Şeftalinin Faydaları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Şeftalinin Faydaları
Şeftalinin Faydaları

Şeftali yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biridir. İçerdiği vitamin, mineral ve antioksidan açısından birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir.

İşte şeftalinin sağlımıza olan faydaları:

Göz sağlığı

Şeftali içeriğindeki A ve C vitaminleri sayesinde göz sağlığı için oldukça faydalı bir meyvedir. Düzenli tüketildiğinde kan dolaşımını düzenleyip görme sağlığınıza iyi gelir. Katarakt gibi göz problemlerini önler. Retinayı besleyerek hasarlara karşı korur.

Cilt sağlığı

Şeftali içeriğindeki A ve C vitaminleri sayesinde cilt sağlığına da büyük katkı sağlamaktadır. A vitamini sayesinde cildin ihtiyacı olan nemi karşılar. Böylece cildiniz daha yumuşak ve esnek hale gelir. C vitamini ise cildinizi serbest radikallerin hasarına karşı korur
Bunun yanı sıra cildinizde koyu halkaların ve kırışıklıkların oluşmasını önler.

Kilo kontrolü

Şeftali yağ ve fazla kalori çemremesinden dolayı sağlıklı bir meyvedir. Kilo vermek ya da kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız tatlı ihtiyacınız karşılama konusunda en doğru tercihtir. İçerdiği doğal şeker sayesinde tatlı krizlerinize çözüm olacaktır.

Kanseri önler

Şeftali antioksidan açısından zengin olduğundan dolayı kanserli hücrelerin büyümesini önler. Özelliklede akciğer, kolon ve ağız kanserlerine karşı çok etkilidir. Ayrıca içerdiği fenolik asitler sayesinde meme kanseri hücrelerinin de büyümesini önlemektedir.

Kolesterolü dengeler

Şeftali yemek yüksek kolesterolü dengelemeye yaradığından dolayı diyabet ve kalp hastalığına karşıda vücudunuzu korumaktadır. Beta-karoten bakımından zengin olduğundan dolayı kan dolaşımındaki kolesterol seviyesini düşürür.

Kalp sağlığını korur

İçerdiği antioksidanlar sayesinde hücrelerinize zarar verebilecek serbest radikalleri yok eder ve bu sayede kalp sağlığınızı korumuş olur. Kalp krizi ve felç riskini en aza indirir.

Sindirimi düzenler

İçerdiği yüksek lif ve potasyum sayesinde kolon, böbrek, mide ve karaciğerinizde bulunan toksinleri temizler. Ülser riskini azaltır. Sindirim problemlerini önler.

Tansiyonu düzenler

Yüksek miktarda potasyum ile az miktarda sodyum içerdiği için kan basıncınızı korur. Eğer yüksek tansiyon probleminiz varsa düzenli olarak şeftali yemeniz bu sorununuzu çözebilir.

Anemiyi önler

Demir açısından zengin olduğundan dolayı şeftali tüketmek anemi oluşumu riskini azaltır. Yüksek miktarda C vitamini içerdiği için şeftali tükettiğinizde vücudunuzun demiri daha iyi emer.

Şeftalinin Zararları

İdrar sökücü bir özelliğe sahip olduğundan dolayı aşırı tüketildiğinde idrar yolu rahatsızlıklarına neden olabilir.

İçeriğinde potasyum olduğundan dolayı böbrek rahatsızlığı olan kişilerin çok fazla tüketmemesi gerekir.

Hassas ciltlerde aşırı tüketiminde cilt problemlerine yol açabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.