Sağlıklı Saç Kestirme Sıklığı Nedir?

Anasayfa / Güzellik / Sağlıklı Saç Kestirme Sıklığı Nedir?
Sağlıklı Saç Kestirme Sıklığı Nedir?

Saçlar kesildikçe daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamakta. Bu bilgiyi artık hepimiz biliyoruz. Peki, ne sıklıkla kestirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Ve bu sürecin saç yapınıza göre değişebileceğini?
Saçlarınızda vücudunuzun diğer bölgeleri gibi canlı bir yapıdadır. Ve zaman içerisinde yıpranır. Daha sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi içinde düzenli olarak hasarlı kısımlarından kurtulması ve gerekli bakımın uygulanması gerekmektedir.

Saçınızın sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için 6 – 8 ay arasında kırıklarından arınması gerekmektedir. Bu süre biraz abartı gelebilir ama saç ne kadar çok kırıklarından kurtulursa o denli hızlı uzar. Özelliklede saçlarınızı boyatıyorsanız ve ısı ile şekillendiriyorsanız kırık oluşumu kaçınılmazdır. Ve buda saçınızla daha fazla ilgilenmenizi gerektirir.

Saçınızı kestirmeniz gerektiğini nasıl anlarsınız?

Saçınız kesim zamanı geldiğinde size birtakım belirtiler göstermeye başlayacaktır.

  • Saç uçlarının ikiye ya da üçe ayrılmış olması
  • Saçların daha fazla karışıp tarama konusunda zorlanmaya başlamanız
  • Saç uçları sakızımsı bir dokuya benzemeye başlar.
  • Saçınıza dalgalı bir model vermeye çalıştığınızda çok çabuk bozulması
  • Şekil vermekte zorlanmanız
  • Saçınızda ağırlaşma olması

Eğer bu gibi belirtiler mevcutsa saçınız size artık kuaföre gitme zamanınızın geldiğini haber veriyordur. Hatta siz bu uyarıları beklemeden yani saçı hiç bu noktaya getirmeden düzenli olarak kestirirseniz saçınıza büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

 

Kısa Saçlar Ne Sıklıkta Kesilmelidir?

Kısa saç kesimine sahip kişiler en sık saç kestiren kişilerdir aslında. Bunu yapmalarının asıl amacı saç uzadıkça modelinin bozulması ve düzeltilmeye ihtiyaç duyulmasıdır. Böylece saçının çok fazla yıpranmasına fırsat vermeden yıpranan kısımlarından kurtulmuş olurlar. Kısa saçlılarda kesim süreci 2-4 hafta arasında saçın uzama durumuna göre değişebilir.

Orta Boy Saçlar Ne Sıklıkta Kesilmelidir?

Orta boy saçlar genellikle katlı kesinlerdir. Saçın yapısına ve uzama durumuna göre 6 ile 8 hafta arasında bir süreçte kesim işlemi yapılmalıdır.

Uzun Saçlar Ne Sıklıkta Kesilmelidir?

Uzun saçlılar 6 ayda bir saç kesimi yaptırmalıdır. Zaten birçok kişi daha az kesim işlemi gerektirdiği için uzun şekilde kullanmayı tercih etmektedir.

İnce Telli Saçlar Ne Sıklıkta Kesilmelidir?

İnce telli saçlar 4-6 haftada bir kesim yapılması gereken saç türüdür. İnce telli saçlar ısı ile şekillendirmelerden daha fazla zarar gördüğünden dolayı daha sık kesime ihtiyaç duyarlar.

Düz Saçlar Ne Sıklıkta Kesilmelidir?

Düz saçlı kişiler 4 – 8 hafta arasında saç kesimi yaptırmalıdır. Saçlarınız hem düz hem ince ise daha sık saç kesimi yapmanız gereken-bilir. Ancak düze ve kalın telli ise bu süreç biraz uzayabilir.

Kâküller Ne Sıklıkta Kesilmelidir?

Kâkül konusu çok tartışmalı bir mevzudur. Çünkü kullanım açısından herkesin baş edebileceği bir tarz değildir. Bu nedenle kâkül kestiren bir pişman, kestiren bin pişman şeklinde bir durum söz konusudur. Eğer kâkülünüzün uzunluğu kaşınızın hemen altında bitiyorsa 2 hafta bir düzeltme yapmanız gerekebilir. Eğer kâkülünüz daha kısa bir modelse ayda bir düzeltme yapmanız yeterli olabilir.

Katlı Kesim Saçlar Ne Sıklıkta Kesilmelidir?

Katlı kesimlerde 8 – 12 hafta aralığında kesim ihtiyacı oluşabilir. Bu süreç saç kalınlığınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.