Sağlıklı Saçlara Sahip Olabilmek İçin Yapmanız Gerekenler

Anasayfa / Güzellik / Sağlıklı Saçlara Sahip Olabilmek İçin Yapmanız Gerekenler
Sağlıklı Saçlara Sahip Olabilmek İçin Yapmanız Gerekenler

Saçlarınız birçok etkenden dolayı zamanla yıpranmış ve sağlıksız bir görünüme kavuşmuş olabilir. Ancak evde yapabileceğiniz basit uygulamalar ile yeniden eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

İşte saçlarınızın sağlığı için yapmanız gerekenler:

Beslenmenize dikkat edin

Saçlarınızın sağlıklı, yumuşak olabilmesi ve parlayabilmesi için beslenme şeklinize çok dikkat etmelisiniz. Yeterli miktarda protein içeren gıdalar tüketmelisiniz. Saçlarınızın sağlığı için haftada en az 1 kez kırmızı et yemelisiniz. Beslenme listenizde bol miktarda meyve, sebze ve tahıl bulunmalıdır. Bu sayede saçlarınız ihtiyacı olan vitamin ve minerale sahip olmuş olur.

Saç kremi kullanın

Özellikle kış mevsiminde saçlarınız çok daha fazla elektriklenme sorunu yaşar. Soğukta hava daha kuru olduğundan üzerinize giydiğiniz yünlü giysiler saçlarınızın elektriklenmesine yol açar. Bunu önlemek ve saçınıza gereken nemi sağlamak için saç kremi kullanmalısınız.

Saçınıza maske uygulayın

Saçlarınızın yeterli nemi elde etmesi için ayda 1 ya da 2 kez saç maskesi uygulamalısınız. Böylece daha sağlıklı bir saça sahip olabilirsiniz.

Doğru tarak veya fırça seçimi

Saçlarınızı tararken kullandığınız tarağın doğru olması saç sağlığınız açsından oldukça önemlidir. Eğer saçlarınız uzun ve kalın telli ise geniş aralıklı bir tarak tercih etmelisiniz. Saçlarınız orta uzunlukta ise daha dar ve yoğun fırçalı bir tarak kullanmalısınız.

Saç uçlarındaki karışıklıklar

Bazen saç uçlarınız çok fazla karışır ve açmak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda saçınıza çok fazla müdahale etmek saçınızın üst kısımlarına da zarar vermenize neden olabilir. Bunu önlemek için karışıklık olan bölgeye saç kremi sürebilir ve o şekilde açmayı deneyebilirsiniz. Eğer yine açılmıyorsa sadece karışıklık olan saç ucunu kesebilirsiniz. Böylece üst kısımların zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Zararsız saç modelleri tercih edin

Saçını çok fazla sıkı toplamak ya da çok sık düzleştirici ve maşa gibi saç şekillendirici ürünler kullanmak saçınıza zarar vermektedir. Bunu önlemek için daha az zarar verecek saç modellerini tercih etmelisiniz. Böylece saçlarınız sağlıklı olur ve daha çabuk uzar.

Saç kurutma makinesi kullanımı

Saçlarınızı kuruturken makinayı çok yüksek derecede çalıştırmayın. Ve kurutma esnasında molalar verin. Böylece saçınıza zarar vermemiş olursunuz.

Saç derinizi de önemseyin

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için sadece saçlarınıza bakım uygulamanız yeterli olmaz aynı şekilde saç derinize de bakım uygulamanız gerekmektedir. Saç derinizin yeterli neme sahip olmasını sağlamanız saçlarınızı daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olacaktır.

Saç fırçanızın temizliğine dikkat edin

Saçlarınızı taradığınızda saç derisi döküntüleriniz ve saç fırçanızda kalan saç telleri zamanla bakteri ve mikroplara sebep olmaktadır. Aynı saç fırçası ile saçınızı bir sonraki taramanızda bu bakteri ve mikropların saçınıza ulaşmasına yol açarsınız. Bundan dolayı belirli aralıklarla mutlaka saç fırçanızı soğuk su ile yıkayıp iyice temizlemelisiniz.

Şampuan kullanımı

Kullandığınız şampuandan memnun iseniz uzun yıllar boyunca aynı ürünü almaya devam edebilirsiniz. Ancak sürekli aynı şampuana sadık kalmak yerine arada farklı şampuanlar kullanmanız saç sağlığınız açısından çok daha faydalıdır.

Uyku şekliniz

Uyurken çok fazla dönüp durmanız saçlarınızın zarar görmesine neden olmaktadır. Yastık kılıfına çok fazla sürtünen saç telleriniz kırılıp yıpranmaktadır. Yatmadan önce saçınızı örmeniz saç tellerinizin daha az zarar görmesini sağlayacağı için çok faydalı bir yöntemdir.

Sirkeli su

Saçlarınızı durularken çok az miktarda sirkeli su kullanmanız saçlarınızın çok daha canlı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Saç spreyleri

Saçlarınıza şekil verirken kullandığını sprey, köpük ya da jöleyi çok aşırı ve sık kullanamamaya dikkat etmelisiniz. Bu ürünler saçınızı şekillendirirken aynı zamanda saçınıza zarar vermektedir. Özelliklede saç diplerine kesinlikle bu ürünleri sürmemelisiniz.

Bol su için

Vücudunuz ve saç derinizin nemini sağlamak için yeterli miktarda su tüketmeniz çok önemlidir. Böylece saha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçlarınızı dinlendirin

Saçlarınızı çok sık boyatmanız saçlarınızı aşırı derece yıpranmasına neden olacaktır. Bu nedenle saçlarınızı biraz dinlendirip boyadan uzak tutmaya çalışın. Boyatmanız gerekiyorsa da bitkisel boyaları tercih edin.

Keratin bakım

Saçlarınıza mutlaka evde ya da kuaförünüzde keratin bakımı uygulayın. Keratin saçlarınızı daha sağlıklı olabilmesi için çok faydalı bir bakımdır.

Kırıklarınızı aldırın

Saçlarınızı kestirmek çok hoşunuza gitmeyebilir ancak saç kırıkları saçlarınızın sağlıksız ve yıpranmış görünmesine yol açmaktadır. Aynı zamanda saçlarınızın daha yavaş uzamasına neden olacaktır. Bu nedenle belirli aralıklarla saç uçlarınızdaki kırıkları aldırmalısınız.

E vitamini kullanın

E vitamini saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayan bir vitamin türüdür. İçeriğinde E vitamini bulunan saç bakım ürünleri kullanmanız çok faydalıdır.

Saç bakım yağları kullanın

Saçlarınızın daha sağlıklı olabilmesi için belirli aralıklarla saçlarınıza Hindistan cevizi yağı, argan yağı ve zeytinyağı gibi yağlar ile bakım uygulayın. Böylece daha parlak ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.