Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Şifalı Bitkiler Nelerdir?
Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Sağlık söz konusu olduğu zaman tabi ki önceliğimiz modern tıbbın önerilerine ve doktorların tavsiyelerine dikkat etmek önceliğimiz olmalı. Ama bazı rahatsızlıklarda bitkilerin faydalarından da yararlanmak gerektiği unutulmamalı.

Ama bunun için bitkinin olumlu ve olumsuz etkilerinin iyice araştırılıp öğrenilmesi şart. Çünkü bazen ilaçlarla birlikte kullanılan bitkiler yan etkiler yapıp sağlığımızı daha da kötü etkileyebilir.

Çörek Otu


Astım, bronşit, sedef hastalığı, meme kolon kanseri, şeker hastalığı, alerji, parkinson gibi bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra kabızlığa, uykusuzluğa iyi gelmekte. Cinsel gücü arttırmakta, hafızayı güçlendirmekte. Ayrıca yağı çıkarıldığında ve sürüldüğünde kas ve eklem rahatsızlıklarına da iyi gelmekte. Günde 3 defa 1 çay kaşığı tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kekik


Et yemeklerinde oldukça sık kullanılan kekik, çorbalarda yada bitki çaylarında da çok fazla tüketilen bitkilerden biridir. Özellikle Ege bölgesinde kekik suyu ve kekik yağı çok fazla kullanılmaktadır. Antiseptik ve antibiyotik özelliği bulunduğundan dolayı bakterileri öldürür. Boğaz ağrılarına iyi gelir, astım ve bronşitin tedavisinde fayda sağlar. Çok iyi bir balgam sökücüdür aynı zamanda. Sakinleştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca ani kas kasılması ve kramplara çok iyi gelir.

İştah kapatıcı olduğundan dolayı kilo vermede de oldukça etkilidir. Özellikle belirtmemiz gerekir ki tansiyon rahatsızlığı olanlar kekik kullanırken çok dikkat etmelidir. Çünkü tansiyonu yükseltme özelliği olduğundan dolayı herkese iyi gelmeyebilir. Regl döneminde de çok fazla kullanılmamalıdır çünkü kanamayı arttırıcı özelliği vardır.

Yemek ve salatalarda kuru kekik olarak kullanılabileceği gibi, çay olarak ta demleyip günde 2 kez tüketilebilir. Kekik yağı da ağrıyan yerlere masaj yaparak kullanılırsa çok iyi gelir.

Zencefil

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendirir. Kas eklem ağrılarının tedavisinde ve regl ağrılarında çok etkilidir. Kanser hücrelerini küçültücü ve kolesterolü düşürücü özelliği vardır.

Şeker hastalığında da faydası vardır. Ama hamilelerin kullanması sakıncalıdır. Kaynatılıp tarçın ve balla karıştırılarak çay olarak tüketilebilir. Ayrıca yoğurt, pekmez yada meyve sularına da karıştırılıp içilebilir.

Rezene

Bebeklerde rahatlatıcı ve gaz giderici özelliğe sahip olduğu için oldukça sık kullanılır. Emziren annelerde de süt arttırıcı özelliği vardır. Tokluk hissi verdiği için günde 1 bardak rezene çayı içmek kilo vermeye de yardımcı olur. Mide ve bağırsak gazlarına iyi geldiği için sindirimi düzenler. Diş ağrısı problemlerinde de oldukça etkilidir. Boğaz iltihabını temizler ve ağız kokusunu giderir. Ayrıca regl ağrılarına da iyi gelir. Cilde sürüldüğünde sivilce aknelere iyi gelir.

Tarçın

Yoğurtla karıştırılıp yendiğinde şekeri düzenler ve tatlı ihtiyacını karşılar. Bu nedenle şeker hastalarının dostudur diyebiliriz. Bağışıklığı güçlendirir. Çaylarda ve tatlılarda istenilen ölçüde konulup kullanılabilir.

Lavanta

İştah açıcı özelliği olduğundan dolayı kilo almak isteyenler için çok faydalıdır. Çay ve yağı kullanıldığı gibi parfüm ve temizlik malzemelerinde de oldukça sık kullanılmakta. Sinirsel sorunlara iyi gelir, sakinleştirici etkisi vardır.

Baş ağrılarına ve uykusuzluk problemlerine çok iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği olduğundan dolayı böbreklere çok faydalıdır. Gazı giderir. Yağı ile masaj yapılırsa ağrıları giderir. Yatıştırıcı etkisi olduğundan dolayı çamaşır aralarına ve yastık içlerine konulursa rahat uyumanıza fayda sağlar.

Ihlamur

Soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir. Solunum yolu iltihabının tedavisine yardımcı olur. Kılcal damarları rahatlattığı için baş ağrılarını geçirir. Göze pansuman yapıldığında bakterileri öldürür. Terletme etkisi olduğu için ateşin düşmesine yardımcı olur. Saçlarınızı ıhlamur suyuyla yıkadığınızda parlak bir görünüm elde edersiniz ve dökülmeleri önler. Kalp çarpıntısına da iyi gelir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.