Sahurda Ne Yemeliyiz?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Sahurda Ne Yemeliyiz?
Sahurda Ne Yemeliyiz?

Ramazan ayında uzun saatler aç kalındığı ve vücuttaki enerjinin de büyük ölçüde azaldığını göz önünde bulundurarak sahurda tüketilen besinlerin tok tutması ve enerji sağlaması çok önemlidir. Doğru besinleri tüketerek gün içerisinde enerjinizi korumanız ve tok kalabilmeniz mümkün.

Tok tutması için sahurda nasıl beslenmeliyiz?

Yumurta:

Sahurda 1 ya da 2 tane yumurta tüketmek gün boyu tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Açlık oluşmasını engelleyeceği için enerjinizi de koruyacaktır. Haşlama, omlet ya da menemen şeklinde isteğe bağlı tüketilebilir.

Ceviz:

Uzun süre tokluk hissi vermesi ve dinç olmanızı sağladığı için sahurda 2-3 adet ceviz tüketmeniz çok faydalıdır. Ayrıca açlıktan kaynaklanan unutkanlığı da önleyecektir.

Hurma:

Sahurda yiyeceğiniz 2-3 hurma adet hurma ile gün içerisinde ihtiyacınız olacak enerjiyi elde edebilirsiniz.

Chia tohumu:

Chia tohumu bol miktarda lif, kalsiyum, protein, antioksidan ve Omega 3içerdiği için enerjinizin düşmesini engelleyecektir. Ayrıca tok tutucu olmasından dolayı süt, yoğurt veya su ile karıştırılarak tüketilebilir.

Yulaf ezmesi:

Glisemik endeksi düşük olmasından dolayı kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı olur. Sahurda yulaf ezmesi tüketirseniz gün boyu enerjinizi koruyacaktır.

Tam tahıllı ekmek ile beyaz peynirli tost:

Sahurda tam tahıllı ekmek ile yapacağınız beyaz peynirli tost sizi uzun süre tok tutmaya yardımcı olacaktır. Tam tahıllı ekmek beyaz ekmeğe oranla daha çok tok tutar.

Süt:

Sahurda 1 bardak süt içmeniz gün içerisinde ihtiyacınız olacak protein ve kalsiyumu karşılamanızı sağlar. Ayrıca iştahınızı keser ve metabolizmanızın yavaşlamasını engel olur.

Posalı gıdalar:

Yeme düzeninin de değişiklik yaşandığı bu Ramazan ayında sindirim sisteminizin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Kabızlığı önler. Ayrıca acıkmanızı engeller.

Tarçın:

Çubuk tarçını suyunuza ya da bitki çayınıza ekleyerek kan şekerinizin düşmesini engelleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra açlık hissini engelleyecektir.

Sahurda hafif ama tok tutacak besinler tercih edilmelidir. Bu açıdan kahvaltı sahur için en uygun beslenme türüdür. Tahıllı ekmekler tok tuttuğu için tercih edilmelidir. Gün içerisinde susamamak için tuzlu gıdalardan uzak durmanızda fayda var. Örneğin; zeytin yerine ceviz, badem veya fındık tüketebilirsiniz. Peynir ve yumurta da sizi uzun süre tok tutacak gıdalar arasındadır. Reçel, bal ve pekmez gibi besinleri sahurda tüketmek çok doğru değildir. Hem susatır hem de daha çabuk acıkmanıza neden olur. Bu tarz tatlı yiyecekler yerine meyve yiyebilirsiniz.

Sahurda tüketilmemesi gereken besinler

Ramazan pidesi:

Ramazan ayının olmazsa olmazlarından biri olsa da sahurda pide yemek çok doğru değildir. Çünkü glisemik indeksi yüksek olduğu için çabuk acıkmanıza neden olacaktır. Pideyi iftarda yemeniz daha doğrudur. Haftada 2-3 kez 1-2 avuç büyüklüğünde tüketebilirsiniz. Sahurda tam tahıllı ekmek tüketmeniz daha doğrudur.

Patates:

Patates; sahurda tüketmek için doğru bir besin değildir. Çünkü çok çabuk acıktırır. Özellikle kızartma olarak tüketilmesi hem acıkmanıza hem de susamanıza sebep olur. Ayrıca kızartma türü besinler çok sağlıklı değildir.

Kavun, karpuz, üzüm:

Yüksek miktarda şeker içerdikleri için çabuk acıktıracaktır. O nedenle sahurda tüketilmemelidir.

Taze sıkılmış meyve suları:

Meyve suyu taze sıkılmış olsa bile yüksek miktarda şeker içerdiği için çabuk acıktıracaktır. Sahur için uygun bir içecek türü değildir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.