Sağlıksız Bir Bağırsağa Sahip Olduğunuzun Belirtileri

Anasayfa / Sağlık / Sağlıksız Bir Bağırsağa Sahip Olduğunuzun Belirtileri
Sağlıksız Bir Bağırsağa Sahip Olduğunuzun Belirtileri

Bağırsaklarımızın içerisinde mikrobiyota olarak bilinen milyarlarca mikroorganizma yer almaktadır. Ve günlük yaşantımızda beslenme, uyku, stres, hastalık ya da kullanılan ilaçlar gibi birçok sebep mikrobiyotaları olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Bağırsaklarımızda yaşayan bu mikrobiyotalar dengede olduğu sürece vücudunuzun geri kalan organlarının ve hücrelerinin çalışma durumu da uyumlu ve sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Fakat mikrobiyotalar konusunda olumsuzluklar yaşandığında bağırsağınızda bulunan zararlı bakteriler büyüyüp çoğalabilir. Bunun sonucunda da bağırsak problemi oluşabilir. Bağırsaklarınızdan kaynaklı sorunlarda vücudunuzun geri kalanını etkileyecektir.

Mikrobiyatınızın olumsuz etkilenmesi sonucu oluşan rahatsızlıklar:

Mide rahatsızlığı

Mideniz gün içerisinde çok sık bir şekilde rahatsız oluyorsa, yemek yedikten sonra mide bulantısı ya da karın ağrısı problemi yaşıyorsanız bu bağırsak bakterilerinizde bir sorun olduğunu gösterir. Bağırsak bakterilerinizde bir dengesizlik söz konusudur ve dengesizliğe dysbiosis adı verilir. Vücudunuza giriş yapan yiyeceklerin sindirilmesi ve dışkılanması konusunda zorluk yaşandığı anlamına gelir.

Şişkinlik

Yemeklerden sonra biraz şişkinlik hissetmek normal bir durumdur. Şişkinlik genellikle mide bölgesinde ve bel altında dolgunluk, gerginlik veya ağrı gibi bir his oluşmasına sebep olur. Çok fazla yemek yediyseniz ya da yerken yeterince çiğnemediyseniz şişkin hissetmeniz çok doğaldır. Genellikle yüksek lifli bir yemek yemek yendiğinde de çok sık şişkinlik durumu görülebilir. Lif, bağırsağınızdaki bakteriler tarafından fermente edildiğinde gaz oluşur ve buda şişkinlik yaşanmasına yol açar.

İshal

İshal, dışkınızın normalin dışında yumuşak ve sıvı şekilde olması durumudur. Belirli dönelmede yaşanan ishal durumu normal kabul edilse de bu düzenli bir hale gelmişse bağırsaklarınızda bir problem olduğunun göstergesidir. İshal bazen bir enfeksiyondan kaynaklıda yaşanabilir. Mikropların bağırsağınızın düzenini bozması ya da tükettiğiniz gıdaya karşı intoleransı veya alerjisi olduğu için olabilir. İshal, bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerinde dışarı atılmasına ve bağırsak sağlığınızın kötüleşmesine yol açar.

Kabızlık

Kabızlık dışkınızın normalin dışında katı olması durumudur. Aynı zamanda dışkının zor yapılması ve uzun süre yapılamaması halidir. Günde 3 kez ya da haftada 3 kez yapılan dışkılama normal kabul edilir. Ancak dışkınızı yaparken ıkınmak zorunda kalıyorsanız ve çok zorlanıyorsanız hatta yapamıyorsanız bu kabızlık göstergesidir. Kabızlığın en yaygın nedeni lifli gıdaları az tüketiyor olmanızdır. Çünkü bu kalın bağırsağınızda yaşayan bağırsak bakterilerinin çeşitliliğini azaltmaktadır. Bunun dışında yeterince sıvı alımının olmaması, egzersiz yapmamak ve kullanılan ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir.

Aşırı Gaz

Gaz çıkarmak çok normal bir durumdur. Çünkü gaz olayı kalın bağırsağınızda gerçekleşen sindirim sürecinin bir parçası olarak gerçekleşir. Bağırsak bakterileri kalın bağırsakta sindirilemeyen gıda parçaları ile beslendiği zaman gaz üretirler. Yani ortalama olarak günde 10-20 kez gaz çıkarmanızda bir problem yoktur. Ancak günde 20’den fazla gaz çıkarıyorsanız eğer ve çıkan bu gaz kötü kokuyorsa kötü bağırsaklarınızda bir sağlık problemi söz konusu olabilir.

Düzenli olarak yaşadığınız herhangi bir bağırsak sorunu mevcutsa bir sağlık uzmana bu konuda danışmanızda fayda vardır. Yaşanan bu bağırsak sorunları başka hastalıkların habercide olabileceği için ihmal edilmemelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.