Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün mü?

Anasayfa / Güzellik / Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün mü?
Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün mü?

Siyah nokta nedir?

Siyah nokta, tıp dilinde komedo olarak adlandırılan bir akne türüdür aslında. Cildinizdeki tıkalı kıl foliküllerine komedo denir. Birçok çeşidi mevcuttur ancak hepsinin oluşma sebebi gözeneklerin tıkanmasıdır. Ölü cilt hücreleri, yağ ve bakteriler gözeneklerinizi tıkadığı zaman komedolar oluşmaya başlar. Buda cildinizde gözle görülür bir şekilde siyah ya da koyu kahverengi görüntülerin oluşmasına neden olur. Ve halk arasında siyah nokta olarak bilinirler.

Siyah nokta neden olur?

Siyah nokta oluşumunun birçok farklı nedeni vardır. Ancak en çok etki eden sebepler şunlardır:

Hormonlar

Özellikle ergenlik döneminde ve regl öncesi hormonlarda dalgalanmalar yaşanır. Bazı hormonların çok yoğun konsantrasyonları sebebiyle de cildinizde yağlanmalar meydana gelir. Bu fazla yağlanmada gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Ve siyah noktalar oluşur.

Sigara tüketimi

Sigara kullanan kişilerde siyah nokta veya sivilce gibi cilt problemleri daha sık görülür. Nikotin cildinizi doğrudan negatif bir şekilde etkilediği için siyah nokta oluşumu ile daha fazla karşılaşılır.

Aşırı yağ üretimi

Eğer yağlı bir cilt türüne sahipseniz ya da herhangi bir rahatsızlıktan dolayı fazla yağ üretimi oluyorsa siyah nokta oluşumu çok sık karşılaşılan problemlerden biridir.

Makyaj ve cilt bakım ürünleri

Kullanılan makyaj ve cilt bakım ürünleri gözeneklerin daha kolay tıkanmasına yol açtığı için siyah nokta oluşması kaçınılmazdır. Bunun için mümkün olduğunca cildinizi temizlemeli ve nefes almasını sağlamalısınız.

Kötü beslenme

Çok fazla karbonhidrat, şeker ve kızartma türü gıdalarla beslenmek siyah nokta oluşumunu artırmaktadır. Alkol ve kafeinde aynı şekilde siyah nokta oluşmasını artıran etkenlerdendir.
Doğal yöntemlerle siyah noktalardan kurtulmak için ne yapmalıyız?

Hijyene dikkat edin

Siyah noktalardan kurtulmanın ilk adımı cildinizin günlük temizliğine çok önem vermenizdir. Özellikle gece yatmadan önce ve egzersiz sonrası mutlaka cildinizi temizlemelisiniz.

Ölü hücrelerden arındırın

Haftada en az 1-2 kez hassas bir yüz kesesi ile cildinizdeki ölü derileri temizlemeniz gerekmektedir. Tabi bunu yaparken cildinizi tahriş edecek derecede değil çok narin bir şekilde olmasına özen göstermelisiniz.

Siyah nokta bantları

Haftada 1 kez siyah nokta bantları ile yüzünüzdeki siyah noktaları temizleyebilirsiniz. Kullanım sonrası cildinizin nasıl rahatladığını göreceksiniz.

Kil ve kömür maskeleri

Haftada bir cildinize kil veya kömür maskesi uygulayabilirsiniz. Bu şekilde cildiniz siyah noktalardan arınıp çok daha pürüzsüz hale gelecektir.

Buhar banyosu

Sıcak suyun buharı sayesinde siyah noktalarınız yumuşayarak daha kolay temizlenecektir. Ayrıca gözeneklerinizdeki tıkanıklık da açılmış olacaktır.

Buhar banyosu nasıl yapılır?

Öncelikle yüzünüzü iyice temizlemelisiniz.
Daha sonra geniş bir kabın içerisine kaynar su doldurun ve çok az soğumasını bekleyin.
Başınızın üzerine bir havlu örterek suya doğru eğilin. Ve bu şekilde 10 dakika kadar bekleyin.
Son olarak da yüzünüzü bir cilt temizleme ürünü ve ılık su ile güzelce yıkayın.

Hamamelis

Hamamelis cildinizin aşırı yağlanmasını ve iltihap oluşumunu önleyecektir. Ayrıca sivilce oluşumunuda engellemektedir. Gözeneklerin açılması ve cildinizin pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır.

Cilt fırçaları

Cilt fırçaları günlük temizlikte kullanılarak gözeneklerin tıkanmasını engellemeye yardımcı olacaktır. Böylece siyah nokta oluşumunu en aza indirecektir. Cilt fırçanızın çok temiz olmasına özen göstermelisiniz.

Makyaj temizliği

Cilt problemlerine yol açan en büyük hatalardan biri makyajınızı temizlemeden uyumanızdır. Kesinlikle makyajlı bir şekilde yatmamalısınız. Bu cildinizde siyah nokta ve sivilce oluşumunu artıran çok tehlikeli bir durumdur.

Yüzünüze dokunmayın

Yüzünüze ne kadar çok dokunursanız gözeneklerinizin tıkanmasını o derece hızlandırmış olursunuz. Siyah nokta ya da sivilceleri elinizle patlatmaya ya da sıkmaya çalışmak elleriniz çok temiz olsa bile yine de yanlış bir davranış şeklidir. Bu daha fazla siyah nokta ve sivilce oluşmasına sebep olmaktadır. O nedenle ellerinizi mümkün olduğunca yüzünüzden uzak tutmalısınız.

Cildinizi nemlendirin

Cildinizi yeterince ya da doğru bir şekilde nemlendirilmiyor oluşu da siyah nokta oluşumuna sebep olmaktadır. Kullandığınız nemlendirici ürünlerin cilt tipinize uygun olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Esansiyel yağlar

Çay ağacı yağı, jojoba ya da argan yağı gibi esansiyel yağlar siyah nokta oluşmasını azaltmaktadır. Bu gibi yağlarla cildinize bakım yapmanız siyah noktaların oluşmasını engelleyecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.