Siyah Çayın Hiç Bilmediğiniz Zararları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Siyah Çayın Hiç Bilmediğiniz Zararları
Siyah Çayın Hiç Bilmediğiniz Zararları

Özellikle bizim ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen içecektir çay. Hatta tiryakileri bile var ve çaysız bir gün geçirebilmeleri mümkün değil. İçildiğinde keyif veren çayın aslında sağlık açısından ne gibi zararları olduğunu biliyor musunuz peki?

Kansızlık

Çayın içerisinde bulunan kafein ve tanik asit bağırsaklarınıza ulaştığında yiyeceklerin içerisinde bulunan demir mineralinin emilmesini yavaşlatmaktadır. Bundan dolayı da özellikle yemek sonrası hemen çay içtiğinizde besinlerin demir mineralini sindiremezsiniz. Buda demir eksikliğine yol açarak kansızlık hastalığına sebep olur.

Özellikle zaten kansızlık probleminiz varsa çay tüketimine çok daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.
Kadınların demir ihtiyacı erkeklere oranla iki katı kadardır. Ve dikkatli beslenilmediğinde ve demir ihtiyacı yeterli ölçüde sağlanamadığında kadınlarda kansızlık sorunu daha çok ortaya çıkmaktadır.
Çayın demir emilimini olumsuz etkilememesi için çay tüketilirken limon sıkmak iyi bir önlem olabilir. Limonun içerisinde bulunan C vitamini demir emilimini arttırmaktadır.

Uykusuzluk

Çok fazla çay tüketmek uykusuzluğa sebep olmaktadır. Çayın içerisinde bulunan kafein kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyardığından dolayı insomniaya yani uykusuzluğa sebep olur. Kafein nedeni ile merkezi sinir sistemi etkilenir buda kişinin sinirli ve gergin olmasına yol açar.

Gün içerisinde sebepsiz yere ruhsal çöküntü, sinirlilik, yorgunluk ve gerginlik gibi durumlar yaşıyorsanız bunun nedeni çok fazla çay tüketiyor olmanız olabilir. Kadınlarda regl önceki aşırı çay tüketmekte bu dönemi daha gergin ve stresli geçirmelerine yol açmaktadır.

Mide problemleri

Çok fazla çay tüketmek ülser, gastrit ve mide kanseri gibi mide rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Çayın içinde bulunan kafein midede çeşitli asidik maddeler üretmektedir. Buda midenizde rahatsızlığa yol açmaktadır.

Böbrek hastalıkları

Böbrek rahatsızlıklarının oluşmasına sebep olan etkenlerin başında aşırı çay tüketimi yer almaktadır. Çayın içerisinde bulunan oksalat böbrek taşı oluşmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı çay tüketimi konusunda aşırıya kaçmamalısınız.

Yemek borusu kanseri

Çayı çok fazla sıcak olarak tüketmek yemek borusu kanserine neden olmaktadır. Çünkü aşırı sıcak yemek borusu kanalına zarar vermektedir. Çay tüketimi konusunda bu detaya çok dikkat etmelisiniz.

Diş sarılığı

Çayın içerisinde bulunan tanen ya da diğer adı ile tanik asit koyu renkli maddelerden meydana gelmektedir. Çay içtiğinizde bu maddeler dişlere yapışıyor ve ne yazık ki kolay kolay çıkmıyor. Zaman içerisinde kalıcı hale gelerek dişlerde sarılığa sebep olmaktadırlar. İçtiğiniz çay ne kadar demli olursa bu tanen maddesi de o kadar fazla miktarda dişlere etki etmektedir. Dişlerde sarılık oluşmasını önlemek için çay içtikten sonra mutlaka 1 bardak suyu ağzınızda gargara yaparak içmeli ya da dişlerinizi fırçalamalısınız.

İdrar problemleri

Çayın içerisinde bulunan kafein mesaneye baskı yaptığından dolayı daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmenize neden olmaktadır. Aşırı derece çay tüketildiğinde ve bu sorun sürekli tekrarlandığında idrar yollarında sorunlara yol açabilir.

Gün içerinde aşırı derecede çay tüketiyor olmanız ve bunun karşılığında tükettiğiniz su miktarı yeterli değilse vücutta ödem ve şişkinlik oluşabilir. Çayın olumsuz etkilerinden kurtulmak için günde 2 litreden fazla su tüketiyor olmanız gerekmektedir.

Hamile kalmayı engeller

Çayın içerisinde bulunan kafein hamile kalmanızı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle eğer planlı bir hamilelik söz konusu ise çaydan uzak durmaya başlamanız gerekmektedir. Zaten aşırı çay tüketimi gebelik konusunda da bebeğe zarar vereceği için dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kabızlık

Çayın içerisinde bulunan tanen maddeleri vücutta depolanmaktadır. Eğer çok fazla çay tüketiyorsanız tanen miktarının artışından dolayı kabızlık sorunu yaşamanız kaçınılmazdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.