Sigarayı Bırakmanın Yolları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Sigarayı Bırakmanın Yolları
Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigara içiyor olmanız yalnızca sizin sağlığınıza zarar vermekle kalmaz çevrenizde bulunup bu havayı solumak zorunda olan kişilere de büyük ölçüde zarar verir.

Başlarda sadece arkadaş ortamına uyum sağlamak, stres azalttığını düşünmek ya da merak ile başlayan sigara içme durumu zamanla maalesef bağımlılığa dönüşür.

Bu zararlı bağımlılıktan kurtulmak içinde çok azimli olmanız gerekmektedir. Çünkü gerçekten bırakmak için azimli olmazsanız kolay kolay kurtulamayabilirsiniz. Her fırsatta sigarayı yeniden içmek için bir bahaneniz olacaktır ve olumlu bir sonuç elde edemeyeceksinizdir.

Sigarayı bırakmaya karara verdiğinizde nasıl bir yol izlemelisiniz?

Liste yapın

Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde öncelikle neden sigarayı bırakmak istediğinizle ilgili kendinize bir liste yapın. Yeniden içme isteğiniz arttığında bu listeyi okuyup kendinizi yeniden motive etmeye çalışabilirsiniz.

Daha aktif bir yaşamınız olsun

Sigara içmeye ya da sigara içmeyi aklınıza getirecek olan dürtülere engel olmak için daha aktif bir yaşam sürmeyi deneyin. Sürekli bir şeylerle meşgul olun. Örneğin spor ya da çeşitli hobiler ile zamanınızı sürekli dolu dolu geçirebilirsiniz. Aklınızdan sigara içme düşüncesi geçtiği an kendinize yapacak farklı bir şey bularak bu düşünceden uzaklaşın.

Sağlıklı beslenin

Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde aynı zamanda kendinize bir sağlıklı beslenme rutini oluşturun. Daha sağlıklı bir şekilde beslenmeye başlayınca daha az nikotin ihtiyacınız olur. Ayrıca bu denli sağlıklı bir yaşama geçiş yapmışken sigara içmek sizde bir suçluluk duygusu oluşturabilir.

Daha fazla su tüketin

Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde normalden daha fazla su tüketmeye başlayın. Su sayesinde hem vücudunuzda birikmiş nikotini daha kolay dışarı atabilir hem de su içmek gereksiz atıştırma ya da sigara içme isteğini bastırır.

Yeşil çay için

Yeşil çay tüketmek sigarayı kalıcı bir şekilde bırakmanıza yardımcı olacak bir içecektir. Ayrıca sigara içtiğiniz dönemlerde vücudunuzun aldığı hasarlardan kurtulmanızı da sağlar.

C vitamini alın

Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde ilk haftalar çok zor geçebilir. Çok gergin ya da stresli bir ruh haline bürünebilirsiniz. Bu durumu ortadan kaldırmanın çözümü ise yeterli miktarda C vitamini almanızdır. C vitamini daha sağlıklı bir ruh halinizin olmasını sağlamanın yanı sıra vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını da sağlayacaktır. Ayrıca nikotin ihtiyacınızı da azaltacaktır.

Uçucu yağlar

Sigarayı bırakma sürecinizde oluşan stresi azaltmak için esansiyel yağlar kullanabilirsiniz. Bu yağlar sizi sakinleştirmeye yarayacaktır. Örneğin nane, biberiye, okaliptüs, lavanta ve karabiber gibi uçucu yağları kullanabilirsiniz.

Egzersiz yapın

Egzersiz yapmanız özellikle sigarayı bırakmaya çalıştığınız bu dönemde vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca nikotin isteğinizi de kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Tüm bu yöntemleri denemenize rağmen yine de sigarayı bırakma konusunda başarılı olamıyorsanız Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattını arayabilir ya da bir psikologdan destek alabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.