Simyacı

Anasayfa / Kitap / Simyacı
Simyacı

Kitabın yazarı: Paulo Coelho

Sayfa sayısı: 188

İlk basım yılı: 1996

Simyacı – Okuyucu yorumu:

“Bazı kitaplar vardır arada bir tekrar okuma isteği duyarsınız. Simyacı’da onlardan biri benim için. İlk okuduğumda 11-12 yaşlarında falandım. Anlattığı şeyler bana büyülü bir dünyaymış gibi gelmişti. Kalpten çok güçlü bir şekilde istenip arzu edilen şeyler sihirli bir şekilde mümkün olabilir hissi uyandırmıştı bende. Yeter ki çok isteyelim, gerçekten isteyelim tüm evren buna yardım edecekti. Öyle diyordu simyacı..

Öyle olması lazımdı. Ama olmadı. Öyle olmuyormuş o işler.. Büyüdük.. yaşadık.. istedik.. olmadı.. anladık.. Ama yine de inanmak bile güzelmiş..

Yıllar sonra yeniden okudum. O sihrine kapılmadım ama bu defa. Kendimi kandırmadım. Fakat yine de inancın gücünü yeniden hissettim içimde.. Çünkü öyle garip bir etkisi var bu kitabın..

Bazen istediğimizi elde etmekten daha güzeldir o şeyi elde etmeyi istemek. Değişik duygular yani, değişik kafalar.. Bazı anlar sonu olmasa da, sonu mutlu bitmese de yaşanmaya değer. Minicik bir ışık patlaması görmüş olmak bile güzel..”

Evrene gönderilen mesajlar: İletildi √√

Kitaptan alıntılar:

“İnsan sevdiği için sever. Aşkın hiçbir gerekçesi yoktur.”

“İnsan sevince,” diye düşündü, “nesneler daha çok anlam kazanıyor.”

“Kendi yüreğini dinle. Yüreğin her şeyi bilir.”

“Kim ve ne olursa olsun, yeryüzünde her insan, her zaman, dünya tarihinde başrolü oynar. Ve doğal olarak o bilmez bunu.”

“Tanrı, herkesin izlemesi gereken yolu yeryüzüne çizmiştir, yazmıştır. Senin yapman gereken, senin için yazdıklarını okumak yalnızca.”

“Bir şeyi gerçekten istediğin zaman, arzunu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren iş birliği yapar.”

“Oturduğu evi tanımadan bir insana güvenemezsin.”

“Kötülük,” dedi Simyacı, “insanın ağzından giren bir şeyde değildir. Kötülük oradan çıkandadır.”

“Bir kere olan bir daha asla tekrarlamaz. Amma ve lakin iki kere olan mutlaka üçüncü defa da olacaktır.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.