Şişkinlikten Kurtulma Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Şişkinlikten Kurtulma Yolları
Şişkinlikten Kurtulma Yolları

Şişkinlik hissi, nerdeyse hepimizin karşılaştığı bir sorundur. Bu rahatsız edici hisse son vermenin yolu ise, önce bu şişkinliğin nedenini bilmektir.

Genellikle bu şişkinliğin sebebi, metabolizmanızın yavaşlamasıdır. Çoğunlukla yemek sonraları olan bu şişkinlik hissi süreklilik de gösterebilir. Bunu önlemek için yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda vardır.

Vegan beslenmeye ağırlık verin

Şişkinlik çoğunlukla laktoz intoleransından kaynaklanmaktadır. Vücudumuz laktoz enzimini yeterli miktarda üretmediği zamanlarda laktoz denilen bu süt şekerini sindiremez. Ve bu da şişkinlik ve ishal gibi problemlere yol açabilir.

Bunun çözümü ise; vegan ağırlıklı beslenme şeklini tercih etmenizdir. Badem, soya, yulaf, kaju ve muz gibi vegan besinler tüketilerek şişkinlik oluşumunu önleyebilirsiniz.

Yemeğinizi yavaş yiyin

Hızlı bir şekilde yemek yemek şişkinlik sorununun artmasına neden olmaktadır. Çünkü hızlı bir şekilde yemek yerken daha fazla hava yutmuş olursunuz. Bu hava midenize yerleşerek şişkinlik oluşmasına sebep olur. Yolda yürürken, ayakta ve çok fazla çiğnemeden besinleri tüketiyor olmak şişkinlik oluşmasını sağlar. Bunun yerine yemek yerken mutlaka oturmalı ve besinleri yutmadan önce çok iyi çiğnemelisiniz.

Sakız yerine gargara kullanın

Yemeklerden sonra nefesimizi ferahlatmak için genellikle sakız çiğneriz. Fakat sakızın içeriğindeki tatlandırıcılar şişkinlik problemini daha da fazla artırabilir. Ayrıca sakız çiğnerken sürekli hava yutuyor olmakta şişkinlik sebeplerinden birdir. Sakız yerine ağzınızı ferahlatmak için gargara ya da ağız spreylerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Gazlı içecekler tüketmeyin

Gazlı içeceklerin içeriğindeki asitler midenizde gaza dönüşür. Bu gaz dışarı atılmadığında bağırsaklarınıza inmiş olur ve bu da şişkinlik oluşumuna sebep olur. Gazlı içecekler yerine buzlu çay ya da şekersiz limonata tercih edilebilir. Ayrıca bu sayede bu içecekler sindiriminizi de kolaylaştırır.

Karbonhidratlara dikkat edin

İnce bağırsaklarınız ‘fodmap’ olarak bilinen karbonhidratları emmede çok iyi değildir. Örneğin; brokoli veya soğan yedikten sonra oluşan şişkinlik hep bu nedenledir. Bu karbonhidratlar emilmediğinde fermantasyona uğrar ve gaz oluşur.

Fodmapler elma, kiraz, şeftali, Brüksel lahanası, sarımsak, nohut, mercimek ve buğday gibi gıdalarda bulunur. Eğer fodmaplere hassasiyetiniz var ise bu besinleri daha az tüketebilirsiniz. Bu konuda hassasiyetinizin olup olmadığını anlamak için tüketilen besinlerden sonra rahatsızlık hissedip hissetmediğinizle alakalı küçük notlar tutarak beslenme şeklinizi takibe alabilirsiniz.

Lifli gıdalar tüketin

Eğer yedikleriniz sizi sürekli olumsuz bir şekilde etkiliyorsa ya da kronik bir bağırsak probleminiz var ise, lif oranı yüksek olan gıdaları daha fazla tüketmelisiniz. Tam tahıllı ekmek, badem ve tatlı patates lif açısından zengin olan yiyeceklerden bazılarıdır.

Regl döneminizi kontrol altına alın

Regl döneminde nerdeyse tüm kadınların ortak problemidir şişkinlik hissi. Bu dönemde hormonlardaki düzensizlik vücudun su ve tuz tutmasına neden olabilir. Bu da vücudunuzda şişkinlik oluşmasını sağlar. Regl dönemlerinde magnezyum takviyesi almanız vücudunuzdaki tuz miktarını azaltır ve şişkinlik oluşumunu önler.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.