Sebze ve Meyveleri Doğru Bir Şekilde Nasıl Saklarız?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Sebze ve Meyveleri Doğru Bir Şekilde Nasıl Saklarız?
Sebze ve Meyveleri Doğru Bir Şekilde Nasıl Saklarız?

Sebze ve meyvelerinizin uzun süre tazeliğini koruyabilmeleri için doğru bir şekilde muhafaza ediliyor olması çok önemlidir. Bunun içinde bazı yöntemleri uyguluyor olmanız gerekmektedir. Böylece sebze ve meyvelerinizi çöpe atmak zorunda kalmazsınız. Peki, bu yöntemler neler?

Avokado

Avokadoyu tazeliğini koruyup çabuk bozulmaması için eğer henüz ham ise kalın bir kâğıt torba içinde ya da bir gazete kağıdına sararak oda sıcaklığında muhafaza etmelisiniz. Plastik bir torbaya koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Brokoli ve Karnabahar

Bu iki sebzede nemi çok severler. Kökleri su içerisine gelecek şekilde bir kabın içerisine koyup üzerine de ıslak bir havlu örterek saklayabilirsiniz. Tüketinceye kadarda suyunu düzenli olarak değiştirmeli ve üzerindeki havluda kurudukça ıslatılmalıdır.

Isı derecesi

Meyve ve sebzeleri buzdolabında saklıyorsanız mümkün olduğunca buzdolabının en ılık kısmına koymalısınız. Çünkü ısı derecesi düştükçe meyve ve sebzeler sahip olduğu aroma ve tazeliği koruyamazlar. Hatta bazı sebze ve meyveleri buzdolabında saklamanız oldukça yanlıştır. Örneğin dolmalık biber, salatalık ve domates oda sıcaklığında saklanması gereken sebzelerdendir. Buzdolabının içerisinde tazeliğini korumaları güçleşir.

Domates

Domateslerin en hassas olduğu kısım sap bölgesidir. Çürümeye bu kısımdan başlarlar. Bu nedenle domateslerinizi sap kısımları yukarı bakacak şekilde yerleştirirseniz daha uzun süre tazeliğini koruyabilir.

Patates

Patateslerinizin uzun süre çürümeden kalabilmesi için patatesleri koyduğunuz kabın içerisine 1-2 adet elma koymalısınız. Böylece daha uzun süre tazeliğini koruyabilirler.

Sarımsak ve Soğan

Sarımsak ve soğan karanlık ortamlardan hoşlanırlar. Eğer sarımsak ve soğanınızı saklamak için karanlık bir mekanınız yok ise bulunduğu kabın içerisine kağıt ya da gazete koyabilirsiniz. Tabi hava geçişi sağlanabilmesi için delikler açmalısınız.

Kereviz

Kerevizleri buzdolabında saklarken folyoya sararsanız uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü plastik poşet ile temas ettiğinde lezzetini kaybeder ve daha çabuk bozulur.

Muz

Muzları oda sıcaklığında muhafaza etmelisiniz. Çünkü buzdolabında daha çabuk kararırlar ve lezzetini yitirirler. Ayrıca sap kısımlarını streç film ile sarmanız daha uzun süre dayanıklı olabilmesine yardımcı olur.

Kuşkonmaz

Kuşkonmazı tıpkı bir çiçek buketi gibi saklamanız gerekmektedir. Su dolu bir kabın içerisine koymalısınız. Böylece daha uzun süre taze kalabilirler.

Sebze ve meyveleri yıkamak

Sebze ve meyvelerinizi buzdolabında ya da herhangi bir alanda muhafaza ederken asla yıkama işlemi yapmamalısınız. Yıkama işlemini sebze ve meyvelerinizi tüketeceğiniz zaman yapmanız daha doğrudur. Çünkü yıkayarak bekletmeniz çok çabuk çürüyüp küflenmesine sebep olacaktır. Eğer çok fazla kirli ise bir bez ya da peçete ile silmeniz yeterli olacaktır.

Nemin etkisi

Sebze ve meyveler nemli ortamları hiç sevmezler. O yüzden mümkün olduğunca kuru ortamlarda saklamaya özen göstermelisiniz. Meyve ve sebzenizi koyduğunuz sepetin ya da kabın alt tabanına mutlaka peçete yerleştirmelisiniz. Peçete sayesinde fazla nem emilecektir. Böylece sebze ve meyveniz daha uzun süre taze kalabilir.

Dilimlenmiş ve soyulmuş sebzeler

Örneğin; havuç ya da salatalık gibi soyulmuş ya da dilimlenmiş sebzeleri buzdolabında bekletmeniz gerekiyorsa bulunduğu kabın içerisine az miktarda su koyarak taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.