Sirkeli Su Ateş Düşürmeye Yarar mı?

Anasayfa / Sağlık / Sirkeli Su Ateş Düşürmeye Yarar mı?
Sirkeli Su Ateş Düşürmeye Yarar mı?

Ateş düşürme konusunda bilinen en eski yöntemdir sirkeli su. Peki, gerçekten işe yarıyor mu? Yada doğru bir uygulama mı? Çocuklarınızın ateşi çıktığında evde hangi doğal yöntemlerle düşürebilirsiniz?

Genellikle kış aylarında ateşli hastalıklar daha fazla görülür. Yüksek ateşin tehlikeli bir durum olması sebebi ile özelliklede çocuklarda görülen ateşlenme konusunda ebeveynler oldukça fazla telaşlanır ve korkarlar. Halk arasında oldukça yaygın ve eski bir yöntem olarak da sirkeli su ile tedaviye başvurur. Soğuk suyun içine konulan sirkeye bir bez batırılarak daha sonra ateşli kişinin alnına ya da koltuk altona bu bez konulur. Ancak bu yöntem bilinçsiz bir şekilde yapıldığında damarların büzüşerek ateşin vücuttan atılmasını engelleme gibi ters bir etkide yapabilir. O yüzden sirkeli su yerine sadece ılık su ile vücuda kompres yapılması daha doğrudur. Sadece kulaktan dolma bilgilerle uygulanmaya çalışılan bir tedavi çocuğunuzun hayatını tehlikeye bile atabilir. O nedenle çok dikkatli davranmalısınız.

Çocuğunuzun ateşi çok yüksek değilse hafif bir ateşlenmede hemen ilaç tedavisine başvurmak doğru değildir. Çok sık ateş düşürücü ilaç kullanmak çocuklarda ileriki dönemlerde başka rahatsızlıklara sebep olabilir. O nedenle çok gerekmedikçe çocuklara ilaç vermemeye çalışın.

Ateşi çıkan çocuğa tedavi amacı ile soğuk veya buzlu su kompresi yapılır. Ancak bu çok yanlış bir davranıştır. Çünkü bu aşırı soğuğun etkisi ile ateşin normalin altına düşmesini sağlayabilir ve buda hayati risk taşıyan bir durumdur.

Çocuğunuzun ateşi çıktığında doktor kontrolü ve onayı olmadan antibiyotik kullanımına başlamanızda yapılan en büyük hatalardan biridir. Çok gerekli bir durum olmadıkça antibiyotik kullanımından kaçınmalısınız.

Evde doğal yöntemlerle ateş düşürme

Elma sirkesi

Elma sirkesi vücudun ısısını çekip pH dengesini korumaya yardımcı olur. Bu sayede de kısa sürede ateşi düşürür. Bunun yanı sıra kaybedilen mineralin yeniden geri kazanılmasını sağlar.

Uygulanışı:

Eşit ölçülerde su ve elma sirkesini bir kaba koyun. Daha sonra bir çorabı bu kaba batırıp fazla suyunu sıkarak ateşli kişinin ayağına giydirin. Çorap kuruduktan sonra yine aynı işlemi uygulayıp ateş düşünceye kadar tekrarlayın.

Patates

Özellikle hamilelik döneminde oluşan ateşlenmelerde çok faydalı bir yöntemdir.

Uygulanışı:

Patatesi yuvarlak ve ince bir şekilde dilimleyin ve sirkenin içerisinde 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra bu patates dilimlerini alınıza koyun ve üzerini bir bez ile örtün. 20 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Gün içerisinde ateşinizin devam etme durumuna göre 2 kez uygulayabilirsiniz.

Çörek otu

Çörek otu da ateş düşürme konusunda çok etkilidir.

Uygulanışı:

Çörek otu yağını 1-2 damla kadar burnunuza damlatın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.