Şeytanı Uyandırma

Anasayfa / Kitap / Şeytanı Uyandırma
Şeytanı Uyandırma

Kitabın yazarı: John Verdon

Sayfa sayısı: 538

İlk basım yılı: 2012

Şeytanı uyandırma – Okuyucu yorumu:

“Hiç bitmeyecek sandığım bir kitaptı ama nihayet başardım bitirmeyi. Normalde John Verdon’un kitaplarını çok severim ama bu nedense aşırı sıkıcı geldi bana.

Sanki çok büyük bir sırrı çözecekmişiz, şok geçirip “vay bee” diyecekmişiz gibi bir ton ayrıntıdan bahsedilmiş. Onca mevzudan uzun uzun bahsedildikten sonra insan bomba etkisi yaratacak bir son bekliyor açıkçası. Ama ne yazık ki sonu tam bir tırt. Katil bulunuyor, hatta bir güzel yok ediliyor ama insan son sayfada bile hala “bu mudur yani, mutlaka daha güzel bir son olmalı” diye son satıra kadar bir bekleyiş içinde oluyor.. Onca gereksiz ayrıntıya, bilimsel bilimsel sıkıcı tanımlar yapmış olmasına rağmen sonu çok kötü bağlanmış öykünün. Kitap bittiğinde kafamızda cevaplanmamış bir ton soru kalıyor maalesef. Boşa okumuşum etkisi yaratıyor insanda.

Tuhaf bir kitaptı yani ama yine de karakterleri seviyorum. Onların hatırına bile okunabilir yani. Jack Hardwick, Dave Gurney ve karısı Madeline. Özellikle karısının içgüdülerine, farklı bakış açısına, zeki fikirlerine, cuk oturan laflarına hastayım.

Fazla negatif içerikli bir yorum oldu ama güzel açılardan bakacak olursak; kitabı okurken aslında bir nevi beyin jimnastiği yapıyor oluyorsunuz. Olayları çözmeye çalışırken bir yandan düşünmeye ve farklı bakış açılarından bakabilmeye zorluyor insan kendini. Hatta emin olduğu konularda bile temkinli yaklaşma hissi oluşuyor. O açıdan seviyorum John Verdon’un kitaplarını. Ama sonuç olarak tavsiye edebileceğim bir roman olmamış bu defa üzgünüm.”

Kitaptan alıntılar:

“Bazen acının derinliği bize kaybımızın ne kadar büyük olduğunu gösterir..”

“Gösterişin pahalı, yaşamınsa ucuz olduğu bir dünyadayız.”

“Eğer bürokratik saçmalıklara, kıç kollamaya ayrılan enerjiyi gerçekten insanlara yardım etmeye ayırmış olsak bir haftada dünyayı değiştirebilirdik!”

“Söylentiler gerçeklerden daha güçlü olabilir delikanlı. İnsan zihnini asla küçümseme. Zihindeki bir yılan çalıların arasındaki iki gerçek yılandan daha korkutucu olabilir.”

“Şans sevdiği bir kavram değildi. Şans, onun nazarında, aptalların kabiliyet yerine koydukları bir şeydi.”

“Daha önce gördüğümüz şeyleri arar, daha önce yaptığımız şeyleri yaparız. Beyin bir yankı modeli arar.
Çünkü benzerlik mutluluk verir.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.