


Zamanı olmayanlar için pratik ve lezzetli bir çözüm olabilir ancak sağlık açısından oldukça risklidir. Ortalama bir kase hazır çorba içerisinde 800 miligram sodyum barındırır bu oran bazen ortalama 2000 miligrama kadar çıkabilir ve bu oran bir kişinin bütün gün boyunca tüketmesi gereken miktarı aşmaktadır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.