Sibo Hastalığını Yakından Tanıyalım

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Sibo Hastalığını Yakından Tanıyalım
Sibo Hastalığını Yakından Tanıyalım

Sibo hastalığı için yeni dönemin hastalıklarından biri diyebiliriz. SİBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) bağırsaklarda aşırı derecede bakteri oluşumu sonucu meydana gelen bir rahatsızlık türüdür.

İnce bağırsakların vücudumuzdaki görevi besinlerin emilimini ve sindirimini sağlamaktır. Ve tabi ki bağışıklık sistemi konusunda da çok önemli bir organdır. Sağlıklı bir vücutta ince bağırsaklarda belirli sayıda ve türde bakterinin bulunması normal bir durumdur. İnce bağırsağın içinde bulunan bu bakterilerin görevi vücudumuza giren besinlerin içerisindeki zararlı maya ve bakterileri etkisiz hale getirmektir.

Sibo hastalığı belirtileri nelerdir?

Sibo hastalığına yakalanan kişilerin karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık, ishal, geğirme gibi şikayetleri olur. Eğer hastalık ilerlemişse bu şikayetlere kilo kaybı ve vitamin eksikliği de eklenir.

Bakteri sayısındaki artış vücudunuzda normalin dışında bir şişkinlik ve gaz oluşmasına sebep olur.

Şişkinlikten kaynaklı karın ağrıları meydana gelebilir. Sürekli bir dışkılama isteği hissedilebilir. Bakteriler çok fazla mayalanma yaptığı için ishal problemi yaşanır. Ve nadirde olsa kabızlık durumu da gözlenebilir.

Vücuttaki vitamin eksikliğine yol açan Sibo hastalığı nedeni ile sürekli bir halsizlik ve yorgunluk hali söz konusu olacaktır.

Sibo hastalığında ince bağırsaklarda normal olarak kabul edilen bakteri sayısında ve türünde artış meydana gelmektedir. Aynı zamanda bakteri sayısında artış olduğu gibi önceden var olan bakterilerde de değişkenlik gözlenir. Hatta kalın bağırsakta yer alması gereken bakteriler ince bağırsakta görülmeye başlar.

Sibo hastalığı yüzünden ince bağırsağın yapısı bozulur ve işlevini düzgün ve sağlıklı bir şekilde yerine getirememeye başlar.

Sibo Hastalığı Neden Kaynaklanır?

Sibo hastalığının çeşitli nedenleri olabileceği gibi en sık rastlanan sebepler arasında çok fazla antibiyotik kullanmak, mide asidi seviyesinde düşüş, aşırı alkol tüketmek, uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak gibi etkenler yer alır.

Bazı durumlarda başka hastalıklarda Sibo hastalığını tetikleyebilir. Çölyak, karaciğer sirozu, böbrek yetmezliği gibi hastalıklar sonucunda Sibo hastalığına yakalanma riski artış göstermektedir.

Sibo tanısı nasıl konur?

Sibo tanısı için nefeste hidrojen ve metan ölçümleri yapılır. Bu ölçümlere göre seçilen probiyotikten hasta faydalanır. Ancak her zaman bu probiyotikler fayda sağlamayabilir hatta Sibo hastalığını tetiklemeye bile sebep olabilir.

Sibo hastalığının tedavisi

Sibo hastasının uygun bir diyet yapması, probiyotik ve antibiyotik kullanması ile tedavi edilir. Antibiyotiğin uygun görülmediği durumlarda kekik yağı, sarımsak ve çörekotu yağı gibi doğal besinlerden yardım sağlanır.

Sibo hastalığının önlemek için yemekleri yeterli miktarda çiğneyerek yemeli, vücudun ihtiyacı kadar uyumalı ve stresten mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.