Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sarımsak çok güçlü ve keskin bir tada sahip bir besindir. Yemeklere lezzet katmanın yanı sıra sağlık açısından oldukça fayda sağlamaktadır.

Sarımsak dünyanın birçok yerinde yetişmekte olsa da kökeninin Orta Asya olduğu bilinmektedir. Daha çok ılıman bölgelerde yetişmektedir.

Antibiyotik ve antiseptik özelliğe sahip olması sebebi ile cilt bakımı ve sağlık ürünlerinde kullanılmaktadır.

Sarımsak tansiyonunuzu dengeleme konusunda oldukça faydalıdır. Kan basıncı seviyesini kontrol eder. İçeriğinde bulunan alisin sayesinde kan basıncı ve tansiyona fayda sağlamaktadır. Ancak pişirildiğinde bu etki yok olur. O nedenle çiğ olarak tüketmeniz gerekmektedir.

LDL kolesterol seviyesini düşürmek için sarımsak tüketmek çok faydalıdır.

Mide problemi yaşadığınız zamanlarda çiğ sarımsak tüketmek sizi rahatsız eden zararlı bakterileri yok ederek problemi ortadan kaldıracaktır.

Kan şekerinin kontrol edilmesi açısından sarımsak yemek oldukça fayda sağlamaktadır. Diyabet, obezite ve kan basıncı sorunu olan kişiler sık sık sarımsak tüketmelidirler.

Antiinflamatuar ve Antifungal özelliğe sahip olduğundan dolayı bağışıklığı güçlendirmede büyük rol oynar.

Dialil sülfür ve alisin içerdiğinden dolayı vücuttaki oksidatif stresin giderilmesini sağlar. Buda kanser hücreleri ile daha güçlü bir şekilde savaşılmasına yardımcı olur. Kanser riskini en aza indirir.

Anti mikrobiyal özelliğe sahip olmasından dolayı diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Sarımsak özütünü diş macunu ve gargara olarak kullanıldığında ağız ve diş sağlığınızın iyileşmesini sağlar.

Anti oksidatif özelliği sayesinde karaciğerde yağ oluşmasını engeller. Yada yağlanmış karaciğerin iyileşmesine katkı sağlar.

İçeriğinde sarımsak olan saç bakım ürünleri kullanmak saç dökülmesini engellemeye yaramaktadır.

Anti mikrobiyak ve anti oksidatif özelliği sayesinde sarımsak cildinizdeki tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Sivilcelerin tedavisinde de oldukça etkilidir.

İçeriğinde bol miktarda E vitamini olması sebebi ile kadınlarda yumurtlama erkeklerde ise sperm kalitesinin artmasını sağlar.

Tokluk hissi sağlaması ve yağ yakımını hızlandırması sayesinde kilo vermek konusunda büyük bir yardımcı besindir.

Sarımsağın Zararları:

Çok fazla tüketildiğinde mide sorunlarına yol açabilir. Özelliklede gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıkları yaşayan kişilerin doktor kontrolünde tüketmeli daha doğrudur.

Emzirme dönemindeki annelerin çok dikkatli olmaları ve doktoruna danışmaları gerekmektedir. Çünkü sarımsak bebekte karın ağrısına yol açabilir.

Aşırı tüketildiğinde halsizlik ve baş ağrısı gibi olumsuz etkilere sebep olabilir.

Sarımsağın kan inceltici bir özelliği olduğundan dolayı kan inceltici ilaç kullanan kişilerin aşırı tüketmemeleri gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.