Sağlıklı Bir Hamilelik için Egzersiz Şart

Anasayfa / Hamilelik / Sağlıklı Bir Hamilelik için Egzersiz Şart
Sağlıklı Bir Hamilelik için Egzersiz Şart

Hamilelikte yapılan egzersizler normal zamandakine oranlar aylara göre değişiklik gösterir.  Çok zorlayıcı hareketlerden uzak durulması gerekir. Özellikle gebeliğin ileri aylarında bazı hareketler çok sakıncalı olabilir.

Ama doğru yapılan egzersiz hareketleri hem anne hem de bebek sağlığı için çok faydalıdır. Sağlık açısından fayda sağlaması ile birlikte aynı zamanda ruhsal açıdan da anne adayının kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Ödem ve şişkinlik gibi problemleri önlemeye katkıda bulunur. Ayrıca uykusuzluk problemine bile çözüm olabilir.

Hamilelik süresince spor ve egzersiz yapmış olan gebelerin hareketsiz duran gebelere oranla normal doğum yapabilme ihtimali daha yüksektir. Ayrıca sancı süreleri de daha kısadır. Daha rahat ve kolay bir doğum yapabilmek için hamilelik döneminde spor yapmak çok önemlidir.

Yürüyüş, yüzme, yoga ya da nefes egzersizi gibi gebelikte riske yol açmayacak spor ve egzersiz türlerini tercih etmelisiniz. Buradaki amaç zaten kilo kontrolü sağlamak ya da zayıflamak değil sadece doğumun kolay geçebilmesi ve sağlıklı bir yaşantı içindir. O yüzden çok zorlayıcı sporlara ve egzersizlere zaten gerek yok.

Egzersiz yaparken bunu doktor kontrolünde olmasına da dikkat edilmelidir. Hamileliğinizde riskli faktörler mevcutsa basit hareketler bile size zarar verebilir. O sebepten dolayı yapacağınız egzersizlerin doktor kontrolünde ve bilinçli olarak yapılması şart.

Egzersiz yaparken ağrı ya da sancı hissetmeniz durumunda kesinlikle ara vermelisiniz. Bu durum farklı zamanlarda da tekrarlıyorsa bu ağrıya sebep olan hareketleri asla yapmayınız

Egzersiz süreleri 30-45 dakikayı geçmemeli ve aralarda 5-10 dakika mola verilmelidir. Kendinizi çok fazla aralıksız egzersiz yaparak zorlamamalısınız

Egzersiz yaparken kalp atışlarında hızlanma, aşırı terleme gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa bu hareketleri yapmamanızda fayda var.

Eğer hava şartları ve ortam buna müsaitse egzersizlerinizi açık havada yapmanız daha faydalı olacaktır.

Egzersiz yaptığınız ortamın mümkün olduğunca stresten uzak ve sessiz bir alan olmasına özen gösterin.

Egzersiz süresi tamamen kişiye göre değişebileceği için kendinizi zorlamayacak bir süre dilimi belirleyin.

Gebeliğin ilerleyen aylarında egzersiz hareketleriniz daha basit ve kısa süreli olmalıdır.

Gebeliğin beşinci ayından sonra sırt üstü ve yan yatarak yapılan egzersiz hareketlerinden uzak durun. Bu gebeliğiniz açısından risk oluşturabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.