Seyir

Anasayfa / Kitap / Seyir
Seyir

Kitabın yazarı: Piraye

Sayfa sayısı: 343

İlk basım yılı: 2019

Seyir – Okuyucu yorumu:

“Sosyal medyada birçok tanınmış kişinin ayılıp bayıldığı o kitabı uzun süredir merak etmekteydim. Normalde kişisel gelişim tarzı kitapları pek sevmem aslında. Ama yinede nasıl ve neden bu kadar ilgi gördüğünü anlamak istedim.

İlk 76 sayfa boyunca bu kitabın bir kişisel gelişim kitabı olduğu konusundaki inancım büyük ölçüde zedelendi. Zavallı aşık bir kadının acınası ve saçma bir yaşantısının konu aldığı bir pembe dizi gibiydi. Ve biraz daha bu şekilde devam etseydi okumayı bırakacaktım.

Sonra öyküye Ma dahil oldu ve işin rengi değişti. O her zaman sıkıcı bulduğum kişisel gelişim anlatılarının roman haline getirilmiş şekliydi diyebilirim. O yüzden benim gibi pek ilgi duymayanlara bile okutmayı başarabilen bir kitaptı. Tıpkı “Sofi’nin dünyası” kitabının bir felsefe kitabı olmasına rağmen roman halinde olunca çok sevimli ve okunası olması gibi bir durum söz konusuydu.

Okurken Mina’nın psikolojisi ve düşünce yapısında kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz. Onun kadar hızlı bir gelişim gösterip biranda yaşamı çözüp pozitif bir hale bürünüp vatana millete hayırlı bir insan haline gelemeyebilirsiniz ama en azından kendi içinizde bir şeylerin farkına varabilmeniz mümkün.

Yani en azından bu kitabı okurken benim fark ettiğim şey şu oldu: Duygu ve düşünce kontrolünü bir nebzede olsun yönetebilmek bizim elimizde. “Ana dön” tekniğini çok sevdim mesela. Aklıma olumsuz ya da gereksiz bir düşünce geldiğinde “boş ver şimdi bunu şuan n’apıyorsan ona odaklan” diyerek kendimi kontrol edebilmeyi deniyorum ve çok eğlenceli oluyor. Bana olumsuz duygular katacak olan düşüncelerin akışına bırakmamış oluyorum kendimi. Bu açıdan güzel bir teknikmiş.

Diğer tekniklerde tam anlamı ile uygulanabilirse gayet güzeldi. Anlatım olarak bazı bölümler dışında çok akıcı bir kitaptı. Ben bu konularla pek ilgilenmiyor olmama rağmen yine de sevdim ve faydalı buldum. Artık gerisini siz düşünün. Eğer bu tarz kitaplara ilginiz varsa siz daha da çok seveceksinizdir.

Daha sağlıklı, güçlü, değerli ve pozitif bir birey haline gelebilmek için zihin yönetimi çok önemliymiş. Ve hepimiz öyle biri olmayı hak etmiyor muyuz? O zaman okumanızı tavsiye ederim.”

Kitaptan alıntılar:

“Terk etmek sanki her seferinde biraz daha kendinden vazgeçmek.”

“ “Buraya gel!” Ve hemen o ana dönüyorum. O düşüncelerin peşinden kayıp gitmemek, kendini ana getirmek için bir yöntem bu.”

“Yaşam seçimler ve seçimlerin sonuçlarını deneyimlemektir.”

“Ölmemek için öldürdüm olasılıkları. Yanmamak için kaç kez harekete geçip yaktım ortalığı. Artık seyretmek istemiyorum sonunu çok iyi bildiğim bu filmi.”

“Çünkü bilinçsiz insan için, bu dünyada bir kurban olan kendisi dışındaki her şey iki gruba ayrılır: Kurban edenler ve çare olabilecekler. Oysa bu dünyada ne seni kurban eden ne de çare olabilecek bir şey yoktur kendinden başka.”

“Mesele hiçbir zaman ne yaptığın değildir, nasıl yaptığın, kim olduğundur. Ve ancak anda, yaşamda gerçeğin olabilirsin.”

“Her nasip vaktine esirmiş.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.