Selülit Önleyici Gıdalar

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Selülit Önleyici Gıdalar
Selülit Önleyici Gıdalar

Ne yazık ki kadınların neredeyse %90’ı selülit sorunu yaşamaktadır. Selülit genellikle kalça ve bacaklarda görülür. Topaklı ve çukurlu yağ birikintisi şeklindedir. Selülit erkeklerde de görülüyor olsa da yağ, kas ve bağ dokusu dağılımlarından kaynaklı, kadınlarda daha yaygındır.

Selülit problemini ortadan kaldırmak için bazı yöntemler mevcuttur. Aklınıza hemen pahalı kremler veya ameliyatlar gelmesin. Bunlar dışında selülitten kurtulmanın doğal ve masrafsız yolları da var. Yaşam tarzınızda ve gıdaların tüketiminizde yapacağınız değişiklikler ile selülitten kolayca kurtulabilirsiniz.

Selülit Neden Olur?

Selüliti azaltıcı yiyeceklerden bahsetmeden önce bu cilt probleminin neden kaynaklandığına bir göz atalım. Selülit dermatolojik tabakadaki bağ dokusu ile derinin hemen altında bulunan yağ tabakasının etkileşiminden kaynaklanan bir durumdur. Yağ hücreleri cilt tabakasına geçiş yaptığında selülit oluşmuş olur.

Selülit Oluşmasının Nedenleri:

Çok hareketsiz bir yaşam tarzı

Egzersiz ve spor yapmamak

Sigara kullanmak

Aşırı yağlı besinler tüketmek

Yüksek kalorili bir beslenme listesi

Östrojen, insülin ve tiroid hormonlarındaki düzensizlik

Menopoz ve yaşlılık

Genetik özellikler

Lifli gıdaları yeterli miktarda tüketmemek

Tuz ve karbonhidrat tüketiminin fazla olması

Aşırı kafein tüketilmesi

Selüliti Önleyici ve Azaltıcı Gıdalar

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz folik asit bakımından çok zengin bir sebze olduğu için stres seviyesini azaltır ve ruh halini iyileştirir. Çünkü uzun süre strese maruz kalmak, vücudunuzda yağ depolanmasını arttırmaktadır. Bu yüzden kuşkonmaz tüketmek dolaşım sisteminin fonksiyonlarını artırarak selüliti önleyebilir.

Avokado

Yaşınız ilerledikçe cildiniz incelmeye ve daha az elastik olmaya başlar. Bu da selülit oluşmasını sağlayabilir. Avokado içeriğinde yağ asitlerini barındırdığı için cildinizi güçlendirir. Aynı zamanda mineral ve vitaminlerle besleyerek selülitlerin giderilmesi sağlar.

Muz

Bir potasyum kaynağı olan muz selüliti azaltma konusunda en iyi meyvedir. Selülitin en büyük sebeplerinden biri vücutta biriken fazla sudur. Muz toksinleri ve istenmeyen maddeleri vücuttan uzaklaştırma konusunda çok etkilidir.

Narenciye

Narenciyeler antioksidan bakımından çok zengindir. Vücutta oluşan toksinlerin parçalanmasına yardımcı olurlar. Portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveler C vitamini ihtiyacınızı karşıladığı gibi kolajen seviyesini artırmak içinde çok yardımcı olurlar. Böylece selülit oluşumu önlenir.

Kızılcık Suyu

Kızılcık suyu vücutta biriken inatçı yağları ortadan kaldırma konusunda çok etkilidir. Bu sayede selülit oluşumu da önlenecektir. Aynı zamanda Lenf sistemini de temizleme özelliğine sahiptir.

Koyu Yapraklı Yeşillikler

Ispanak ve lahana gibi koyu yapraklı yeşil sebzeler içeriğinde lutein denilen antioksidan kaynağını barındırır. Dolaşım sisteminiz hızlanacağı için selülit probleminiz olmayacaktır.

Zencefil

Zencefil kan akışını artırdığı için lenfatik sistemin daha güçlü olmasını ve toksinlerin atılmasını sağlar. Böylece selülit görünümünün yok edilmesini sağlamış olur.

Yağlı Balık

Sardalya, uskumru, somon gibi yağlı balıklar Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için cildinizin daha güçlü ve esnek olmasını sağlar. Aynı zamanda iltihapla savaşır ve dolaşıma yardımcı olarak lenfatik sistemi de güçlendirir.

Papaya

Papaya vücutta su tutulmasını önleyen ve lenfatik sistemin daha iyi çalışmasına yardımcı olan bir gıdadır. Ayrıca potasyum bakımından çok zengindir. İçeriğinde yüksek miktarda beta-karoten olduğu için vücut dokusuna zarar gelmesini önler.

Kepekli Tahıllar

Kepekli tahıllar lif açısından çok zengin olduğu için sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olurlar. Böylece selülit oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca, kan dolaşımını da düzenler.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.