Sivilceler Hangi Bölgede Niye Çıkar?

Anasayfa / Güzellik / Sivilceler Hangi Bölgede Niye Çıkar?
Sivilceler Hangi Bölgede Niye Çıkar?

Sivilceler genellikle ergenlik döneminde karşılaşılan bir durumdur. Özellikle yüz bölgesinde daha fazla çıkar. Peki, bu sivilcelerin çıktığı bölgeye göre farklı anlamlar taşıdığı ve bize bazı mesajlar verdiğini biliyor muydunuz?

1. Bölge: Hormonsal Etkiler

Boğaz ve boyun bölgesinde çıkan sivilceler kadınlarda daha çok saçların değmesi yüzünden erkeklerde ise sakalların çıkarken ya da kesim aşamasında cildi tahrişinden kaynaklanır. Bunun dışında boynunuzun hava almasını engelleyen aksesuar ve giysilerden uzak durmalısınız. Boyun ve boğazda çıkan sivilcelerin nedeni genellikle hormonal kaynaklıdır.

2. Bölge: Diyet ve Beslenme

Sivilce oluşumunda beslenme şekliniz en büyük etkenlerdendir. Çok fazla baharatlı, yağlı, asitli yiyecek ve içecekler göğüs bölgesindeki sivilcelenmeye neden olmaktadır. Eğer beslenmenize dikkat eden biri olmanıza rağmen yine de göğüs bölgenizde sivilce varsa bunun sivilce değil de mantar olma olasılığı da vardır. Beyaz uçlu sivilceler aslında mantar da olabilirler göğüs bölgenizin hava almasını sağlayarak terli giysileriniz ile temasını engelleyin.

3. ve 4. Bölge: Aşırı Stres

Omuz bölgesindeki sivilceler genelde duygusal ve hassas bir dönemden geçtiğinizi gösterir. Aşırı stresten dolayı omuz bölgenizde sivilceler oluşabilir. Kaşıyıp kabuklarını kaldırmamaya dikkat etmelisiniz.

5. ve 6. Bölge: Vitamin Eksikliği

Kol içi bölgesinde sivilcelerin çıkma nedeni bazı vitaminler konusunda eksikliklerin göstergesidir. Yada tüy köklerinin tıkanması da bu bölgede sivilcelere neden olabilmektedir. Duş alırken keseleyerek ve düzenli nemlendirici kullanarak bu bölgede sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz.

7. Bölge: Kan Şekeri

Karın bölgesinde görünen sivilcenin nedeni çoğunlukla çok dar giysiler giyiyor olmanızdır. Aynı zamanda epilasyonda bu bölgede sivilcelenmeye neden olabilir. Eğer bu gibi nedenler yüzünden olmadığından eminseniz bir dermatoloğa görünmenizde fayda var. Bu sivilceler kan şekerinizle alakalıda olabilir.

8. ve 9. Bölge: Hassas Cilt ya da Alerji

Bacaklardaki sivilceler genellikle kozmetik ürünler nedeniyle oluşmaktadır. Kullanmakta olduğunuz krem, sprey, duş jeli gibi kozmetik ürünlerini değiştirmenizde yarar var.

10. Bölge: Hijyen ve Temizlik

Kasık ve genital bölgedeki sivilceler genellikle epilasyon kaynaklıdır. Yada epilasyon sonrası yeterli hijyen sağlanmadığı için olabilir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar da bu bölgede sivilcelenmeye neden olabilmektedir. Hatta bu bölgedeki sivilceler diğer bölgelere nazaran daha geç iyileşir. Mümkün olduğunca bu bölgenin kuru kalması ve yeterince temizlenmesi gerekmektedir.

11. ve 12. Bölge: Sinirler ve Sindirim

Sırtınızda oluşan sivilcelerin birçok nedeni olabilir. Giydiğiniz kıyafetler, saçınızın bu bölgeye teması, yeterince temizlenmemesi gibi.. Bunun yanı sıra uyku düzensizliği de belinizde sivilce oluşmasına neden olmaktadır. Yetersiz beslenme ya da yüksek kalorili gıdalarda sırt ve bel bölgesinde sivilcelenmeye yol açabilir.

13. ve 14. Bölge: İç Çamaşırı Seçimi

Baldır ve kalça bölgesinde oluşan sivilcelerin nedeni giydiğiniz iç çamaşırları olabilir. İç çamaşırlarınızın dantelsiz ve pamuklu olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca dar iç çamaşırları baldır ve bacaklara giren havayı engellediği için sivilce oluşumuna neden olurlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.