Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Anasayfa / Güzellik / Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları Nelerdir?
Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Siyah noktalar derimizin alt tabakasında salgılanmakta olan yağın ciltteki ölü deri ve yüzde oluşan kirler ile birleşerek ortaya çıkması durumudur. Kadın ve erkek fark etmeksizin birçoğumuzda rastlanan bir cilt problemidir. Ve bu cilt problemi cildimizin sağlıksız ve cansız görünmesine neden olmaktadır. Bu siyah noktalar bazen sivilcelerin iltihaplanması sonucu ile de oluşabilir. Vücudun her bölgesinde görülebildiği gibi daha çok yüz, sırt ve göğüs bölgesinde oluşurlar. Yağlı cilt yapısına sahip kişilerde daha fazla ortaya çıkar.

Siyah Noktalar Niye Oluşur?

Siyah noktalar daha çok yağlı ciltlerde meydana gelmektedir. Özellikle ergenlik döneminde vücuttaki yağ oranında artış olması siyah noktaların oluşmasına zemin oluşturur.

Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak karaciğerinizi etkiler ve yağlanma durumunu artırır. Buda siyah noktaların ortaya çıkmasına neden olur.

Çok fazla kirli ve havasız bir ortamda çalışıyor olmanızda yağlı ciltlerde siyah nokta oluşumuna etki eder.

Çok fazla terlemek ve nemli ortamlarda bulunmakta siyah nokta oluşmasını sağlayabilir.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktaların oluşumunu engellemek için cildinizi mümkün olduğunca çok temiz tutmalısınız. Günde en az 5 kez yüzünüzü ılık su ile yıkamalısınız. Spordan, işten ya da kirli bir ortamdan geldiğinizde mutlaka makyajınızı temizlemeli ve yüzünüzü güzelce yıkamalısınız.

Makyaj temizleme ürünlerine de çok dikkat etmelisiniz. İçeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz ve güvenilirliğinden emin olmadığınız markaları tercih etmemelisiniz. Tarihi geçmiş makyaj malzemelerini ya da yüz kremlerini mutlaka atmalısınız.

Siyah noktalarınızı kesinlikle sıkmamalısınız. Bu işlemi bu konuda uzman olan birinden yardım alarak yapmalısınız.

Siyah Noktalar İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Cilt yapınıza faydalı olan bazı bitkiler ve yağlar bu konuda probleminizi en aza indirebilir. Örneğin lavanta suyu, gül suyu, aloe vera, papatya suyu bu konuda çok etkilidir.

Lavanta hücre yenilenmesi açısından çok faydalı bir bitkidir. Cilt temizliği konusunda lavanta içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz.

Papatya tahriş olmuş ve iltihaplanmış bölgeleri iyileştirmede mucizevi etkilere sahiptir. Akne ve siyah nokta oluşmasını engelleyeceği için papatya cilt temizliği konusunda çok etkilidir.

Siyah noktalar için kozmetik ürün satış yerlerinde siyah nokta bantları satılmaktadır. bu bantlar mevcut olan siyah noktaları belirli bir ölçüde temizlese de yeniden oluşmasına engel olma gibi bir özellikleri yoktur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.