Şans Bambusu Nasıl Bakılır?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Şans Bambusu Nasıl Bakılır?
Şans Bambusu Nasıl Bakılır?

Dracaena ailesinden gelen Lucky Bamboo yani şans bambuları oldukça sevilen bir bitki türüdür. Her mekana ve ortama uyum sağlayabildiği için oldukça sık tercih edilmektedir. Şans getirdiğine inanıldığı için hediye olarak verilmektedir.

Şans bambusunun şans getirdiğine olan inanç silindir gövdesinin içeriden büyüyüp uzamasıyla alakalıdır. Bu büyüme şeklinin pozitif bir etki sağladığına inanılmaktadır. O nedenle birbirine iyi şans dilemek isteyenler şans bambusu hediye ederler. Hatta sayılarına göre farklı şekilde anlamları olduğu bile düşünülmektedir.

Şans Bambu Sayısının Anlamları:

2 adet bambu: Aşk, sevgi ve şefkat anlamına gelmektedir.
3 adet bambu: Aşk, kariyer ve mutluluk anlamına gelmektedir en popüler sayıdır.
6 adet bambu: Başarı getirdiğine inanılır. Yeni işe başlayanlar için hediye edilebilir.
7 adet bambu: Sağlık getirdiğine inanılır. Hasta ziyaretleri için tercih edilmektedir.
8 ve 10 adet bambu: Olabilecek en iyi şans anlamına gelmektedir.

Şans bambularını satın alırken gövdesinin canlı ve parlak yeşil olmasına çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca yapraklarının görünümü de sağlıklı olmalıdır. Şans bambularınızı ister uzun ve cam bir vazo içerine su koyarak yetiştirebilirsiniz. İsterseniz de seramik kavanozlarda toprakta yetiştirebilirsiniz.

Şans bambusunun bakımı hakkında bilmeniz gerekenler:

Şans bambusu için ideal sıcaklık 15-36 derece arasındadır. Çok geniş bir sıcaklık aralığı söz konusu olduğundan dolayı her ortamda rahatça bakılabilir.

Şans bambuları güneş ışığını çok sever fakat doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa sararıp ve solabilir.

Özellikle kış aylarında kaloriferin yakınlarına konulması çok fazla ısıya maruz kalacağı için bitkinize zarar verebilir.

Şans taze, oda sıcaklığında ve klorsuz su kullanmalısınız. Bunun için içme suyu kullanmanız daha doğru olacaktır. Suyunu her hafta değiştirmelisiniz.

Vazonuzun dibine çakıl taşı koyarsanız yosunlaşmayı önleyebilirsiniz. Aynı zamanda daha dekoratif bir görüntü elde etmiş olursunuz. Ayrıca çakıl taşları sayesinde bambunuzun dik durması kolaylaşır.

Bambunuzu su içerisinde yetiştiriyorsanız su oranı 1/3 şeklinde olmalıdır.

Bambunuzu toprakta yetiştiriyorsanız toprağının nem tutma özelliğine sahip olması çok önemlidir.

Bambunuzu çoğaltmak istiyorsanız yaprak açmış yerinden kırarak suda filizlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer kullandığınız su klorsuz ise kısa sürede filizlenip köklenecektir. Bambunun kırdığımız bölgesini ise mum ya da silikon ile kapatmalısınız. Yoksa bambunuz bu bölümden başlayarak sararacaktır.

Bambunuzu çoğaltma ya da budama işlemi için asla makas kullanmamalısınız. Elinizle kolayca kırabilirsiniz.

Şans bambuları kıvrık bir görünüm aldığında daha hoş görünür. Bu kıvrıklığı sağlamak için ise sizin müdahaleniz gerekmektedir. Bambular gün ışığının olduğu bölgeye doğru yönelirler. Düzenli aralıklarla yönünü değiştirdiğinizde kıvrılmasını sağlayabilirsiniz. Yada bir tel veya ip yardımı ile şekillenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.