Serotonin (Mutluluk Hormonu) Nedir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Serotonin (Mutluluk Hormonu) Nedir?
Serotonin (Mutluluk Hormonu) Nedir?

Halk arasında mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotonin kişinin bağırsak hareketlerinden ruh haline kadar tüm yaşamsal faaliyetlerini etkileyen bir nörotransmitterdir. Bu kimyasal yapı beyinde bulunur ve kişinin özellikle ruh hali üzerinde çok büyük etkisi olur. serotonin eğer yeterli seviyede değilse hem ruh hali hem de nabız düzeni bu durumdan olumsuz etkilenir.

Serotonin seviyesi düşük olduğunda kişi daha negatif, endişeli ve huzursuz bir ruh halinde olabilir. Hatta bazı kişilerde anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar bile görülebilmektedir. Tam tersi olarak da eğer serotonin seviyesinde artış olursa kişi kendini daha huzurlu, mutlu ve güvende hissetmektedir.
Serotonin hormonu bireyin libidosu, sosyal davranışları, ruh hali, hafızası, uyku ve öğrenme kabiliyetleri gibi birçok yaşamsak fonksiyonlarını etkilemekte ve düzenlemektedir.

Serotonin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Normal şartlarda serotonin değeri 50.00 – 250.00 ng/Ml olmalıdır. Serotonin hormonu eksikliğinde kişide bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Yaşam biçimi ve duygu durumu serotonin seviyesine göre değişkenlik göstermektedir.

Bu belirtilerden bazıları:

Daha Fazla Karbonhidrat Tüketme İsteği

Hamur işleri, çikolata ve şekerlemeler karbonhidrat açısından oldukça zengindir. Ve bu besinler tüketildiğinde serotonin miktarını doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı kişide serotonin eksikliği var ise karbonhidrat içeren bu besinleri daha fazla yeme ihtiyacı duyar. Bu besinler tüketildiğinde serotonin miktarınız geçici olarak artar ve kişi kendisini daha iyi hisseder.

Libidoda Değişim

Serotonin hormonu cinsel arzu konusunda da oldukça etkilidir. Düşük seviyede serotonin hormonu nedeni ile cinsel arzunuzda azalma yaşanabilir. Cinsel aktiviteler ve duygusal ilişkiler konusunda olumsuz etkilenebilirsiniz.

Uykusuzluk

Serotonin hormonu aynı zamanda melatonin üretimi konusunda da etki sağlamaktadır. Serotonin hormonu düşük olduğunda melatonin üretimi de azalır ve buda uyku problemlerine yol açabilir.

Halsizlik ve Yorgunluk

Serotonin hormonu enerji üretimi açısından da gereklidir. Serotonin hormonu düşük olduğunda kişi kendisini daha yorgun ve halsiz hissedecektir.

Zihinsel Fonksiyonlar

Serotonin hormonu sayesinde zihinsel yetenekler daha sağlıklı gelişme göstermektedir. Eğer serotonin hormonu düşük olursa çeşitli hafıza problemleri ortaya çıkabilir.

Sindirim Sorunları

Serotonin hormonu beyin ve sindirim sistemi arasında bir iletken görevindedir. Serotonin hormonu beyinle alakalı gibi görünse de aslında %95 oranında bağırsaklarda üretilmektedir. Serotonin seviyesi düşük olduğunda bu sindirim sorunlarına neden olabilmektedir.

Anksiyete

Serotonin seviyesi düşük olduğunda kişi daha endişeli bir ruh hali içerisinde olabilir. Buda anksiyete gibi psikolojik sorunlara yol açabilir.

Serotonin eksikliğinin diğer belirtileri:

• Unutkanlık
• Baş ağrısı
• Öz güven eksikliği
• Saldırganlık ve sinirlilik
• İştahta azalma veya artış

Serotonin Eksikliği Tedavisi

Serotonin eksikliği iki yöntem ile tedavi edilmektedir.

İlaç tedavisi

Serotonin eksikliğinden kaynaklı uyku bozukluğu, depresyon ve anksiyete gibi problemlerin çözümü için SSRI (Selektif Serotonin Geri Alım İnhibitörü) ilaçları önerilir. Bu ilaçlar serotonin emilimini engeller ve eksikliğin giderilmesini sağlamaya yarar. Mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir.

Işık Terapisi

Güneş ışığı serotonin hormonunun salınımını yükseltmeye yaradığı için Işık terapisi yöntemi uygulanmaktadır.

Serotonin Eksikliğini Önlemek İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Yumurta, peynir, soya, somon, fındık, ceviz, muz ve kivi gibi triptofan bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir.

B12, B6 ve B9 vitaminlerini içeren besinler ya da takviye vitamin ilaçları kullanılmalıdır.

Serotonin düzeyini artırmak için masaj yaptırmalısınız.

Güneş ışığı serotonin hormonu üretiminde etkili olduğu için bol bol güneşlenmelisiniz.

Serotonin üretimi ve salınımı için egzersizler yapmalısınız.

Kafein tüketimini en aza indirmelisiniz.

Yağlı ve şekerli gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

Düzenli ve sağlıklı bir uyku düzeniniz olmalı.

Meditasyon yaparak zihninizi rahatlatmalısınız.

Yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler ile zamanınızı değerlendirmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.