Seks Sonrasında Vajinadaki Ağrının Nedenleri

Anasayfa / Cinsellik / Seks Sonrasında Vajinadaki Ağrının Nedenleri
Seks Sonrasında Vajinadaki Ağrının Nedenleri

Seks sırasında ya da seks sonrasında vajinada oluşan ağrı hissi kadınlarda cinsellikten soğumaya ya da cinsellikten kaçışa sebep olabiliyor. Tıbbi adı ile disparoni yani ağrılı cinsel ilişki sorununun birçok farklı sebebi olabiliyor. Bu ağrıyı önlemek ya da hafifletmek için bir takım yöntemler mevcut.

Bu ağrıların başlıca nedenlerine gelecek olursak;

Vajinal kuruluk hissi

Vajinadaki kuruluk ve ıslanma eksikliği ilişki sırasında kayganlaşmayı engeller. Normal şartlarda vajinada kişi uyarıldığı zaman doğal olarak bir kayganlık oluşur. Bu durumun eksikliği de cinsel birleşmenin zorlu geçmesine neden olur.

Genelde vajinal kuruluk menopoz sonrası daha yaygın görülür. Fakat östrojen seviyesinin düşüklüğü de her yaşta bu problemin yaşanabileceğini gösterir.

Seks sırasında kayganlaştırıcı özelliğe sahip prezervatifler kullanmak ya da yağsız kayganlaştırıcı jeller kullanmak bu ağrının hafiflemesini sağlar.

Uyarılma problemi

İlişki esnasında kadın kendini tam olarak seks havasına sokamamış ya da o sırada ilişkiye girmek istemiyor olabilir. Buda uyarılmayı engellemiş olur. Bu şekilde bir cinsel birleşme sonrasında ağrıya sebep olacaktır. Bunu önlemek için ön sevişmeyi daha uzun ve etkili hale getirebilir ya da cinsel birleşme durumunu daha uygun başka bir zamana erteleyebilirsiniz.

Östrojen seviyesi düşüklüğü

Östrojen seviyesi çok dalgalı seyreder. Ergenlik, hamilelik, menopoz gibi dönemlerde sürekli değişkenlik gösterir. Düşük seviyelerde olan östrojen hormonunuz ağrılı bir cinsel ilişki yaşamanıza sebep olabilir. Yada ruh halinin olumsuz etkilenmesi, ateş basması, halsizlik gibi etkilere bile yol açabilir.

Menopoz dönemi

Menopoz döneminde vajinada kuruluk, vajina duvarının incelmesi ve vajinal açıklığın daralması gibi durumlar söz konusudur. Bunlarda cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.

Vajinada yaralanmalar

Vajina bölgenizde daha önceden meydana gelmiş olan bir yaralanma tramvatik bir durum olarak kalıcı hale gelmiş olabilir. Buda cinsel birleşmede vajinanızda ağrı ve hassasiyet yaşamanıza sebep olur. Örneğin bebeğiniz çok iri doğmuş ve doğum esnasında vajinanızda ciddi yırtıklar oluşmuşsa oradaki dokuların hassas oluşu cinsel ilişkide ağrı yaşamanıza neden olur.

Lateks alerji sorunu

İlişki sırasında kullanılan prezervatif lateks içerikli ise ve cildinizin de buna alerjisi varsa kaşıntı ve ağrı gibi sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız prezervatif seçerken poliizopren ya da poliüretan içerikli olanları tercih etmelisiniz.

Cilt hastalıkları

Bazı cilt rahatsızlıkları da vulva yakınında çatlamalara veya ülsere sebebiyet veren problemler doğurabilir. Bu çatlamalarda cinsel ilişki sırasında daha fazla canınızı acıtır hale gelir. Cilt rahatsızlıkları kullandığınız cilt bakım ürünlerinden, iç çamaşırlarınızın kumaşı ya da sıkılığından ya da ilişki sırasında kullanılan kayganlaştırıcılardan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumlara sebep olan şey tespit edilip önlenmesi için çözümlere başvurulmalıdır.

Vulvodini

Bu vulvada ağrıya sebep olan bir rahatsızlıktır. İlaçla tedavi edilemediği durumlarda ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Yumurtalıkta kistler

Yumurtalıklardaki büyüme özelliğine sahip sıvı dolu keselere yumurtalık kisti adı verilir. İdrara çıkma zorluğu, cinsel ilişki esnasında ağrı ya da pelvik ağrı gibi bazı olumsuz etkilere yol açar. Hormonal doğum kontrol yöntemleri ya da ağrı kesiciler ile tedavi edilmeye çalışılır. Eğer bu durumu çözmez ve ağrı büyük ölçüde artarsa ameliyat gerekebilir.

Vajinusmus

Vajinal açıklığın ve anüs açıklığının arasında bulunan kasın istemsiz olarak kasılması problemidir.

Fiziki ve biyolojik bir problem olmadığı ilk önce tespit edilmelidir.

Daha sonra davranış ve yaşantınızla ilgili olumlu etkileyecek bir psikoterapi uygulanır.

Gevşeme egzersizleri ve vajinal dilatörler ile tedavi devam ettirilir.

Gerekli görüldüğü durumlarda ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Vajinit

Vajinada oluşan iltihaplanmaya varan bakteri ve mantar oluşumudur. Kaşıntı, ağrı ve kokulu akıntı şeklinde belirtiler gösterir.  Doktorunuzun önereceği bir antibiyotik tedavisi ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonu

Anüs yada deriden gelen bakterilerin üretra bölgesinden mesaneye yada böbreklere ulaşması ile ortaya çıkan bir sorundur. Sık idrara çıkma, idrarda kan olması ve idrarı yaparken yanma ve ağrı hissedilmesi başlıca idrar yolu enfeksiyonu belirtileridir.

Mesane iltihabı

İnterstisyel sistit olarak da bilinen mesane iltihabı mesane duvarında iltihaplanma ve tahriş anlamına gelir. Pelvis çevresinde veya mesanede baskı hissi ve ağrı hissi, cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması veya çok sık idrara çıkma ihtiyacı gibi belirtiler gösterir. Genellikle tedaviler durumu iyileştirmez fakat biraz olsun rahatlanmanızı sağlar. İlaç, ameliyat yada mesane eğitimi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Klamidya

Cinsel yolla bulaşabilen ve bazen farkında olmanızı sağlayacak belirtiler bile göstermeyen bir rahatsızlıktır. Antibiyotik tedavisi uygulanır.

Vajinada uçuk

Vajinada çıkan uçuklar açık yaralara bile sebebiyet verebilir. Herpes olarak da bilinir ve ilaçlarla daha da yaygınlaşması önlenir.

Belsoğukluğu

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon türüdür. İlerleyen aşamalarında kısırlığa bile yol açabilir. Belirtileri:

Cinsel ilişki sırasında ağrı olması

Vajinal akıntının artışı

İdrar çıkışı sırasında yanma ve ağrı hissi

Regl dönemleri arasındaki zamanlarda oluşan kanamalar şeklindedir.  İlaçla tedavi edilir.

Liken skleroz

Cinsel organların dış bölgesinde oluşan deri iltihabıdır. Nadir görülen bir kronik durumdur. Ergenlikten önce ya da menopoz döneminden sonra ortaya çıkar. Kaşıntı, yanma ve ağrıya sebep olabilir. Kesin bir çözümü yoktur. Tedavi ömür boyu devam edebilir.

Endometriozis

Rahim iç zarına benzeyen bir yapının rahmin dış kısmında oluşması hastalığıdır. Cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açar. Kanama, kısırlık, sindirim problemi gibi olumsuz ve ciddi belirtileri vardır.

Ağrı kesici ilaçlar, hormon tedavisi uygulanır. Gerekli görüldüğü durumlarda ameliyata başvurulur.

Cinsel istismardan dolayı travma

Cinsel istismar ya da tecavüz gibi ağır travmalar yaşayan kişilerde daha sonra cinsel yaşamı psikolojik etkilerden dolayı ağrılı geçiyor olabilir. İstemsizce vajinal daralma ya da gerginlik yaşaması yüksek ihtimaller arasındadır.

Pelvik taban kaslarının rahatlamasını sağlayacak tedavi yöntemleri uygulanır. Psikolojik problemin çözümü için psikolog veya ilaçla tedavi yöntemlerine de gerek duyulabilir.

Bu rahatsızlık türlerinde anlatılan belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız ve kayganlaştırıcı ya da kendi kendinizi rahatlatıcı telkinler fayda etmiyorsa, cinsel ilişkinizdeki ağrı sorunları süreklilik gösteriyorsa en kısa sürede doktora gitmelisiniz. Çünkü bahsettiğimiz hastalıklar mevcutsa daha da ilerlemesinin önüne geçmiş olursunuz. En kısa sürede tedaviniz başlar ve sağlığınıza kavuşmanız kolaylaşır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.